Kripto Haber

DeFi Endüstrisi Şeffaflık Eksikliği ve Takma İsimle Mücadele Etmeli: SEC Komiseri

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Komiseri Caroline A. Crenshaw, merkezi olmayan finans ( DeFi ) endüstrisinin ele alması gereken iki özel yapısal sorun belirledi : şeffaflık ve takma ad eksikliği.

“Tüm yatırım kayıplarını önlemenin SEC’in görevi olmadığının farkındayım. Ayrıca amacım yatırımcıların adil ve uygun fırsatlara erişimini kısıtlamak değil. Ancak yatırımcıların, yatırım yapıp yapmama ve hangi fiyata yatırım yapma konusunda bilinçli kararlar verebilmeleri için kritik bilgilere eşit erişime sahip olmalarını talep etmek benim işim. Benzer şekilde piyasaların adil ve manipülasyondan uzak olmasını sağlamaya da kararlıyım” dedi Crenshaw son açıklamasında.

Şeffaflık eksikliğiyle ilgili tartıştığı ilk sorun, kripto yatırımcılarının bazı oyunculara fayda sağlayan iki katmanlı bir pazarda faaliyet gösterdiği bir durum yaratıyor.

Bu piyasada, “profesyonel yatırımcılar ve içerdekiler, perakende yatırımcılar daha fazla risk alırken, daha kötü fiyatlandırma yaparken ve zaman içinde başarılı olma olasılıkları azalırken, büyük getiriler elde ediyor” dedi ve DeFi’nin büyük bir bölümünün risk sermayesi tarafından finanse edildiğini de sözlerine ekledi. çeşitli diğer profesyonel yatırımcılar.  

“Bunun DeFi perakende yatırımcı topluluğunda ne kadar iyi bilindiği benim için net değil, ancak temeldeki finansman anlaşmaları genellikle profesyonel yatırımcılara eşitlik, seçenekler, danışmanlık rolleri, proje ekibi yönetimine erişim, yönetişim ve operasyonlar hakkında resmi veya gayri resmi söz hakkı, anti Crenshaw’a göre, seyreltme hakları ve diğer faydaların yanı sıra kontrol eden çıkarları müttefiklere dağıtma yeteneği.

DeF endüstrisinin karşılaştığı ikinci zorluk, “bu piyasaların manipülasyonu tespit etmek zor” olduğu gerçeğini içeriyor.  

Ayrıca yetkili, takma adın, blok zincirinin varlıkları gönderen veya elde eden adresi gösterdiği, ancak onu kontrol eden kişinin kimliğini göstermediği bir durum yarattığını gözlemledi.

Crenshaw’a göre, takma ad, manipülatif faaliyeti gizlemeyi önemli ölçüde kolaylaştırır ve yatırımcıların “manipülatif ticaret yapan bir kişiyi normal organik ticaret faaliyetinden ayırt etmesini” neredeyse imkansız hale getirir.  

Komiser, bazı DeFi projelerinin SEC’in yetki alanına tam olarak uymasına rağmen, diğerlerinin düzenleyicinin mevcut kurallarına uymakta zorlanabileceği sonucuna vardı.

“Birçok projenin DeFi içinde uyumlu bir şekilde çalışmak istediğini söylemesi olumlu bir işaret. Bu noktadaki samimiyetlerine güveniyorum ve SEC personeli ile aynı ruhla işbirliği yapmak için kaynak ayırmalarını umuyorum. DeFi’nin sorunları için uyumlu çözümler bulmak, birlikte en iyi şekilde başarılabilecek bir şeydir,” dedi Crenshaw.

Michael Saylor, yazılım geliştiricisi CEO’su ve en büyük bir Bitcoin (BTC)  tutucular MicroStrategy , yorumladı BTC olduğunu söyleyerek ekstresinde “tek yatırım dereceli cryptoasset” ve hiçbir mevcut Defi platformları “şu anda uyumlu kabul edildi ”. 

Crenshaw, 2013’ten beri SEC’de çalışmaktadır. Haziran 2020’de, o zamanki ABD Başkanı Donald Trump tarafından komisyondaki Demokrat koltuğu doldurmak için aday gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.