BitcoinKripto Haber

Çoğu Kripto Altınla Değil Haisse Senetleriyle İlişkili – Analistler

Kripto odaklı finansal hizmetler firması BitOoda’nın yeni bir raporuna göre , Bitcoin (BTC) son 60 gün içinde geleneksel enflasyon hedge altını ile pozitif bir korelasyona sahip değildi ve bunun yerine ABD borsası ile zayıf bir pozitif korelasyon geliştirdi .

Rapora göre, en büyük kripto para birimi ile S&P 500 hisse senedi endeksi arasındaki korelasyon son 60 gün içinde %22 olarak gerçekleşti.

Kayda değer korelasyon, bitcoin’e herhangi bir kripto varlığın en yüksek borsa korelasyonlarından birini verdi. Piyasa değerine göre ilk 20 kripto varlık arasında yalnızca ethereum (ETH) , dogecoin (DOGE) ve vechain (VET) , her biri %23’lük marjinal olarak daha yüksek bir korelasyon gördü.

Rapora göre, bazı madeni paraların ABD borsasıyla da negatif bir korelasyonu vardı. İlk 20 kripto varlık arasında çığ (AVAX) , algorand (ALGO) ve cosmos (ATOM) yer aldı .

Bu arada rapor ayrıca, genel olarak kripto ile diğer varlıklar arasındaki korelasyonun, sözde “riskten kaçma dönemleri” sırasında artma eğiliminde olduğunu ve böylece bir yatırım portföyü için çok az aşağı yönlü koruma sağladığını da buldu. S&P 500 için son iki yıldaki en kötü 30 gün incelenerek “riskli dönemler” belirlendi.

BitOoda, “Dolayısıyla kripto varlık sınıfı, yatırımcıların en çok korunmaya ihtiyaç duydukları günlerde beklediklerinden daha az riskten korunma olabilir” diye uyardı.

Altının spot fiyatı açısından firma, en büyük 20 kripto varlığın neredeyse tamamının son 60 gün içinde negatif bir korelasyona sahip olduğunu ve ETH ve uniswap (UNI) en ilişkisiz olarak öne çıktığını buldu. Veriler, her iki madeni paranın da altın ile -%22 arasında negatif bir korelasyona sahip olduğunu gösterdi.

Rapora göre, genellikle dijital altın olarak lanse edilen Bitcoin, son 60 gün içinde fiziksel altın fiyatı ile %-19 oranında negatif bir korelasyona sahipti.

Negatif korelasyon, ABD’de rekor düzeyde yüksek enflasyonun yaşandığı bir dönemde gerçekleştiği göz önüne alındığında dikkate değerdir .

Geleneksel bilgeliğe göre, altın ve bitcoin gibi sabit varlıklar, yatırımcıları enflasyona karşı korumalıdır. Ancak, bu yılın başlarında, önde gelen varlık yöneticisi BlackRock’un Baş Yatırım Stratejisti Russ Koesterich tarafından belirtildiği gibi , altın son zamanlarda enflasyona karşı bir koruma olarak başarısız oldu .

Kripto pazarındaki korelasyonlara bakıldığında BitOoda, raporunda son 60 gün içinde kripto pazarında en çok korelasyona sahip madeni paraların neredeyse %90 korelasyonla litecoin (LTC) ve bitcoin cash (BCH) olduğunu kaydetti. Raporda , aynı dönemde solana (SOL) ile meme coin shiba inu (SHIB) arasında bir korelasyon olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.