Kripto Haber

ConsenSys, Özgeçmiş Sahtekarlığı İddiasıyla Eski Yatırım Başkanına Dava Açtı

Ethereum destekçisi ConsenSys, risk sermayesi kolunun eski başkanı Kavita Gupta’ya yeniden dolandırıcılık nedeniyle dava açtı. Şikayet, Gupta’nın New York eyalet mahkemesine, şirketin ConsenSys Ventures’ı başlatma çalışmaları için kendisine borçlu olduğunu söyleyen bir şikayette bulunmasından iki hafta sonra geldi.

Pazartesi günü bir Delaware mahkemesine sunduğu şikayette ConsenSys, Gupta’nın şirketi onu işe almaya teşvik ettiğini ve bunun da sahte olduğu ortaya çıkan “mükemmel niteliklere sahip olduğunu iddia ederek” iddia etti. Dava, Harvard Business School, MIT ve The World Bank’ın kimlik bilgilerinin uydurulduğunu iddia ediyor.

ConsensSys şikayetinde, Gupta’nın bir girişim fonunu yönetme becerilerinden yoksun olduğunu ve “zehirli ve istismarcı kişiliğinin” firmanın çalışanlarını ve iş fırsatlarını kaybetmesine neden olduğunu iddia etti.

Business Insider, tırmanan kan davasını ilk kez bildirdi.

CoinDesk ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Gupta, 31 Aralık şikayetinin genişletilmiş bir versiyonunu sunacağını ve en az 30 milyon dolarlık tazminat talep edeceğini söyledi.

Gupta, ConsenSys’in çabalarını “sadece itibarımı gerçekten ortadan kaldırma” ve “kamuoyunda alay konusu etme” girişimi olarak nitelendirdi. Kötü muamele gördüğünü ve mevcut fonundaki yatırımcıların ConsenSys Ventures’ın kurucuları olduğunu söyleyerek ConsenSys’in tanımlamalarına itiraz etti. “Her şeye itiraz ediyorum” dedi.

10 Ocak tarihli şikayetinde ConsenSys, firma kendisine baskı yaptığında, Gupta’nın kimlik bilgilerini doğrulayamadığını ve “dolandırıcılığını gizlemek için -belgelerde sahtecilik yapacak kadar ileri giderek – yalan söylemeye başvurduğunu” söyledi.

Davada ConsenSys, Gupta’nın onu kovmak yerine istifa etmesine izin verdiğini ve “Gupta’nın kısa görev süresi boyunca ödenen ve tahakkuk eden tazminatı tutmasına izin vermeyi teklif ettiğini” söyledi, ancak Gupta teklifi reddetti – bunun yerine ConsenSys’in Firmada “sözde öz sermaye hissesi” satın almak için “milyonlarca dolar ödeyin”.

ConsenSys, mahkemeden Gupta’nın “herhangi bir özsermaye veya başka tazminat hakkına sahip olmadığını” ve firmanın kendisine ödediği maaş ve ikramiye olarak 600.000 doları geri çektiğini beyan etmesini istedi.

Gupta’nın avukatı Peter Cane, ConsenSys’in “300 milyon dolardan fazla kazandığı için Kavita’yı şımartmaktansa Kavita’nın itibarını yok etmeyi” tercih edeceğini söyledi.

Cane bir telefon görüşmesinde, “Neden bu iddiaları ilk kez 2022’de ortaya atsınlar?” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.