Alt Coin

Cumhurbaşkanlığı Yetkilisinden Dikkat Cazibeli Metaverse Açıklamaları!

Geçtiğimiz haftalarda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Heyeti (MYK), metaverse ve kripto paraları bahis almış ve toplum hayatına yönelik tesirlerini tartışmıştı. Kripto para piyasasında süratle benimsenen metaverse projeleri, siyasi partilerin gündemine de süratle sızıyor. Bu bağlamdaki son gelişme, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansındaki açıklamaları. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

İbrahim Kalın’dan metaverse açıklamaları

İslam Fikir Enstitüsü (İDE) Bahar Periyodu “Bilgi Tasavvurumuz: Dün ve Bugün” başlıklı açılış konferansına katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, metaverse tarifinden ve geleceğinden şu sözlerle bahsetti:

Bugün varlık sözünün yerini gerçeklik sözü aldı. Bugün bedenden değil, realiteden bahseder hale geldik. Realite, gerçeklik olarak söz ettiğimiz bu kavram ise son derece elastik, her biçime girmeye uygun bir tasavvuru tabir ediyor. O denli ki bugün artık sanal, güçlendirilmiş, karma, genişletilmiş, alternatif gerçeklik derken bütün bunlar bizi metaverse’e götürüyor. Tek bir dünya kavramından çoklu dünyaların olduğu sonsuz cihan tasavvuruna geçmişken, artık bir diğer gerçeklik tarifi olan metaverse ile karşı karşıyayız.

Üstteki tabirlerinde gerçekliğin tekrar inşa edildiğine dikkat çeken Kalın, metaverse hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ekliyor:

Değişimin suratı artık o kadar arttı ki geçmişte yüz yılda yaşanan değişimleri artık on yıllarda yaşıyoruz, on yıllarda yaşanan değişimleri ise birkaç yılda yaşar hale geldik. Bu yeni kavramlar dünyamızı giderek daha da şekillendiren araçlar haline gelecek. Artık kendi elimizle ürettiğimiz araçların, teknolojilerin, enstrümanların esiri haline gelmeye başladık. Bunlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

Çalıştay düzenlemeleri

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, MÜSİAD’ın Blockchain teknolojisinin İslami açıdan durumunu değerlendirdiği Konya toplantısında, metaverse ve kripto paraların gerçek kullanım durumları değerlendirildi. Toplantıda “metavarse” başlığını üstlenen İslam İktisadı ve Finans Kısmı Öğretim Vazifelisi Dr. Hüseyin Ergun, toplumun bir kısmının kalıcı olarak meta dünyaya geçeceğini ve gerçeklerle bağların kopacağını söz etti. İbrahim Kalın’ın açıklamaları da, metaverse ile ilgili daha derin araştırmaların yapılmasını içeriyor. Geçtiğimiz haftalarda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından metaverse hakkında çalıştay düzlenmeleri yapılması için bir talimat verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.