Bitcoin

Çin Tek Değil: 50 Ülke Bitcoin ve Altcoin’leri Yasakladı!

Çin, Bitcoin ve öteki kriptolara hal alan tek ülke değil. 50 ülke daha bugüne kadar kripto para ünitelerini yasakladı. Bir Kongre Kütüphanesi raporu, 51 ülkenin kripto üzerinde topyekûn yahut değişen derecelerde yasaklara sahip olduğunu buldu. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Bitcoin (BTC)’i ve altcoinleri yasaklayan ülkeler

Çin, bu yılın başlarında kripto dalındaki faaliyete yönelik kapsamlı bir yasakla piyasaları alt üst etmişti. Çin, kripto para ünitelerini yasaklayan tek ülke değil. ABD Kongre Kütüphanesi’nin bir raporuna nazaran, 50 ülke daha kriptoya yasak getirdi. Hala, dokuz ülkede kriptoyu yasa dışı kılan mutlak bir yasak var. 42 ülkede de finansal kurumların kripto ile uğraşmasını yasaklayan örtülü bir yasak var. Bu toplam 51 ülke ediyor. Rapora nazaran, Cezayir, Bangladeş, Çin, Mısır, Irak, Fas, Nepal, Katar ve Tunus kriptoyu yasaklayan ülkeler. Çin yıllardır kripto varlıklara karşı ataklar yapıyor olsa da, Mayıs ve Haziran aylarında kripto süreci yapan finansal kurumlara ve kripto madenciliğine yönelik baskıları kripto para fiyatlarında keskin bir düşüşe neden oldu. Eylül ayında tüm kripto süreçlerini yasakladığı vakit, uzmanlar yasağın esasen Bitcoin için fiyatlandırıldığını söyledi.

Yield App CEO’su Tim Frost, kriptoyu benimseyen öteki ülke sayısında bir “kıtlık” olmadığını ve Çin üzere kripto varlıklara düşman olan ülkelerin ataklarını dengelediğini söyledi. CoinGecko datalarına nazaran kripto piyasası bu yıl 2,5 trilyon doların üzerine çıktı ve bu çeyrekte 3 trilyon doları geçti. Raporda, patlayıcı büyümeyle birlikte, daha fazla ülkenin kripto paraya vergi getirmesinin yanı sıra, kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı koyma gayeli kanunları yürürlüğe koyduğu belirtildi. Raporda, piyasayı en uygun nasıl düzenleyeceği konusunda hâlâ boğuşmakta olan Amerika Birleşik Devletleri, hem vergi kanunu hem de kara para aklama ve terörün finansmanı ile uğraş kanunlarına sahip olarak işaretlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.