Kripto Haber

DAO’lar Kripto Girişim Sermayesinin Yerini Alacak mı?

Merkezi olmayan özerk kuruluşlar veya DAO’lar, yakın zamanda ABD Anayasasını ve profesyonel sertifikalı bir golf sahasını satın almak için kuruldu.

Şimdi, nesiller boyu yeni teknoloji dalgalarını finanse eden risk sermayesi finansman modelini potansiyel olarak bozarak, kripto para birimi başlangıç ​​şirketlerine sermaye dağıtmayı organize ediyorlar.

Kripto yatırım odaklı DAO’lar, satın alma anlaşmaları, şirket kurucularıyla tanışma ve çekleri kesme için yeni arena haline geldi – tüm işlevler, tipik olarak, endüstriden bilgi sahibi olma durumlarıyla övünen iyi niyetli risk sermayedarları tarafından yapıldı.

“VC modelini bozmayı amaçlayan bir DAO olan Küresel Coin Research’ün kurucusu Joyce Yang, “Kripto yatırımlarını demokratikleştirmeye ve böyle bir erişimi olmayanlara erişim sağlamaya çalışıyoruz” dedi. ”

DAO’lar, geleneksel anlamda merkezi olmayan ve düzenlenmeyen, genellikle yerel bir kripto jetonu tarafından yönetilen blok zinciri tabanlı kuruluşlardır.

DAO veri sağlayıcısı DeepDAO’ya göre, geçen yıl DAO’lar yabani ot benzeri bir güçle ortaya çıktı ve Aralık ayında 1,6 milyon üyeyi aştı ve geçen Ocak ayında sadece 13.000 üyeden 130 kat arttı.

Ancak yeni teknoloji şirketlerini finanse etmek için, DAO’lar şimdiye kadar denenmemiş bir modeldir, çünkü kısmen Andreessen Horowitz ve Paradigm gibi risk sermayesi şirketleri, kripto ve diğer hızlı gelişen teknolojilerdeki girişimcileri finanse etme işine tamamen hakim olmuştur.

Anlaşmalara ve kuruculara erişim

Kişisel sermayelerini yatırabilen veya DAO hazinesinin bölümlerini erken aşamadaki kripto girişimlerine yönlendirebilen kripto meraklısı bireylerin kolektifleri olan “yatırım DAO’larına” girin.

Tipik olarak, yatırım odaklı bir DAO’ya üyelik, özel alanlara erişim karşılığında DAO’nun yönetişim belirteci biçiminde önceden satın almayı içerir – yalnızca davetli Discord sohbetleri, Telegram grupları veya yüz yüze etkinlikler – anlaşmaların olduğu kaynaklı olabilir ve çekler yazılabilir.

Örneğin, 30’dan fazla anlaşmaya kümülatif olarak yatırım yapan ve blok zinciri birlikte çalışabilirlik protokolü Aurora ve Web 3 yönetim platformu Coinvise gibi projelere 25 milyon doları aşan Küresel Coin Research (GCR) üyelerini ele alalım. (Bir anlaşmaya katılmak için, bireysel DAO üyesi, genellikle düzenleyici makamlara kayıtlı olmayan menkul kıymetleri satın almaya yasal olarak yetkili kişiler olarak tanımlanan, akredite bir yatırımcı olmalıdır.)

Aralık ayı itibarıyla GCR, likit hale gelen veya piyasaya sunulan projeler için yatırımlarının ortalama 40 kattan fazla getiri gördüğünü tahmin ediyor.

Risk sermayesi şirketi Reciprocal Ventures’ın kurucusu Michael Steinberg, “Kripto, mikro VC’lerin gerçekten gelişmesine izin verdi, çünkü blok zincir projelerine yapılan yatırımın getirisi yüzde binlerce olabilir” dedi. Steinberg, yatırım DAO’larını melek ağlarının veya sendikaların “temel yeniden düzenlemeleri” olarak adlandırdı – erken aşamadaki girişimlerin geleneksel olarak fon sağlamak için başvurduğu gevşek organize edilmiş yatırımcı ağları.

Belki de en iyi bilinen sendika, akredite yatırımcıların Tiger Küresel veya Y Combinator gibi üst düzey risk sermayesi şirketlerinin yanı sıra anlaşmalara katılmalarına izin veren AngelList’tir.

“Sendikalarla ilgili sorun, pasif bir yatırımcı olarak, girişimin kurucusuna erişiminiz yok” dedi Steinberg. “DAO’larda, erişiminizi engelleyecek geçit aracı yoktur. ”

Topluluk desteği

Kurucular ayrıca, kripto yerli bir topluluktan ürün geri bildirimi ve tavsiye almayı da içeren DAO ile etkileşimlerinden yararlanabilir. Yeni başlayan kripto girişimleri için, kullanıcı benimsemesi ve ürün pazarına uygunluk, onların ve kripto olmayan meslektaşlarının hala karşı karşıya kaldıkları çok tanıdık zorluklardır.

Yatırım DAO’larından fon toplamak, “GCR ile birlikte etkinliklere ev sahipliği yaparak yeni üyeler ekleyerek kendi topluluğumuzu önyüklememize yardımcı oldu” dedi, hem GCR hem de The LAO ile çalışmış olan Coinvise’in kurucusu Jenil Thakker, başka bir yatırım DAO. “Daha geniş anlamda, yatırım DAO’ları, projelerin erken geri bildirim almasına yardımcı olabilecek çok daha geniş bir insan ağına erişim sunuyor. ”

Bir DAO altyapı şirketi olan Coinvise için GCR, GCR yönetişim belirtecini başlatmak için Coinvise platformunu kullanmak da dahil olmak üzere ürün testleriyle başlangıçlara yardımcı oldu.

GCR’den Yang, CoinDesk’e “Artık kurucuların para toplarken bir topluluğa ihtiyaç duyması bir şey haline geliyor” dedi. “Bir proje, iyi bir kripto yerel ekibi bulmak ve ürünlerini kullanmak istiyor. Ayrıca geri bildirim sağlamak için bir topluluk istiyorlar. ”

Thakker’e göre, çoğu yatırım DAO’su portföy şirketlerini desteklemek için medya, işe alma ve yasal hizmetler bile sunuyor.

“Bütün bunları geleneksel bir girişim firmasında sunmak maliyetlidir ve genellikle ölçeklenebilir değildir,” dedi Thakker.

Karma bir gelecek

Kripto para birimleri piyasa değeri olarak yaklaşık 3 trilyon dolara büyüdüğünden, yatırımcı sermayesi, gelişen endüstrinin göz kamaştıran getirilerini kudurmuş bir şekilde kovaladı ve çeşitli tatlara sahip birçok önde gelen yatırım DAO’sunun oluşmasına yol açtı. Bunlar arasında kadın kuruculara yatırım yapan Komorebi Collective ve takas edilemeyen tokenlere odaklanan FlamingoDAO yer alıyor.

Eğilim, DAO’ların geleneksel risk sermayesine tecavüz edip etmeyeceği veya bir gün onun yerini alıp almayacağı sorusunu gündeme getiriyor.

Reciprocal’den Steinberg “Bu mümkün” diyor. Ancak, “kripto risk sermayesi tam zamanlı bir iştir. VC firmaları genellikle çok aktiftir, yüksek düzeyde meşguldür ve portföy şirketlerine ayıracak çok zaman ve kaynağa sahiptir. Hepimiz DAO’larla ortak olmaktan yanayız, ancak bazı kurucuların oyun kitaplarına ihtiyacı var. ”

Third Prime Capital’den Christian Kaczmarczyk CoinDesk’e “Güçlerinin zamanla arttığını kesinlikle görüyorum” dedi. “DAO’larla çalışan girişim firmaları uzun vadede başarılı olacak. ”

Diğer risk sermayedarları, DAO girişim modelinin araç gereç ve verimlilik açısından geleneksel VC’lerin gerisinde kaldığını söylüyor.

“Gördüğüm kadarıyla projeler, bireysel üyelerinin gücü ve faydalı ortaklıklar için kapasiteleri için DAO’lara değer veriyor, ancak yine de turları yönetmek için ezici bir çoğunlukla geleneksel fonları tercih ediyor,” dedi Valhalla Capital’den Kyle Wang. ayrıca bazı yatırım DAO’larında da aktiftir.

Ancak DAO’lar başlangıç ​​sermaye tablolarında artan pazar payı kazandıkça, DAO’ların topluluk odaklı ahlakını risk sermayedarlarının derin cepleri ve operasyonel uzmanlıklarıyla birleştiren bir hibrit model şekilleniyor gibi görünüyor.

Kripto girişim şirketi CoinFund’un araştırma başkanı Evan Feng, “FTX ve Coinbase’in Uniswap ile birlikte likidite mekanları olarak görülmesine benzer şekilde, son derece demokratik yatırım sendikalarının yanı sıra daha merkezi yatırımcılara da yer var” dedi. “İki kamp arasındaki sınırlar daha da bulanıklaştığı için hibrit yaklaşımlara yer var. ”

Yatırım DAO’ları, düzenleyici inceleme, yanlış yönetilen DAO hazineleri veya çok az test edilmiş teknolojilerdeki kusurlar gibi kripto para birimleriyle ilişkili riskleri de beraberinde taşır. Bireysel bir DAO’nun yatırım sicili de önemlidir ve daha yerleşik DAO’ların pakette öne çıkmasına yardımcı olur.

Ancak bir kripto boğa piyasasında, birlikte çalıştıkları yatırımcı türleri söz konusu olduğunda, nihayetinde güce sahip olanlar başlangıç ​​kurucularıdır.

Third Prime’dan Kaczmarczyk, “Girişimciler vizyonlarına en uygun olan yatırımcıları seçmeli ve onlara başarı için en büyük şansı vermeli” diyor. “Eğer bu bir DAO ise, öyle olsun. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.