Kripto Bilgi

Çin Faiz İndirimi Risk Alımına İlham Vermediği için Bitcoin ve Ether Taban ‘Ayı Asya Oturumunda’

Bitcoin ve eter, Asya saatlerinde yeniden düşük işlem gördü ve yıl boyunca esas olarak Amerika uykudayken zemin kaybetme eğilimini sürdürdü. Düşüş, geleneksel piyasaların Çin’in faiz indirimine göz yumması ve riskten kaçınmaya devam etmesiyle ortaya çıkıyor.

Basım zamanında, piyasa değerine göre en yüksek kripto para birimi olan bitcoin, gün için %0.5’lik bir düşüşü temsil eden 46.600$ civarında işlem görüyordu. Ether, gün içinde yaklaşık %2 düşüşle 3.850 dolar civarında el değiştiriyordu.

Seçenek tüccarı Fredrick Collins tarafından sağlanan veri, bitcoin ve eterin bu yıl Asya saatlerinde sürekli olarak satış baskısı ile karşı karşıya kaldığını gösteriyor. Yıldan bugüne Bitcoin ve ether tarafından elde edilen kazanımların çoğu, sırasıyla %60 ve %420, New York saatiyle 8:00 ile 18:00 arasında temsil edilen Amerikan saatlerinde geldi.

Her iki kripto para birimi de son haftalarda büyük bir darbe aldı ve ABD Federal Rezervi ve diğer büyük merkez bankaları enflasyonu kontrol altına almak için likiditeyi artıran teşviki gevşetmeye başladıkça daha geniş kripto pazarını aşağıya çekti.

Bitcoin, 10 Kasım’da 69.000$’a yakın zirve yaptığından bu yana %30’dan fazla düştü ve satıcılar Asya saatlerinde piyasaya hakim oldu – Pekin saatiyle 08:00 – 18:00.

Çin Halk Bankası’nın (PBOC) ekonomiyi emlak piyasası sıkıntılarının olumsuz etkisinden ve yenilenen koronavirüs endişelerinden korumak için adımlar atmasına rağmen Pazartesi günü trend devam etti.

Çin merkez bankası, 2019’dan bu yana fiili bir gösterge olan bir yıllık kredi ana faiz oranını %3,85’ten %3,8’e indirdiğini duyurdu ve yaklaşık iki yıldaki ilk düşüşü teyit etti.

Faiz oranı indirimleri ekonomiye likidite enjekte etme eğilimindedir. Bu nedenle, genel olarak bitcoin, altın ve varlık fiyatları gibi algılanan enflasyon korumaları, oran indirimlerine tipik olarak olumlu tepki verir.

Ancak, Asya hisse senetleri şu anda S&P 500’e bağlı vadeli işlemlerde %1,10’luk bir düşüşün yanı sıra kırmızı renkte yanıp sönüyor. Petrol fiyatları %3’ten fazla düştü ve Japon yeni gibi risk karşıtı para birimleri güvenli liman çekiyor teklifler.

Piyasa eylemi, Çin’in faiz indiriminin Fed ve diğer merkez bankaları tarafından yaklaşan sıkılaştırmaya kıyasla belki de çok küçük olduğunu gösteriyor. Geçen hafta, Fed 2022’de üç faiz artırımı sinyali verdi ve İngiltere Merkez Bankası sürpriz bir faiz artırımı yaptı.

Koronavirüs karantinalarına ilişkin artan korkular da Pekin’in piyasa duyarlılığını iyileştirme hareketini gölgeliyor gibi görünüyor. Avrupa ülkeleri Omicron dalgasını durdurmak için daha katı önlemleri yeniden uyguluyor ve Çin’in COVID sıfır politikası küresel tedarik zincirini bozmakla tehdit ediyor.

Kilitlenmeler ve tedarik zinciri kesintileri enflasyonisttir ve algılanan değer varlıkları deposu için olumlu bir gelişme olarak görülür. Karantinalar aynı zamanda ekonomik büyüme üzerinde de ağırlık yaratıyor.

Bununla birlikte, küresel fiyat baskılarının artmasıyla birlikte merkez bankalarının, 2020’nin ilk yarısındaki ilk COVID dalgasından sonra yaptıkları gibi büyümeye öncelik vermek için daha yüksek likidite enjeksiyonu için çok az yeri var gibi görünüyor. O zamanlar ABD’de enflasyon oldukça altındaydı. Fed’in yüzde 2 hedefi Kasım ayı itibarıyla, ABD enflasyonu %6,8 ile kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed Başkanı Jerome Powell kısa süre önce dünyayı enflasyon tartışmalarından geçici olarak emekli ederek, odakta istihdamdan (büyüme) enflasyon kontrolüne bir kaymanın sinyalini verdi. Uluslararası Para Fonu ayrıca Fed’i enflasyonu kontrol altına almak için politika sıkılaştırmasını hızlandırmaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.