Kripto Haber

DeFi Hack’lerinde Kaybedilen Fonlar İki Kattan Fazla Artarak 1 Dolara Çıktı. 2021’de 3B: Certik

Merkezi olmayan finanse edilen (DeFi) projelerin hack’lerinde kaybedilen para miktarı iki katından fazla artarak 1 dolara ulaştı. Certik, açılış “DeFi Güvenliği Durumu” araştırma raporunda, 2021’de 3 milyar, merkezileşmenin en yaygın güvenlik açığı olduğunu söyledi.

  • Güvenlik firması Çarşamba günü yayınlanan raporda, kayıp değer %160 artarken, miktarın DeFi pazarının büyümesi nedeniyle 2020’dekinden daha küçük bir oran olduğunu söyledi. Rapora göre, kripto piyasasının kapitalizasyonunun bir oranı olarak, kayıplar %17 düştü.
  • 2021 sonunda DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer (TVL) 243 dolardı. 18 dolardan 88 milyara yükseldi. DefiLlama verisine göre bir yıl önce 29 milyar. Bu, kaybedilen fonların 2020’de %2,78’den geçen yıl TVL’nin %0,5’ine düştüğü anlamına geliyor.
  • Güvenlik firması, “şimdiye kadar” en yaygın güvenlik açığının merkezileşme olduğunu söyledi. Certik, imtiyazlı mülkiyet dahil olmak üzere denetlediği 1.737 projede 286 ayrı merkezileşme riski tespit etti. Örneğin, bilgisayar korsanları akıllı sözleşmelerin tam kontrolünü sağlayan özel anahtarlar elde ettiğinde bazı projeler tükendi. Bu, bir veya bir dizi özel anahtar yerine çoklu imza cüzdanları veya DAO’lar kullanılarak önlenebilirdi.
  • En yaygın ikinci güvenlik açığı, olay emisyonlarının olmaması, ardından kilidi açılmış bir derleyici sürümünün kullanılması, kodun uygun giriş doğrulamasından yoksun olması ve üçüncü taraflara güvenilmesiydi. Bir olay emisyonu, yürütüldüğünde akıllı bir sözleşme tarafından üretilen bilgidir.
  • Rapor ayrıca Ethereum’un ücret gelirinde Bitcoin ağını geçtiğini de buldu. Artık Bitcoin’in gelirinin 64 katından ve günlük işlem sayısının 4 katından fazlasını üretiyor. Ancak Ethereum, kullanıcıları diğer platformlara gönderen yüksek işlem ücretleri nedeniyle başarısından da zarar gördü.
  • Certik, Binance Akıllı Zincir gibi Ethereum alternatiflerinin yükselişine dikkat çekti. Certik, Binance’in 1. katman protokolünün TVL’nin %31.000 artarak 21 milyar dolara ulaştığını söyledi.
  • Güvenlik firması, Aralık 2021’de B2 Serisi bağış toplamada 80 milyon dolar topladı ve değerlemesini 1 milyar dolara çıkardı.

Daha fazlasını okuyun: Çapraz Zincirli DeFi Sitesi Poly Network Hacklendi; Yüz Milyonlarca Potansiyel Kayıp

DÜZELTME (13 Ocak 10:47 UTC): İlk madde noktasındaki piyasa değeri oranını düzeltir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.