Alt Coin

Coinbase’den 2022 İçin NFT, Altcoin, Web3 ve DeFi Tahminleri!

2022’ye saatler kaldı. En büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase’e nazaran, Web3’ün olgunlaştığını ve sanayinin kritik bir prensibi haline geldiğini gördüğümüz bir yıl olabilir. Amerikan borsası, 2022 iddialarında ayrıyeten Solana ve Avalanche üzere layer 1 zincirlerinin daha tanınan hale geldiğini ve layer 1 ile 2’ler ortasında birlikte çalışabilirlik yaratan köprülerin ana akım haline gelebileceğini söyledi. Coinbase baş eser sorumlusu Surojit Chatterjee, “Web3 ve 2022 için Kripto İktisat için 10 Tahmin” başlıklı bir blog yazısında, önümüzdeki yılı belirleyecek trendlere ve altcoin projelerine baktı.

Bitcoin ve altcoin borsasından iddialar: Ethereum ölçeklendirme projeleri, layer 1 ve 2

Chatterjee’ye nazaran 2022 ölçeklendirme ile tanımlanacak. Blockchain ağları çok fazla ilgi görüyor ve bununla birlikte DeFi, NFT’ler, ticaret ve daha fazlası için kullanıcı sayısında bir artış var. Bu kullanıcılara hizmet verebilmek için mevcut protokollerin süratli bir formda ölçeklenmesi yahut gelecek ağlar tarafından üst sıralara çıkma riskinin olması gerekecektir.

Ethereum büyük oyuncu ve daldaki en büyük ekosisteme sahip. Ethereum 2.0 ile ölçeklendirme seyahatine çoktan başladı ve Coinbase bunun devam edeceğine inanıyor. Lakin, Avalanche ve Solana üzere zati çok daha ölçeklenebilir olan öteki layer 1 zincirleri büyük bir büyüme görecek. Yeniden de Coinbase, Polygon üzere layer 2’lerin agresif bir halde büyümeye devam edeceğine inanıyor. Bu, L1’leri ve L2’leri birbirine bağlayan köprüler için büyük bir fırsat yaratacaktır. Surojit ayrıyeten şunları söyledi:

Artan kullanımla L1 zincirleri tıkandıkça, ZK-rollup teknolojisi hem yatırımcının hem de kullanıcının dikkatini çekecektir. Saklılık açısından inançlı uygulamalar ve özünde saklılığa sahip oyun modelleri dahil olmak üzere yeni saklılık merkezli kullanım örneklerinin ortaya çıktığını göreceğiz.

Birçok altcoin projesinin bulunduğu DeFi, ana akım haline geliyor

Coinbase, 2022’nin DeFi’ın ana akım haline geleceği yıl olacağını belirtiyor. Bu yıl DeFi’da, kullanıcı sayısı ve kilitlenen toplam bedel üzere metriklerde büyük bir büyüme görüldü. Borsa, bunun önümüzdeki yıl artacağına inanıyor. Coinbase yetkilisine nazaran bu büyümeyle birlikte DeFi protokolleri, yetkililerin görmezden gelemeyeceği kadar büyük olacağı için düzenlemelerle karşılaşabilir. Merkezi olmayan kimlik ve zincir üzerinde KYC doğrulama hizmetleri, kullanıcıların gerçek kimliğini Defi cüzdan uç noktalarına bağlamada kilit rol oynayacak.

İddialara nazaran 2022’de daha fazla kurum ayaklarını DeFi sularına sokacak ve giderek daha kıymetli bir rol oynayacak. Bu büyüme birebir vakitte sigorta gerektirecektir. Sırf bu yıl, DeFi platformları, ataklara ve açıklara karşı 10 milyar dolar kaybetti. Sanayi büyüdükçe, tüketicilerin bu tıp olaylara karşı bir muhafaza katmanına gereksinimi olacaktır.

NFT’ler ve Web3’te neler olacak?

Tahminen de 2022 için en heyecan verici beklenti NFT’ler ve Web3 olacak. Bu bölüm, hem kripto para ünitesi topluluğundan hem de Facebook’un beğenilerinden daha geniş teknoloji sanayisinden milyarlarca yatırım görüyor. Coinbase, bu büyümenin 2022’de patlayacağına inanıyor. Adidas, Coca-Cola, Dolce & Gabbana ve Charmin üzere kimi markalar şimdiden NFT’leri denerken, büyük markalar da Web3 ve NFT dünyasının derinliklerine dalmaya başlayacak.

Coinbase, Web2 şirketlerinin Web3 çılgınlığını taklit etmeye çalışacaklarına inanıyor. Facebook, Microsoft, Google ve Apple üzere şirketler Web3 ve metaverse yeteneklerini de süratle genişletiyor. Fakat Surojit, bu şirketlerin birçoklarının metaverse’ün merkezi ve kapalı versiyonlarını oluşturmaya çalışacaklarını ve hala tüm denetimi elinde tutacağını sav etti.

Son olarak, 2022, DAO 2.0 yılı olacak

Borsaya nazaran daha fazla insan DAO’lara katılacak ve bu durum istihdam tarifinde bir değişikliğe yol açacak. Beşerler resmi bir iş teklifi almayacak, sabit maaş yerine token ödemesini tercih edebilecek ve tıpkı anda birden fazla DAO projesinde çalışabilecek. Coinbase’e nazaran tüm bu kesimlerin büyümesiyle birlikte düzenleyiciler, onları denetleyebilmek için nasıl çalıştıkları konusunda kendilerini çok daha fazla eğitmek zorunda kalacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.