Alt Coin

Credit Suisse’den Metaverse Tavsiyeleri: Bu 12’sine Bakın!

Facebook’un geçen Ekim ayında Meta olmasından bu yana, birçok yatırımcı dikkatlerini metaverse’e ve oradan elde edilecek potansiyel kârlara çevirdi. Lakin, kripto paraların düşüş yaşadığı “kripto kışı” birtakım tasaları artırdı. Misal halde, geçen hafta Meta firması, metaverse işinin 2021’in dördüncü çeyreğinde 10 milyar dolar kaybettiğini açıkladı ve Meta paylarındaki yüzde 25’lik düşüş yatırımcılara tam olarak inanç vermedi. Lakin Credit Suisse analisti bu alanın yükselişinin devam edeceğini ve beraberinde 12 pay senedini de yükseltebileceğini düşünüyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Metaverse, çağı değiştirmeye geliyor

Yeniden de, son problemler, şirketleri ve yatırımcıları metaverse’e milyarlarca dolar dökmekten alıkoymadı. Birçoğuna nazaran, metaverse çağı geliyor. Küresel Kesim Araştırma Lideri Manish Nigam liderliğindeki Credit Suisse analistlerinden oluşan bir takım de tıpkı fikirde. Nigam, 8 Şubat tarihli bir notta, “Metaverse eninde sonunda tüm teknoloji, medya ve telekom bölümünde derin değişiklikler getirmeli,” sözlerini kullandı.

Daha geniş bir seviyede, Nigam ve takımı, metaverse’ün yükselişinden en çok etkilenecek bölümleri, birincisi içerik oluşturma şirketlerine odaklanarak üç ana kategoriye ayırdı. Öbür kategoriler bileşenler, montaj ve ekran alt dalları dahil olmak üzere donanım ve yarı iletken üreticisi firmalar oldu. Credit Suisse analisti, aşağıdaki sözleri kullandı:

Yarı iletkenler için, metaverse, data iktisadının oluşturma/yakalama, depolama, iletme ve tahlil etme ve güç/performanstaki uygunlaştırma daha fazla bilgi tüketimini ve kullanım durumlarını açığa çıkarırken yarar sağlamaya hazır. Donanım tarafında ise metaverse; montaj, ekran, kamera/optik, PCB/alt katman, MLCC, konektörler ve artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik fırsatlarını yönlendirecektir.

Metaverse’ün karşısında birtakım mahzurlar var: Bunlar nelerdir?

Nigam, metaverse’ün benimsenmesinin şu anda karşı karşıya olduğu en büyük sorunun, maliyeti düşürürken bilgi süreç gücünün performansını uygunlaştırma ortasında bir istikrar bulmak olduğunu yazdı. Örneğin, Fortnite’ta büsbütün sürükleyici bir metaverse ayarını desteklemek için bilgi süreç gücünde 1.000 kat güzelleştirme gerektiğini iddia etti. Fakat kimi durumlarda şimdiden basitçe 10.000 doları aşan yüksek kaliteli oyun bilgisayarları ile şirketler, kullanıcı tecrübesini hızlandırırken maliyetleri düşürmenin bir yolunu bulmalıdır.

Bu sorunun merkezinde, bilgisayarlar ve oyun konsolları da dahil olmak üzere binlerce tüketici eserinde bulunan yarı iletken yongalar yer alıyor. Nigam, bunların metaverse iktisadının temel yapıtaşı haline geldiğini aktarıyor. Metaverse olsun ya da olmasın, yarı iletkenler günlük hayatımızın giderek daha kıymetli bir kesimi haline geldi. 1977’den bu yana, yarı iletken çipler, büyük ölçüde şahsî bilgisayarların ve cep telefonlarının çoğalması sayesinde 70 kat kadar arttı. Bu bölümün global piyasadaki kıymeti yüzde 1’den 3’e çıkarken, Nigam’a nazaran 2030’a kadar yüzde 8’ler görülebilir. Ayrıyeten metaverse’ten en çok yararlanan dalların süreç, bellek ve irtibat olabileceğine dikkat çekti.

Metaverse’te de donanım yarışı sürüyor

Nigam, büyük artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) platformlarının “yonga setleri, ekran, optik ve kullanıcı tecrübesini geliştirmek için izleme tahlillerinde ilerlemeler” yaşadığını söyledi. Ayrıyeten, bu aygıtların tartısının, daha uygun tasarım değişiklikleriyle gözle görülür biçimde azaldığını kaydetti. Lakin, her iki platform da zorluklarını büsbütün çözemedi.

Örneğin, VR’da kullanılan fresnel lensler, renk sapması yahut renk bozulması meselesini ortaya çıkarıyor. Nigam, her ne kadar yeni lens gereçleri yaratılmış olsa da bunların ticarileştirilmesinin biraz vakit alacağını söylüyor. Öteki taraftan, çağdaş AR aygıtlarında çift imaj, bozulma, daha yüksek maliyetler, rahatsızlık ve daha düşük imaj çözünürlüğü üzere dezavantajlar vardır.

İşte Metaverse patlamasıyla ivme kazanabilecek 12 pay

Son olarak, Nigam’a nazaran, metaverse’e gerçek manada dalmak, görüntüleme sistemlerinde büyük yenilikler gerektirecektir, zira metaverse ekranları, klâsik ekranların bilakis, tüketicilere çok daha yakın olmayı gerektirir. Nigam, bu tasarım zorluğunun yanı sıra, optimum performans için ekranların daha küçük boyutlar, daha düşük güç tüketimi, daha geniş görünümler, daha yüksek çözünürlükler, yenileme suratları ve parlaklık düzeylerini benimsemesi gerekeceğini söyledi.

Metaverse’ün tam ticari potansiyeline ulaşması için gerekli olan tüm bu yeniliklerle birlikte, âlâ konumlanmış şirketlerin kâr etmesi için birçok fırsat var. Aşağıda, Nigam ve takımının üstteki kategorilerde en uygun seçimler olarak kabul ettiği 12 pay senedi bulunmaktadır:

 1. Goertek
 2. Luxshare
 3. Novatek
 4. Murata
 5. Nvidia
 6. Marvell
 7. Intel
 8. Micron
 9. TSMC
 10. Samsung
 11. Win Semi
 12. Mediatek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.