Kripto Bilgi

Danışmanların Bitcoin ve Enflasyon Hakkında Bilmesi Gerekenler

Konu ekonomi gibi karmaşık bir şey olduğunda, biz insanlar her şeyi bu kadar düzgün bir şekilde yönetebileceğimizi nasıl düşünürüz? Nokta grafikler, ileriye dönük beklentiler, daralma ve oran değişiklikleri – ABD Merkez Bankası’ndakiler gibi bir grup insan ekonomiyi yönlendirmeye çalıştığında, sonuç genellikle hata üstüne hatadır. Gerçek şu ki, kimse kesin olarak bilmiyor ve herkes gelecek hakkında bir tahminde bulunuyor.

Örneğin ABD’de, Fed’in M2’si ile ölçülen yeni para yaratımı, 2000’lerin başında yıllık %5’ten 2020’den bu yana yıllık %18’e çıktı. Etki, şimdiye kadarki en yüksek enflasyon oldu 1980’lerin başından beri görülüyor.

Bu makale ilk olarak CoinDesk’in kripto, dijital varlıklar ve finansın geleceğini tanımlayan haftalık bülteni Crypto for Advisors’da yayınlandı. Her Perşembe almak için buradan kaydolun.

Zillow’a göre, ev fiyatları 30 Kasım’da sona eren 12 ayda %19,3 artarak yükseldi. (Bu, 2005’ten bu yana en yüksek fiyat artışıyla rekor kıran 2020’den sonra geliyor. ) Araba fiyatları 2021’de %13,2 arttı ve envanter seviyeleri tüm zamanların en düşük seviyelerinde geziniyor. 2021’de sığır eti, domuz eti ve tavuk fiyatları sırasıyla yaklaşık %26, %19 ve %15 arttı. Dolayısıyla nereden bakarsanız bakın ve ne tüketirseniz tüketin hayat daha pahalı hale geliyor.

Fakat ya gelecekteki para arzını kesinlik ve güvenle bilmenin daha iyi bir yolu varsa ve bu değiştirilemezse? Bireyler ve işletmeler gelecek için daha iyi tahminler yapabilir ve plan yapabilirler çünkü ekonomideki fiyat sinyalleri bozulmaz. Bitcoin’in resme girdiği yer burasıdır.

Bu bültenin önceki makalelerinde, dolar maliyeti ortalama stratejisini kullanan bir tasarruf aracı olarak bitcoin ve bitcoin’in bir portföyde rol oynayabileceği yollar hakkında yazmıştım. Burada, bitcoin’in enflasyonun ABD doları gibi itibari para üzerindeki olumsuz etkisini önleyen bir değer deposu olabileceğini ayrıntılarıyla anlatacağım.

Bitcoin’in sabit arzı neden faydalıdır?

Bitcoin, daha geniş kripto para birimi ekosisteminde kendi sınıfındadır. Şimdiye kadar var olan tüm bitcoinlerin yüzde doksanı çıkarıldı. Mart/Nisan 2026’ya kadar yüzde doksan beşin ve Şubat 2140’a kadar tüm miktarın – maksimum 21 milyon bitcoin – çıkarılması bekleniyor. Parasal bir sistemin merkezinde insanlar değil, matematik ve kod olduğunda, gelecek için daha fazla güven ve uzun vadeli sonuçlar. Matematik ve kod bir siyasi partiden, gündemlerden veya diğer faktörlerden etkilenmez. Kurallar, her gün uygulanan kurallardır.

Bitcoin ağının mevcut enflasyonu %1,77 ve düşüyor. Bir kişi, bitcoin satın alırsa, kimsenin değerini düşürmesinin veya yeni bir bitcoin yaratmasının bir yolu olmadığı için, servetini geleceğe güvenle depolayacağını bilebilir. Bunun nedeni madenciler, bitcoin sahipleri ve ağın kendisi için oluşturulmuş teşvik yapısıdır. 21 milyon madeni para arz sınırına sahip Bitcoin, yükseltilebilen ancak temel olarak ayarlanmadan kalan sabit kurallı bir sisteme güvenmenin avantajlarına sahiptir.

Bitcoin ve satın alma gücü

Paranın amacı, ekonomik çıktının gelecekteki tüketim için tasarruf edilmesini sağlamaktır. Bugün bir müşteri için enflasyonist ortamda nakit tutmak, satın alma gücünü kaybetmek için garantili bir reçetedir – bitcoin için yıllar boyunca tam tersi doğru olmuştur. Paranın değeri olması için talebin olması gerekir. Grayscale’in yakın tarihli bir raporuna göre, yatırım yapılabilir varlıklarda 10.000 $ veya daha fazla olan yatırımcıların %25’i Bitcoin’e sahip. (Editörün notu: Grayscale, CoinDesk’in ana şirketi olan Digital Currency Group’a aittir.) Glassnode’a göre, giderek daha fazla varlık bitcoin’e sahip olmaya başladıkça zincir üstü analitik gibi bitcoin talebi de artıyor.

Dolayısıyla, karmaşık ve kafa karıştırıcı finansal piyasaların olduğu bir dünyada, Bitcoin ağı kadar şeffaf ve açık bir temel para sistemi oyunun kurallarını değiştiriyor. Benim görüşüme göre, bugün servetini bitcoin’e taşıyan benimseyenler ödüllendirilecek. Tüketimlerinin tutarlı kalmasına veya büyümesine izin vererek, bugün yarattıkları değeri gelecekte güvence altına alabilecekler. Karşılaştırıldığında, geride kalanların aynı hedefe ulaşmak için daha fazla tasarruf etmeleri ve daha fazla servet biriktirmeleri gerekecek.

Varlık tahsisinde borç eşleştirme adı verilen bir terim vardır. Yükümlülük eşleştirme, gelecekteki varlık satışlarını ve gelir akışlarını beklenen gelecekteki giderlerin zamanlamasına karşı eşleştiren bir yatırım stratejisidir. Bitcoin bu konsepti alır ve kafasına çevirerek hedef eşleşmesine izin verir. Daha önce bitcoin ve dolar maliyet ortalaması hakkında açıkladığım gibi, gelecekte bir hedef ne kadar uzun olursa, bitcoin o hedef için tasarruf etmek için o kadar iyi olur.

Şu andan itibaren beş yıl sonra ne kadar dolar yaratılacağını bilmiyorsunuz, ancak size ne kadar yeni bitcoin çıkarılacağını güvenle söyleyebilirim. Sizce hangisi daha güvenilir olur? Sınırsız bir arzla üretilmesi 0 dolara mal olan varlık mı, yoksa bilinen kurallara sahip varlık, şiddetli savunuculardan oluşan bir ağ ve yeni birimlerin yaratılmasıyla ilişkili bir maliyet mi? Dolar ve bitcoinin bir arada var olduğu bir dünyada yaşıyoruz ve bu bir ya hep ya hiç kararı değil.

Bitcoin uzun vadede müşterilere nasıl yardımcı olabilir?

Bir finansal danışman olarak, varlık tahsisinin rolünün ve amacının riskleri azaltmaya yardımcı olmak ve müşteri sonuçlarının ve hedeflerine ulaşılmasını sağlamak olduğuna inanıyorum. Bugün, neredeyse tüm müşterilerin aklındaki kelime “enflasyon” ve bu konuda ne yapılması gerektiğidir.

Bence bitcoin, tasarruflarının değer kazanmasına izin vererek bu müşterilerin endişelerini gidermeye yardımcı olan çözümdür. Belirsizliğin bol olduğu bir dünyada, yaratmanın hiçbir maliyeti olmayan para bir sorundur. Hedefler için birikim yapmak her zamankinden daha zor ve enflasyon hayat maliyetini artırıyor.

Ancak bitcoin, bir bireyin değer yaratabileceği, kendisine ödeme yapılabileceği ve gerektiğinde bunu geleceğe saklayabileceği, tasarruf sahiplerinin emeklerinin meyvelerinden daha iyi yararlanmasına olanak tanıdığı deflasyonist bir geleceğin habercisidir. Bu değişiklik, müşterilerin bu yaşam boyu hedeflere daha erken ulaşmasını sağlar – ve hepsi bitcoin’in açık parasal ağı sayesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.