Kripto Bilgi

Cardano’nun ADA Tokeni Kripto Büyüklerini Düşürdü, Tahvil Getirisi Artarken Bitcoin 41 bin Dolara Yakın

Kripto piyasası, programlanabilir blockchain cardano’nun ADA token’ı gibi son zamanlardaki üstün performans gösterenlerin büyük kripto para birimlerinin düşüşüne öncülük etmesiyle yeniden bir kırmızı deniz haline geldi.

Yazının yayınlandığı tarihte, ADA 1 doların yakınında işlem görüyordu. 36, son 24 saatte %10,6’lık bir düşüş. Ölçeklendirme çözümü Polygon’un MATIC jetonu, ağ Ethereum’un MATIC jetonlarını yok edecek ve arz deflasyonist hale getirecek ücret yakma mekanizmasını uyguladığında bile %6 düştü. CoinDesk verisine göre Solana’nın token’ı SOL, binance token BNB ve ether’in her biri %2’nin üzerinde düşerken, bitcoin 41.200 $ civarında %1 daha düşük işlem gördü.

ADA’nın düşüşü, kayda değer bir fiyat yükselişinden sonra sıklıkla görülen bir düzeltmenin tipik özelliği gibi görünüyor.

Belirteç yaklaşık %60 artışla 1$’a yükseldi. Bu ayın başlarında 64, Cardano blok zincirindeki ilk merkezi olmayan finans (DeFi) borsası SundaeSwap’ın yakında piyasaya sürülmesiyle bitcoin’den daha iyi performans göstererek, kripto para birimine yatırımcı ilgisini artırdı.

Takma ad Twitter tabanlı ADA balinası, ADA’nın son zamanlardaki yükseliş ivmesinin nedenlerinden bazılarının, popüler tüccar Cobie’nin ADA’yı 1.20’den satın alması hakkında tweet atması ve Cardano’yu kazanan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin’in topluluğa hangi blok zincirinin uygun olacağını soran Twitter anketi olduğunu söyledi. Ethereum’a alternatif.

Cardano’nun önümüzdeki haftalarda haberlerde yer alması muhtemel. ADA balinası CoinDesk’e bir Twitter sohbetinde “Önümüzdeki aylarda Cardano’ya gelecek çeşitli ölçeklendirme girişimlerine dikkat edin” dedi. “Cardano Zinciri şu anda hemen hemen tam kapasitede çalışıyor, blok boyutu muhtemelen ayın sonuna kadar artar, önümüzdeki ay Babbage sert çatalını görecek ve bu da işleri daha da kolaylaştıracak.”

“Saniyedeki işlem sayısı, bu yıl çeşitli şekillerde 500-1000’e ölçeklenmeli,” diye ekledi ADA balinası.

Bu yaklaşan gelişmeler ADA kapsamında yeni bir teklif verebilirken, kripto para birimi, varsa, bitcoin’de devam eden bir satışa karşı savunmasız kalır.

“Kardano da dahil olmak üzere oldukça iyi performans gösteren seçilmiş alternatif kripto para birimleri var. Bu ‘riskten kaçma’ hissiyatına devam edersek bunların çok iyi tutunacağını öngörmüyoruz,” diyor COO ve kurucu ortak Matthew Dibb Bir WhatsApp sohbetinde CoinDesk’e söyledi.

Risk, bitcoin üzerinde ağır basıyor

Bitcoin ve geleneksel piyasa riski varlıkları, tahvil getirileri Federal Rezerv (Fed) tarafından daha erken ve daha hızlı faiz artırımı beklentileriyle artmaya devam ederken baskı altında kalmaya devam ediyor. Özellikle, kısa vadeli faiz oranı ve enflasyon beklentilerini izleyen iki yıllık Hazine getirisi, yayın saatinden hemen önce 11 ayın en yüksek seviyesi olan %1.076’ya ulaştı.

Çarşamba günü erken saatlerde, Bloomberg Economics’in ABD baş ekonomisti Anna Wong, FXStreet’e göre, Fed’in Mart toplantısında 50 baz puanlık (bps) faiz artırımının garanti edildiğini söyledi. Fed fon vadeli işlemleri şu anda merkez bankasının Mart ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırması için %93’lük bir şans fiyatlıyor.

Politika sıkılaştırması, genel olarak varlık fiyatları için düşüş gösteriyor. Bazı gözlemciler, bitcoin için en kötünün geride olabileceği görüşünde.

“Nasdaq kusarken BTC’nin ayakta kalmasına gerçekten şaşırdım. Geçmişe bakıldığında, bitcoin satışları Nasdaq’ı yönlendirdi ve Nasdaq değilken BTC zaten dibini bulmuş gibi görünüyor” diye bir yatırımcı Çarşamba günü erken saatlerde tweet attı.

Nasdaq endeksi Salı günü %2,6 düşerken, bitcoin günü yatay kapattı. Fed’in 2022’de tek bir faiz artırımı öngörmekten üç faiz artırımına gitmesiyle, kripto para birimi Kasım ortasından bu yana değerinin yaklaşık %40’ını kaybetti. Grafik platformu TradingView tarafından sağlanan verilere göre, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Aralık ortasından sonra zirveye ulaştı ve o zamandan beri %8’in üzerinde düştü.

Stack Funds’tan Dibb, “Kripto piyasası daha geniş anlamda bir miktar esneklik gösteriyor ve hisse senetlerinin yakın zamanda düşmesine rağmen büyük teklifler/teklifler olmadığında işlem hacimleri düşük kalıyor.”

Bununla birlikte, Dibb, boğaların son zamanlarda tutulan 40.000 dolarlık psikolojik desteği savunamaması durumunda daha derin bir düşüş öngörüyor.

“Piyasa 40.000$’ı güçlü bir destek olarak görüyor. Ancak, bu alanın altına yakın bir düşüş muhtemelen daha büyük likidasyonlara ve 30’ların ortalarına doğru bir düşüşe yol açacak.”

İleriye bakıldığında, makro faktörlerin yanı sıra piyasa, ABD Temsilciler Meclisi Enerji ve Ticaret alt komitesinin Perşembe günü yapılması planlanan kripto para birimlerinin çevresel etkilerine ilişkin incelemesinden ipuçları alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.