Kripto Bilgi

Danışman Olarak Kripto Hakkında Öğrendiğim Dersler

Bu haber bülteni için önceki makalelerimde, uygulamalarınıza kripto ve dijital varlıkları eklerken müşteriler ve potansiyel müşterilerle yapmanız gereken birçok görüşmenin altını çizdim.

Bu yazı biraz daha kişisel olacak. Bazı hatalarımdan ve başarılarımdan ders alabilmeniz ve bu bilgi ve deneyimi pratiğinize aktarabilmeniz için kripto yolculuğumda seyahat ettiğim yollardan bazılarına sizi götüreceğim.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

Bulunduğum yer

Kriptoya kişisel yolculuğumla başlayalım. Her şey 2017 sonbaharında, ortağım ilk kez kripto satın almam için beni ikna ettiğinde başladı. Müşterini tanı (KYC)/kara para aklamayı önleme (AML) süreciyle gelen tüm hayal kırıklıklarıyla birlikte bir Coinbase hesabı açtım. Daha sonra bitcoin’den daha fazlası olduğunu öğrendiğimde şok oldum. Saflığımda, ilk önce bitcoin’in 5.000 doların üzerine çıktığı mantığıyla ether satın aldım, bu yüzden kesinlikle hakkında hiçbir şey bilmediğim bu diğer kripto para birimi aynı büyümeyi görecekti.

Kripto 7/24/365 pazar olduğu için, yaklaşık her 15 saniyede bir Coinbase hesabımı kontrol ettim. Gecenin bir yarısı uyanır ve kontrol ederdim. Sabah ilk iş, fiyatları kontrol ederdim. Kırmızı ışıkta beklerken fiyatları kontrol etme zamanı. Neye yatırım yaptığımı veya fiyatın neden hareket ettiğini bilmiyordum ama kolay olması hoşuma gitti.

Bir sonraki adımım birkaç borsada kripto ticareti yapmaktı. Bu senaryoda, tekrar KYC’den geçmek zorunda kaldım, ancak bu borsalar ABD merkezli değildi. Daha fazla bitcoin biriktirmek amacıyla bitcoin’e karşı çoğu hakkında hiçbir şey bilmediğim herhangi bir sayıda kripto para ticareti yapıyordum.

Tüm bu kripto para birimleri hakkında veya herhangi bir tür varlık ticareti hakkında çok az şey bildiğim için, artık yaygın olarak “pompala ve boşalt grupları” olarak anılan Telegram gruplarına katılmaya başladım. “Aslında bu kadar menfur bir şeyin parçası olduğumun farkında değildim. Güncellemeleri gece ve gündüz her zaman tekrar okur ve uygun işlemleri yapmaya çalışırdım.

Genellikle ticarete geç kaldım ve zirveye yakın bir yerde satın aldım ya da tüm kazançlarımı geri vererek uygun zamanda çıkmak için çok açgözlüydüm. Bu süreçte destek ve direnç, bağıl güç endeksi (RSI), zararı durdur, kar al gibi ticaret tekniklerini öğrendim.

Ticaret yaptığım tüm bu kripto para birimlerini görmek, beni meşhur tavşan deliğine gönderme, Bitcoin, blok zinciri teknolojisi, gözetim ve daha sonra merkezi olmayan finans (DeFi) olarak adlandıracağımız birçok gelişme hakkında öğrenebileceğim her şeyi öğrenmem için itici güç oldu. ve Web 3. Bu teknolojiye gerçekten bağımlı olduğum zamandı.

Eşim ve ben danışmanlıktan nasıl para kazanabileceğimizi belirlemeye çalışırken, insanları kripto, blockchain ve dijital varlıklar konusunda daha iyi eğittiğimi gördük ve YouTube kanalımızı 2019’un ortalarında başlattık. Kripto para, DeFi ve blok zincirinin finansı, işletmeleri ve yaşamları nasıl etkileyeceği konusunda eğilerek, insanların teknolojiyi ve inşa edilen yeni sistemleri daha kolay anlamalarına yardımcı olmaya odaklandık.

O zamandan beri, en az 100 farklı jeton, verim çiftçiliği ve NFT’lere yatırım yaparak birkaç farklı cüzdan denedim. Bazılarını süreci, protokolü veya fırsatı daha iyi anlamak için yaptım. Bazılarını araştırdım ve orta ve uzun vadeli büyüme olanaklarını gerçekten beğendim. Ve bazıları biraz hızlı para kazanmaya çalışmak için “ördüm”.

Çok geç aldım ve çok erken sattım … ve sonra çok geç sattım. Kesinlikle bir “kaybetme korkusu”nun (FOMO) kurbanı oldum ve bununla mücadele etmeye devam ediyorum. Dolandırıldım, neredeyse dolandırıldım ve saldırıya uğradım.

Ayrıca, büyüyebildiğim ve sürdürebildiğim ağın büyümesiyle birlikte, yatırımlardan elde edilen kazançlar ve bilgi ve anlayıştan elde edilen kazançlar açısından da bazı büyük başarılar elde ettim.

İyi ve kötü tüm bu deneyimlerden yola çıkarak, kriptoya yatırım yaparken ve başkalarına tavsiye verirken akılda tutulması gereken birkaç maddeyi paylaştım.

1. Hızlı para aramayın.

Hızlı para kazanabileceğimi düşünerek, benim kadar zeki olmayan başkalarını sömürerek ticaret yapmayı denedim. Daha akıllılar ve benim gibi insanları bekliyorlar.

Kripto veya başka herhangi bir varlık ticaretinde iyi olanlar, yatırımcılardan farklı bir beceriye ve farklı bir güdüye sahiptir. Çoğumuz herhangi bir piyasaya zaman ayıramayacağız ve bu süreçte incineceğiz. Ticareti – ve ticaret sitelerini, sosyal medya beslemelerini ve YouTube kanallarını – bu kâr amacının bir parçası olanlara bırakmak en iyisidir.

2. Eğitim almak.

Yatırım yapmanın ve başkalarının yeni bir teknoloji ve altyapıya yatırım yapmasına yardımcı olmanın en iyi yolu onu anlamaktır. Bitcoin’in nasıl çalıştığını ve diğer birkaç kripto para biriminin nasıl çalıştığını daha iyi anladım, kötü haber gibi görünen şeyler yüzünden belirli jetonlara geçme veya erken satış yapma cazibelerinin çoğuna direnebildim.

3. Bir yatırım planınız olsun.

Bu, danışmanların kripto hakkında bilgi edinmeleri gerektiğinin temel noktasıdır – böylece müşterilerin bir plan geliştirmelerine yardımcı olabilirler. Herkesin farklı bir risk toleransı, hedefleri, ihtiyaçları ve yaşam tarzı olacaktır.

Araştırdığım bir projede riske atacağım para miktarı için bazı planlarım olması gerekiyordu, buna karşı gerçekten uzun vadeli bir fayda gördüğüm bir projeydi. devrildi. Bu, teknoloji ile ilgili rahatlık düzeyime, kendi risk iştahıma ve ayırmam gereken zamana dayanıyor.

Örneğin, iyi bir ekibe sahip olan ancak yeterli desteği olmayan yeni bir projeye birkaç yüz dolar koymaya karar verdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.