Kripto Bilgi

Cardano ve Polkadot, Kripto Piyasası Noel Öncesinde Toplanıyor

Noel öncesi bir ‘Noel Baba rallisi’ Cuma günü kripto piyasalarını sardı ve çoğu büyük para birimi 24 saatten fazla kazanç gösterdi.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden üçü olan Bitcoin, ether ve binance madeni para, neredeyse %4 ekleyerek alternatif para birimleri veya altcoinler arasında daha büyük bir hareket için temayı belirledi.

Bitcoin borsalarındaki likidite, bildirildiği gibi Perşembe günü 8 milyar doların altına düştü. Trend, tatil sezonu öncesinde piyasalarda tarihi bir temayı yansıtıyor: İşlem hacimleri düşüyor ve oynaklık artıyor, bu da her iki yönde de aşırı fiyat hareketlerine yol açıyor.

Kredi: CoinDesk/CryptoCompare

Perşembeden Cuma sabahına kadar kripto piyasalarındaki ralli, Cuma günü Asya saatlerinde 100 doların üzerine çıkan merkezi olmayan ödeme ağı Terra’nın yerel tokeni LUNA tarafından yönetildi.

Cardano’nun ADA’sı ve Polkadot’un DOT jetonları, her biri %7’den fazla değer katan diğer büyük hareketçilerdi. Her iki protokol de Ethereum rakipleri olarak konumlandırıldı ve bu yıl büyük yükseltmeler gördü. Akıllı sözleşmeler Kasım ayında Cardano’da yayına girdi ve ilerleyen DeFi uygulamaları için açılırken, parachainler bu ayın başlarında Polkadot’ta yayına girdi ve Polkadot ağının üzerinde başka blok zincirlerin oluşturulmasına izin verdi.

Cardano jetonları, son 24 saate kıyasla Cuma günü %9’un üzerinde arttı. (Ticaret Görünümü)

Yüksek hızlı bir blok zinciri olan Near (NEAR) Tokens, %8 artarak 14$’lık yeni bir zirveye ulaştı. NEAR, bu hafta başında 8 doların altında işlem gördü ve UST stabilcoinleri için Terra ile entegrasyonun ardından yükseldi. UST, ABD doları ile 1:1 sabitlenmiştir ve şu anda 9 dolarlık piyasa değeri ile en büyük merkezi olmayan stablecoin’dir. 6 milyar.

Memcoinler arasında, son 24 saat içinde dogecoin %3,4 değer kazanırken shiba inu (SHIB) Pazartesi gününden itibaren yükselişine devam etmek için %8 kazandı. SHIB fiyatları kısaca 0 dolara ulaştı. 0004 Asya’nın erken saatlerinde Cuma sabahı geri dönmeden önce. Bildirildiği gibi, memcoin fiyatları bu haftanın başlarında, tek bir varlığın Çarşamba günü 136 milyon doların üzerinde SHIB satın almasıyla yükseldi.

Sandbox Tokens (SAND), son 24 saat içinde %22’lik bir artışla metaverse projeleri arasında kazanımlara öncülük etti. Hareket, danışmanlık firması PwC Hong Kong’un The Sandbox metaverse’de dijital arazi satın aldığını ve büyük bir şirketin bu tür ilk adımını işaret ettiğini söylemesiyle geldi.

Diğer meta veri deposu projeleri daha kısıtlıydı. Axie Infinity (AXS) ve Gala (GALA) son 24 saatte her biri %6,7 değer kazandı ve piyasanın geri kalanıyla birlikte hareket etti. Decentraland (MANA), %15’lik bir artışla bu hareketleri neredeyse iki katına çıkardı.

RSI, bitcoin’de aşırı alıma neden oldu

Bitcoin Perşembe gecesi 50.000$ direnç seviyesini Cuma sabahı 51.300$’ın üzerine çıkardı. Bu fiyatlar en son Aralık ayının ilk haftasında görüldü ve bu seviye, bitcoin’in üç kez 46.000$’a düştüğü bir seviyeydi.

Bitcoin için Göreceli Güç Endeksi (RSI) okumaları, varlığın “aşırı alım” koşullarına ulaştığını gösteriyor. RSI, varlıklar için piyasa momentumunu hesaplar ve aşırı alım seviyesi, fiyatların aşırı değerli olduğunu ve trendin tersine çevrilmesi veya düzeltici fiyat geri çekilmesi için hazırlanabileceğini gösterir.

RSI okumaları, Bitcoin için aşırı alım seviyelerini gösteriyor. (Ticaret Görünümü)

Bu tür RSI seviyeleri daha önce Kasım ayının başlarında, bitcoin 67.000 $ civarında önceki yüksek seviyesinde işlem gördüğünde görülmüştü. Fiyatlar ertesi hafta 59.000 doların altına düştü. Ancak Cuma günkü okuma, varlık fiyatları çeşitli piyasa dinamiklerine bağlı olduğundan, mutlaka bir fiyat düşüşü olacağı anlamına gelmez.

Coinglass analitik aracından elde edilen verilere göre, bitcoin için yukarı yönlü hareket, bitcoin vadeli işlemlerinde 100 milyon doların kuzeyinde tasfiyelere neden oldu. Bu miktarın tam 84 milyon doları, kısa pozisyonlarda veya yükselen fiyatlara karşı bahis yapan tüccarlardan oluştu. Vadeli işlemler, tüccarların dayanak varlıkların fiyatlarını o varlığı elinde tutmadan takip etmelerini sağlayan finansal ürünlerdir.

Ether vadeli işlemleri 32 milyon doların üzerinde tasfiye görürken, LUNA ve SAND tüccarları 8 milyon doları gördü.

Kripto piyasaları Cuma günü Perşembe gününden bu yana yaklaşık 214 milyon dolar tasfiye gördü. (Para camı)

Cuma günü Avrupa saatleri itibarıyla kripto borsası Bitfinex’te tek en büyük tasfiye gerçekleşti – 5 milyon dolarlık bir dogecoin ticareti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.