Kripto Bilgi

DeFi ‘Halı Çekme’ Dolandırıcılığı 2 Dolara Çekildi. 8B Bu Yıl: Zincirleme Analiz

Kripto yatırımcıları 2 doların üzerinde kaybetti. Chainalysis tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021’de bir tür kripto dolandırıcılığı için günlük dilde kullanılan bir terim olan 8 milyara “halı çekme”. Raporda, dolandırıcılıklardaki artışın bu yıl kripto para fiyatlarındaki genel artışı yansıttığı belirtildi.

Görünüşte uysal kripto Twitter modası olan halı çekme, 7 doların üzerindeki %37’yi oluşturdu. Perşembe günü yayınlanan rapora göre, bu yıl kripto dolandırıcılıklarından toplam 7 milyar yasa dışı gelir elde edildi. 2020’de halı çekme, toplam yasadışı gelirin 5 milyar doların altındaki gelirin sadece %1’ini oluşturuyordu.

Türk kripto borsası Thodex, kurucularının Nisan 2021’de 2 milyar doların üzerinde müşteri fonu ile kaybolmasının ardından listedeki kayıp fonların çoğunluğunu oluşturdu. Bunu 58 milyon dolar ile dogecoin’den ilham alan AnubisDAO ve Binance Akıllı Zincir izledi. tabanlı borsa Uranium Finance, 50 milyon dolar.

Listedeki diğer isimler, Meerkat Finance ve Evolved Apes gibi komikten saçmaya, Polybutterfly’a kadar uzanıyordu.

Thodex, diğerlerinin tümü merkezi olmayan finans (DeFi) kategorisine ait olmakla birlikte, listedeki tek ‘merkezileştirilmiş’ halıydı. DeFi projeleri, kullanıcılara ticaret, borç verme veya borç alma gibi finansal hizmetler sunmak için akıllı sözleşmelere dayanır.

Halı çekme hareketleri nedir?

Halı çekme işlemleri, sahte eşantiyonlar veya daha karmaşık kripto hack’leri gibi vanilyalı dolandırıcılıklardan farklıdır.

DeFi platformları söz konusu olduğunda – geliştiriciler, bir token yayınlamadan ve merkezi olmayan bir borsada (DEX’ler) listelemeden önce, çalışan bir uygulama başlatmak ve sosyal medya pazarlaması yapmak gibi bir blok zinciri üzerinde görünüşte meşru işler yürütür.

Liste, dolandırıcılığın başladığı yerdir: Yatırımcılar, fiyat artışı umuduyla dolandırıcılık projelerinin tokenlerini satın alır ve DEX’lerde bu projelere likidite sağlar. Likidite, projenin üzerine inşa edildiği blok zincirinin tokenlerinde (Ethereum için erc20 jetonları veya Solana için SPL jetonları gibi) sağlanır ve milyonlarca dolara ulaşabilir.

Proje birkaç saat veya gün boyunca yayınlandığında, likidite havuzları on milyonlarca hatta yüz milyonlarca dolara ulaşabilir. Burası, bir dolandırıcının devreye girdiği ve tüm likiditeyi DEX’lerden tüm tutarı cebe indirdiği “çektiği” yerdir. Halı çekme işlemi daha sonra tamamlanır.

Buradaki önemli bir nokta, bu tür projelerin geliştiricilerinin, belirtecin likidite havuzu üzerindeki kontrollerini bir DEX’te “kilitlememesi” ve tüm havuzu geri çekebilmesidir. Likiditenin kilitlenmesi, likidite havuzunu başlatmak için kullanılan özel anahtarın yakılmasıyla yapılabilir; bu sırada teknik olarak bir halı çekmenin gerçekleşmesi imkansızdır.

Dolandırıcılar zaman zaman yaratıcı olabilirler. 2021’in başlarında, ‘WarOnRugs’ adlı bir Twitter hesabı, DeFi kodunu denetledikten ve yaratıcıları halı çekme projelerinin arkasındaki ifşa ettikten sonra mikroblog sitesinde yaklaşık 100.000 takipçi kazandı.

Hesap, daha sonra halıyı çekmeden önce, büyüyen halı çekme sorunuyla mücadele etmek için yatırımcılardan 2 milyon dolar topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.