Kripto Bilgi

CRV, “Eğri Savaşları” Yoğunlaştıkça Ralliyi Genişletiyor

CRV, merkezi olmayan borsa (DEX) Eğrisinin yönetim belirteci. Fi, kontrol için DeFi protokolleri arasındaki savaş arz-talep dengesizliğine yol açarken beş aylık galibiyet serisini genişletiyor.

CoinDesk verisi, CRV’nin bu ay %23 arttığını ve fiyatların %12 artarak 6$’a çıktığını gösteriyor. Son 24 saat içinde 56. Token, 2021’in son çeyreğinde pazar lideri bitcoin sadece %5 yükselirken bile %127 arttı.

CoinMarketCap’e göre Salı günü itibariyle, tokenin 3 milyar dolarlık arzının yaklaşık %86’sı çeşitli DeFi veya merkezi olmayan finans protokollerinde kilitlendi. Azalan likidite, DEX’teki karar vermeyi kendilerine en çok fayda sağlayacak şekilde etkilemek için CRV biriktirmek için rekabet eden DeFi protokollerine bağlanabilir.

Spartan Capital’in genel ortağı ve araştırma başkanı Jason Choi bir e-postada “Giderek artan miktarda CRV, tedarik emisyonlarının bir kısmını dengeleme etkisine sahip olan veCRV olarak kilitleniyor” dedi. “Diğer protokoller Convex’in simgesi olan CVX’i biriktirirken, Convex gibi protokoller tüm veCRV’nin neredeyse %50’sini kilitliyor. Başka bir deyişle, Eğri’den giderek daha fazla protokol inşa ediliyor ve Eğri Savaşları olarak adlandırılan tüm bir ekosistem ortaya çıkıyor. ”

Eğri Savaşları arazi kapmak

Curve Finance, stabilcoin alışverişini kolaylaştıran, topluluk tarafından yönetilen bir DEX’tir. Kararlar, tokenlerini veCRV’ye dönüştürmek için yaklaşık dört yıl boyunca kilitleyerek oy kullanma hakkı kazanan CRV sahipleri tarafından zincir üzerinde verilir. veCRV, yönetimde oy kullanmak, yönetim ödüllerini artırmak, ticaret ücretleri kazanmak ve airdrop almak için kullanılır. CRV ne kadar uzun süre kilitlenirse, o kadar çok oy hakkı sahibi olur ve bunun tersi de geçerlidir.

DeFi Education, Kasım ayında yayınlanan bir blog yazısında “VeCRV sahiplerine verilen en büyük yetkilerden biri, Curve’deki her bir havuza tahsis edilen CRV ödüllerinin miktarını belirleyen gösterge ağırlıklarını değiştirme yeteneğidir” dedi.

Curve Finance üzerinde kontrol kurmayı amaçlayan bir kuruluşun, CRV’yi tutarlı bir şekilde biriktirmesi ve veCRV’ye dönüştürmesi gerekir.

Bu nedenle, getiri artırıcı uygulama Convex Finance ve Yearn Finance ve StakeDAO gibi diğer DeFi protokolleri, stake etmede cazip getiriler sunarak CRV sahiplerini cezbediyor. Protokoller daha sonra alınan CRV’yi Curve Finance’e yatırır ve veCRV’yi toplayarak likidite sağladıkları havuzlara daha fazla CRV ödülü tahsis etmek için oylama gücü kazanır. Bu bir arazi gaspına benzer.

Delphi Digital analistleri Pazartesi günkü araştırma notunda “Son zamanlarda, ‘Eğri Savaşları’ sıcak bir konu oldu” dedi. “Basitçe söylemek gerekirse, Curve’nin stabilcoin AMM’si [otomatik piyasa yapıcısı], likidite sağlayıcılarını CRV ile ödüllendiriyor; bu, 1) getiri elde etmek için satılabilir veya 2) veCRV’ye (oylama emanet CRV) stake edilebilir; burada haftalık oylama, ödüllerin nasıl dağıtılacağına karar verir. Eğrinin havuzları” yazdılar.

“Büyük stablecoin projeleri, bu haftalık oy dağılımının Eğri likiditelerini yüksek tutmak için kritik olduğunu fark etti. (Bu oyu kaybetmek, LP’lerin getirilerinin düşmesi ve sermayenin başka bir yere taşınabileceği anlamına gelir. ) Şimdi, çeşitli protokollerin açıkça oyları rüşvet verdiği ve veCRV sahiplerini yerel jetonlarıyla ödüllendirdiği sözde bir “savaş” başladı, ”diye ekledi Delphi’nin analistleri.

Convex Finance şu anda toplam arzın %47’sini elinde tutan veCRV’nin en büyük tek sahibidir. Protokol, basın zamanında stake edilen CRV’de %48’lik bir APY [yıllık yüzde verim] sunuyordu – bu, milyarlarca dolarlık DeFi endüstrisindeki çeşitli havuzlar tarafından sunulan APY’lerden yaklaşık 10 kat daha fazla.

“Bu, onlara [Convex]’e CRV teşviklerinin nerede dağıtılacağına karar verme konusunda en fazla yönetişim gücü veriyor,” dedi Delphi Digital. Coinlerini Convex Finance üzerinde stake eden CRV sahipleri, depozito makbuzu olarak cvxCRV jetonlarını alırlar. Bu madeni paralar, devredilemez olan veCRV’nin aksine serbestçe takas edilebilir. cvxCRV sahipleri, Curve’nin işlem ücretlerinden ve artırılmış CRV ödüllerinden bir pay alır ve Convex’in yönetim belirteci CVX’i kazanır.

Convex Finance, Curve’un üzerine inşa edilmiştir ve Curve likidite sağlayıcılarının ve CRV staker’larının uzun süre CRV tokenlerini kilitlemek zorunda kalmadan ek getiriler elde etmelerini sağlar. Protokol, hafta sonu kilitlenen toplam değerde (TVL) 20 milyar doları aşarak TVL’nin ikinci en büyük merkezi olmayan finans protokolü haline geldi. En büyüğü 24 $ ile Eğrinin kendisidir. 3 milyar kilitli.

Avustralya merkezli kripto varlık yatırım şirketi Apollo Capital’in kurucu ortağı ve CIO’su Henrik Anderson, bir LinkedIn’de CoinDesk’e “Birçok CRV’nin kilitlendiği Convex Finance ile ilginç bir dinamik var” dedi. sohbet etmek. “Başından beri yükselişe geçtik ve CRV’nin büyük sahipleriydik. Curve’deki en büyük erken likidite sağlayıcılarından biriydik. ”

Convex’in CRV biriktirme yarışına hakim olmasıyla birlikte, bazı protokoller Convex’in yönetim belirteci olan CVX’i satın almaya başvurdu. Protokoller, CRV jetonlarını satın alıp veCRV’nin oy kullanması için stake etmek yerine, doğrudan vlCVX sahiplerine rüşvet vermeye başvurdu. (Referans olarak, vlCVX, Convex’in altında yatan veCRV yönetişim güçlerinden yararlanabilen 16 hafta boyunca kilitli olan Convex simgesidir),” dedi Delphi Digital.

CVX tokeni, yazı yazılırken 50$ civarında %5 artış gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.