Kripto Bilgi

DeFi Harikalar Diyarı ZAMAN ALDIYOR

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Wonderland, TIME tokeninin Pazartesi günü hazine destekli değerinin kısa bir süre altına düştüğünü gördü ve ekibin fiyatı desteklemek için milyonlarca değerinde TIME tokeni satın almasına neden oldu.

Harikalar Diyarı, bağımsız bir para sistemi yaratmayı amaçlayan deneysel protokoller olan “Ohm çatalları” olarak bilinen popüler DeFi projeleri kategorisine girer. Dünkü olay, bir Ohm çatalının geri alımlarla, belki de merkez bankasının niceliksel genişlemeyi gerçekleştiren kripto versiyonuyla ilk kez adım atması gibi görünüyor.

Pazartesi öğleden sonra, protokol liderleri tokenin fiyatını dengelemek için müdahale etmeden önce TIME fiyatı iki saat içinde 1.400 dolardan 832 dolara %40 düştü.

TIME, 1.000$ eşiğini aştığında, satışlar, aşırı kaldıraçlı tüccarların gevşemesine yol açtı ve bu da bir tasfiye kademesine ve daha fazla fiyat düşüşüne yol açtı.

Olay, değişken piyasa hareketlerinin hazine destekli bir tokenin gerçek değerinin altına düşmesine neden olabileceğini gösteriyor. Bu fenomen, bir ETF’nin veya kapalı uçlu bir fonun, geleneksel finansal piyasalarda net varlık değerinin (NAV) altında nasıl işlem yapabileceğine benzer.

Fiyat hareketine yanıt olarak, takma adlı Wonderland protokolünün kurucu ortağı 0xSifu, protokolün fiyatı hazine destekli değeriyle aynı seviyeye getirmek için milyonlarca TIME token satın aldığını söyledi.

0xSifu Twitter’da “Sonunda Harikalar Diyarı’ndaki geri alım vaadini test etme fırsatımız var gibi görünüyor” diye yazdı. “Birkaç milyon, önceki fiyatımızın altında satın almak için tekrar kullanılmış ve fiyatı gerçek değerimize geri döndürmüştür. ”

Salı öğleden sonra itibariyle, TIME fiyatı token başına kabaca 1.300$’a yükseldi. Bununla birlikte, token, geçen Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14,185 $’dan bugüne kadar %65 ve %91 düşüşte.

Wonderland’den Sifu, projenin Discord kanalında, ekibin “çağlayanı önlemek için destek fiyatının üzerinde satın almaya devam edeceğini” ve fiyat gelecekte desteklenen değerin altına düşerse “tepki süremizi iyileştirmeye çalışacağını” söyledi.

Merkezi olmayan bir para sistemi mi?

Wonderland ilk olarak Eylül 2021’de Avalanche ağında Olympus’un bir çatalı olarak piyasaya sürüldü. Daha geniş kripto topluluğu içinde, Harikalar Diyarı ekosistemindeki katılımcılar kendilerine sevgiyle “kurbağalar” veya “kurbağa ulusu” diyor. ”

Beyaz kitabına göre Wonderland, ilk olarak popüler DeFi protokolü Olympus tarafından öncülük edilen bir fikir olan “kendi likiditesine sahip merkezi olmayan bir rezerv para birimi protokolüdür”.

Projenin ana fikri, merkez bankalarının aldığı kararlara tabi olan ABD dolarına veya başka herhangi bir fiat para birimine sabitlenmemiş bir sabit para yaratmaktır. Bunun yerine, rezerv para biriminin değeri, altın destekli bir dolar kavramına benzer şekilde, protokolün hazinesinde tutulan bir kripto varlık havuzu tarafından desteklenecektir.

Salı öğleden sonra, Harikalar Diyarı hazinesi, TIME dışı kripto varlıklarında yaklaşık 1 milyar dolar içeriyordu.

Proje ayrıca, Olympus ve çeşitli çatallarını çevreleyen kripto para birimi topluluğunda şiddetli bir tartışmayı ateşledi – bir kamp planları ponzis olarak etiketlerken, diğeri gerçekten merkezi olmayan bir para sistemi yaratma hedeflerini övdü.

Devamını oku: Olympus DAO Paranın Geleceği Olabilir (veya Ponzi Olabilir)

Projelerin belirtilen hedeflerinde başarılı olup olmayacağı henüz belli değil.

Son haftalarda, Olympus ve çeşitli çatalları, Olympus’un OHM tokeninin bugüne kadar %65 oranında düşmesiyle ve bir başka Ohm çatalı olan KlimaDAO’nun KLIMA tokeninin yıldan yıla %72 oranında düştüğünü görmesiyle, dik satışlar yaşadı. CoinMarketCap’ten alınan verilere göre tarih.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.