Alt Coin

Coinbase Yöneticisi, Bu Altcoin’e Dikkat Çekti: Gelecekte…

Coinbase yöneticisi David Duong, yakın tarihli “ETH 2.0, gerçek ‘Ethereum Katili’ mi?” başlıklı raporunda başkan altcoin projesinin geleceğine değindi. Kriptokoin.com olarak raporun detaylarını aktarıyoruz…

Coinbase, önder altcoin projesi için 2022’yi pahalandırıyor

Detaylı bir piyasa raporunda, Coinbase’in kurumsal araştırma lideri David Duong, Ethereum’un hem ETH 2.0’ı piyasaya sürme teşebbüsleri hem de öteki projelerin baskısıyla karşı karşıya kalması açısından kritik bir noktada olduğunu söylüyor:

2022’nin birinci yarısında alternatif birinci katman ağlarının ve Ethereum ile birbirine bağlayan köprülerin daima büyümesini görebiliriz. Bununla birlikte, ZK [sıfır bilgi] ispat teknolojisinin gelişmesini ve toplamaların daha yaygın bir kullanım kazanmasını beklediğimizden, birinci katman alternatifleri için fırsat penceresi 2022’nin ikinci yarısında kıymetli ölçüde daralmaya başlayabilir.

Rapor, Ethereum protokolünü kullanmanın yüksek maliyetinin yaygın büyümesini nasıl olumsuz etkilediğini vurguluyor, fakat birebir vakitte ETH kullanılarak hala değerli ölçüde geliştirme gerçekleştirildiğinden bahsediyor:

Ethereum ağındaki gas fiyatları, hem ETH’nin hem de genel olarak akıllı mukavele platformlarının toplu olarak benimsenmesinin önündeki en büyük pürüzlerden biri olmuştur. Bu, Solana (SOL), Avalanche (AVAX) ve Terra (LUNA) üzere katman-1 alternatiflerinin 2021’de büyük ilgi görmesinin nedenlerinden biridir. Tekrar de, birinci katman ağlarındaki faal uygulama geliştirmenin çoğunluğu, 214 projede toplam bedeli 156 milyar dolar olan Ethereum üzerinde gerçekleşiyor.

ETH 2.0’a geçiş süreci

Coinbase tahlili, Ethereum’un PoS’a geçişinin, muhtemelen daha az ETH’nin verilmesine ve akabinde madencilere satılmasına neden olacağını, fakat Bockchain’in fonksiyonelliği üzerinde rastgele bir tesiri olmayacağını söyleyerek sonuçlandırıyor. Rapor, bu yıl ortaya çıkan kesin bir kazanan görmüyor:

Fakat, Beacon Chain ile birleştiğinde ve parçalama (sharding) üzere yükseltmelerle birleştirilmiş Katmen-2 ölçeklendirme tahlillerinin doruk noktasının, mevcut formlarında alternatif Katman-1’ler için ilerlemeyi sınırlayabileceğini düşünüyoruz. ETH ölçeklenebilirliği geliştikçe, örneğin DApp kullanıcıları, Ethereum’a daha süratli ve daha ucuz alternatifler aramaktan kaçınabilir. Bununla birlikte, yakın vadede kripto alanında birden fazla Blockchain’in bir ortada var olması için hala yer olacağını düşünüyoruz, bu da birlikte çalışabilirlik ve alternatif konsensüs sistemlerine mümkün muhtaçlık ile kolaylaştırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.