Kripto Haber

Coinbase, Türev Ürünlere Geçerek Yabancı Tabanlı Rakiplerini Yakalamaya Çalışıyor

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase için, müşteriler için türev alım satımı sunmak, devasa ve kazançlı bir pazarda rakip borsaları yakalamayı amaçladığı için gerekli bir adımdır.

Coinbase, CFTC tarafından düzenlenen bir türev borsası olan FairX’in bu hafta satın alındığını duyurdu ve “derin ve likit türev piyasalarının geleneksel sermaye piyasalarının işleyişi için gerekli olduğunu” söyledi ve “bu ürünlere yatırımcılardan ne kadar yüksek talep geldiğini belirtti. Riski etkin bir şekilde yönetmek, karmaşık ticaret stratejileri yürütmek ve mevcut spot piyasaların dışında kriptoya maruz kalmak isteyenler. ”

FTX, Binance ve OKEx gibi rakipler, düzenlemelerin genellikle sıkı olmadığı ve vergi yüklerinin daha az olduğu ABD dışında yerleşik olmalarına yardımcı olan türev alım satım işlemlerine erken başlangıçlarından fayda sağladı.

Ninepoint Partners’ın dijital varlıklar grubunun genel müdürü ve Kanada’nın en büyük bağımsız şirketlerinden biri olan Alex Tapscott, “Coinbase bir bakıma dışarıda bırakıldı ve bunun çoğu ABD merkezli olmaları gerçeğiyle ilgili” varlık yöneticileri, bir röportajda CoinDesk’e söyledi. Tapscott, “Bu diğer borsaların tümü, türevle ilgili ürünlerden büyük finansal ödüller aldı” dedi.

ABD merkezli olmayan Binance, son 24 saatlik dönemde türev işlem hacminde yaklaşık 16$’a karşılık yaklaşık 54 milyar$’a sahipti. CoinMarketCap’e göre spot ticarette 8 milyar. Seyşeller merkezli OKEx, kabaca 15 dolar verdi. Türev işlem hacimlerinde 5 milyar ve 5 dolar. Spot ticarette 5 milyar dolar ve Bahamalar merkezli FTX yaklaşık 5 dolar bildirdi. Türev işlemlerde 4 milyar ve spot ticarette 2 milyar dolar. Coinbase yaklaşık 3 dolar yaşadı. CoinMarketCap’in verileri, aynı dönemde 3 milyar spot ticaret olduğunu gösteriyor.

FTX. ABD sonbaharda, Amerikalı müşterilerine türev ticareti sunmaya başladığından, şu anda FTX US Türevleri olarak bilinen, düzenlenmiş vadeli işlem borsası LedgerX’i satın almak için bir anlaşma yaptı. Ana şirket FTX de kısa süre önce Uluslararası Swaplar ve Türevler Birliği’ne (ISDA) üye oldu.

Wall Street araştırma analisti Owen Lau’ya göre, türev piyasası CME Group, Coinbase’in kripto türevleri işinde ABD’de önemli bir rakip haline gelebilir. CME, Oppenheimer’a yaptığı açıklamada, birçok varlık sınıfındaki teklifleri, risk yönetimi deneyimi ve yüksek düzeyde düzenlenmiş platform konumu göz önüne alındığında, bitcoin türevlerinde bir avantajı olduğunu söyledi. Yine de, Coinbase’in müşteri tabanı, Coinbase’in hisse senetlerinde “daha iyi performans” derecesine sahip olan Lau, borsanın “ticaret hacmi çekmesine ve [bir] derin likidite havuzu oluşturmasına” yardımcı olabileceğini belirtti.

Bu arada Cboe Küresel Piyasalar, Ekim ayında kripto para birimi ve türevler pazar yeri ErisX’i satın alarak ek rekabeti temsil edebilir. Anlaşma, Cboe’ya ErisX’in bitcoin ve eter vadeli işlem ürünleri ve ayrıca spot kripto ticareti aracılığıyla yeni bir dizi kripto türev teklifi sunuyor.

Tapscott, başarısının olumlu düzenlemelerin geçmesine bağlı olmasına rağmen, Coinbase’in perakende türev ticareti için ABD’nin baskın oyuncusu haline gelebileceğini söyledi. Yine de halka açık bir şirket olarak Tapscott, yeni büyüme alanlarına ihtiyaç olduğunu ve FairX’i satın almanın “başlamak için çok iyi bir yer” olduğunu söyledi. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.