Alt Coin

Cardano’nun En Kıymetli Güncellemesi Yayında: Bu Ne Demek?

‘Ethereum Katili’ olarak tanınan altcoin projesi Cardano (ADA), Blockchain tahlillerinin ardındaki geliştirme stüdyosu olan Input Output Küresel (IOG), konsensüs yapısında ve data süreci çeşitlendirmesinde yapılan radikal güncellemelerin detaylarını paylaştı. Detaylar için Kriptokoin.com okumaya devam ediniz.

Cardano blok boyutu ve bellek ünitesi ölçüsü artırıldı

IOG’nin ana blogunda ve toplumsal medya hesaplarında paylaştığı geliştirme güncellemesine nazaran, Cardano’nun blok boyutu 72 KB’den 80 KB’ye (%11) yükseldi. Ayrıyeten, her ADA süreci artık artan CPU’yu, yani Plutus komut belgesi bellek ünitelerinin sayısını kullanabilecek.

Ağ Güncellemesi: Bugün, plan doğrultusunda Cardano ağ kapasitesini artırmaya devam ederken, bir sonraki parametre güncellemesini önerdik. Teklif, blok boyutunu 72 KB’den 80 KB’a çıkararak 8 KB daha artıracak.

Bu gösterge 12,5 milyondan 14 milyona yükselecek ve her sürecin Cardano’nun merkezi olmayan bilgi süreç ağının her zamankinden daha fazla kaynağından yararlanmasına imkan verecek. Her iki gelişme de Cardano’nun 319. çağında 4 Şubat’ta saat 21:44’te yayınlanacak. Uzmanlar, bu iyileştirmelerin, Cardano’nun büyüyen on-chain uygulamalar ekosisteminin artan ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan ölçeklendirme yol haritasındaki adımlar olduğunu belirtiyor.

Bu yeniliğin uygulanmasından sonraki birinci devirde, Cardano grubu, konsensüs Basho etabına girerken ağ performansını yakından izleyecek. Cardano’nun Basho’su büsbütün merkeziyetsizlik, dApp’ler ve cüzdanlar için işlemenin ölçeklenebilirliği ile ilgili.

Bunun yanı sıra, Cardano, ‘pipe line’ (boru hattı) olarak isimlendirilen konsensüs katmanında büyük bir yükseltmenin arifesinde bulunuyor. Uzmanlara nazaran bu ilerleme, Cardano’nun süreç yayılımının mantığını büsbütün değiştiriyor. Pipelining nizam yahut ‘diffusion pipelining’, Blockchain’in birbiri arkasına başlatmak yerine süreç kademelerini üst üste bindirmesine imkan tanıyor. Bu halde süreç yürütme suratını ve ağın net süreç randımanını kıymetli ölçüde artırıyor. Pipelining, CPU, Plutus bellek limitleri ve blok boyutu iyileştirmeleri için teknik temeli oluşturuyor.

Pekala bu gelişmeyle kullanıcılar ve geliştiriciler için neler değişecek? Uzmanlara nazaran her şeyden evvel, Cardano, merkezi olmayan borsalar ve NFT piyasaları üzere yüksek performanslı dApp’ler için daha alımlı hale gelecek. Akabinde, mevcut dApp’lerin göstergeleri geliştirilecek: daha süratli çalışacak ve kaynakları çok daha verimli kullanacak. Son olarak, Cardano, daha sofistike bir dApps mimarisini entegre edebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.