Bitcoin

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kripto Piyasasında: NFT Armağan Edildi!

Dünyada kripto para piyasasında süreç yapan kıymetli bir Türk yatırımcı kitlesi bulunuyor. Bu da ABD başta olmak üzere dünyanın farklı devletlerinde konuşulan kripto piyasalarının düzenlenmesi sorununui Türk kripto piyasaları için de gündeme getiriyor. Kriptokoin.com olarak haberlerimizde yer verdiğimiz üzere, daha evvel katıldığı bir programda “kripto paralarla savaşacağını” açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atacağı adımların dikkatle takip edilmesine neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde kripto piyasasını kıymetli bir siması da olan Tesla CEO’su Elon Musk ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’a bir Non Fungible Token (NFT) armağan etti. Bugün ise NFT ikram alan Cumhurbaşkanı’nın kendisiydi.

Bu sefer NFT ikram alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dı

Takas edilemez token, ya da İngilizcedeki popüler ismiyle Non-Fungible Token (NFT), dijital bir varlığın eşsiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, Blockchain adı verilen bir dijital defterde depolanan bilgi ünitesi. NFT’ler fotoğraflar, görüntüler, ses ve öbür dijital evrak çeşitleri üzere öğeleri temsil etmek için kullanılabiliyor. Lakin, yepyeni evrakın rastgele bir kopyasına erişim, NFT’nin alıcısı ile hudutlu değil. Bu dijital öğelerin kopyaları herkesin edinmesi için mevcutken, NFT’ler, sahibine telif hakkından ayrı bir sahiplik delili sağlamak için Blockchain’lerde izleniyor.

Kripto piyasasında da hayli tartışmalı bir konu olan NFT, artık de siyasi arenada uzunluk gösteriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kripto ekosistemiyle olan ilgisinin farkında olduğundan Elon Musk’a 5B uydusuyla alakalı epeyce manalı bir modül ikram etti.  Çocukların uzay ve uydu temalı çizdiği 5.000 fotoğraf tek bir para haline getirilerek Elon Musk’a NFT biçiminde teslim edildi. Bugün ise AK Parti İstanbul Vilayet Lideri Osman Nuri Kabaktepe Cumhurbaşkanı Erdoğan’a NFT tabanlı “İstanbul’un Dijital Anahtarı” ve tablo ikram etti. Bakalım, armağan edilen anahtar, kripto para piyasaları konusunda yasal düzenlemelerin gündemde olduğu ve onlarla savaşacağını ilan eden Cumhurbaşkanı’nı ikna edecek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.