Alt Coin

Çöküşleri Gerçek Öngören Efsaneden, Dogecoin ve Piyasa Uyarısı!

Wall Street’in başka son finansal çöküşleri hakikat bir biçimde nitelendiren en ünlü yatırımcılarından biri, piyasaların her an patlayabilecek bir “süper balonun” ortasında olduğunu söylüyor ve pay senetlerinin yüzde 50 düşeceğini düşünüyor. Dogecoin ve kripto paralar hakkındaki fikirlerini de aktarıyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Jeremy Grantham, Dogecoin ve piyasalara yönelik yorumlarını aktardı

Boston merkezli para yöneticisi Grantham Mayo van Otterloo’nun 83 yaşındaki kurucusu Jeremy Grantham, balonu besleyen denetim dışı spekülasyon örnekleri olarak; Dogecoin üzere “parodi” kripto para ünitelerinde süratli bir yükselişe ve AMC ve GameStop üzere “meme” paylarında büyük çıkarlara işaret ediyor.  Perşembe günü yatırımcılara yazdığı bir mektupta, “Bir balonda kimse düşüş durumunu duymak istemiyor” dedi. Tekrar de, dünyanın 1929 Büyük Buhranı, 2000 dot-com balonu ve 2008 mali krizinde görülenlere benzeri bir çöküş yolunda olduğunu argüman ediyor.

Grantham, ABD’nin en büyük pay senetlerinden oluşan S&P 500 endeksinin mevcut düzeylerinden yaklaşık yüzde 45 düşebileceğini savunarak, “Bugün ABD’de son yüz yılın dördüncü muhteşem balonundayız” dedi. Grantham’e nazaran piyasaların şu anda harika balon sürecinin son evrelerinde olması, onları her an keskin bir düşüşe karşı savunmasız hale getiriyor. Jeremy Grantham, 2008 çöküşü üzere başka finansal krizleri öngördü.

Ayrıyeten, göğüs pay senetlerini, kripto para ünitelerine olan hayranlığı ve NFT üzere yeni teknolojilerin popülaritesindeki artışı içeren “çılgın yatırımcı davranışını” da suçluyor. Jeremy Grantham, başlangıçta Dogecoin üzere bir parodi olan bir kriptonun yükselişinin, piyasanın kendisini ne kadar derin bir “süper balon” içinde bulduğunun yalnızca bir örneği olduğunu savunuyor. Grantham, aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

Etaplarından geçen bir harika balon için bu denetim listesi artık tamamlandı ve yabanî karmaşa her an başlayabilir. Karamsarlık piyasalara geri döndüğünde, ABD tarihinde algılanan servette en büyük potansiyel çöküşle karşı karşıyayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.