Kripto Haber

DeFi Kullanıcıları Olası Stablecoin Depegging Ortasında ‘Bulaşma’ Riskinden Korkuyor

Bir skandal, yatırımcıların popüler bir stablecoin’e olan inancını sarstı ve kullanıcılar çıkmak için acele ederken, yaygara, varlığı dolar kurundan atmakla tehdit ediyor.

Bununla birlikte, daha da kötüsü, bazı gözlemciler sabit para birimini kaybeden bir stabilcoin’in birden fazla stabilcoin varlığının değerini azaltarak bir “bulaşma” etkisine sahip olabileceğinden endişe ediyor.

Perşembe günü, popüler on-chain analisti zachXBT Twitter’da DeFi projesi Wonderland’in takma adlı CFO’sunun aslında kötü şöhretli Kanadalı kripto borsası QuadrigaCX’in kurucu ortağı Michael Patryn olduğunu açıkladı.

Daha fazlasını okuyun: Eski Bir Quadriga Yürütücüsü Bir DeFi Protokolü Çalıştırmayı Nasıl Sonlandırdı? Harikalar Diyarı Kurucusu Açıklıyor

Vahiy, Harikalar Diyarı’nın TIME fiyatını gün içinde %40’a kadar düşürdü ve yatırımcılar aynı şekilde, yine Harikalar Diyarı lideri Daniele Sestagalli tarafından yürütülen bir çift proje olan Popsicle Finance ve Abracadabra’dan kaçıyor.

Abracadabra’nın MIM algoritmik stabilcoini, güven içinde krizin kurbanları arasında yer alıyor ve kullanıcılar, verim çiftçileri arasında popüler olan varlık için Eğri havuzlarından kaçıyor. Ardından gelen düşük likidite, MIM’i gün boyunca Eğri üzerindeki dolar sabitinden kısa bir süreliğine itti.

Bu da Terra’nın UST sabit parasını akışa soktu Varlıkları birbirine bağlayan bir MIM-UST Eğrisi havuzuna ek olarak Abracadabra, mevduatlarla UST’ye kaldıraçlı verim çiftçiliğine izin veren bir “degenbox” ürünü sunar – MIM, UST ile büyük ölçüde teminatlandırılmıştır.

Yarı anonim Curve çekirdek katılımcısı Charlie’ye göre, bu, bu stablecoin’lerden birinin bocalaması durumunda diğerinin de düşeceği potansiyel olarak tehlikeli bir bağlantı yaratıyor.

CoinDesk ile yaptığı röportajda Charlie, Perşembe günkü olayların her bir stablecoin’in sabitlenmesini test etmesine rağmen, her ikisinin de şimdiye kadar oynaklığa dayandığını söyledi.

sallanan mandal

Charlie’ye göre, Perşembe günkü stablecoin oynaklığı, yatırımcıların çıkışlara koşmasından kaynaklanıyor.

“Eğri havuzlarındaki insanlar, havuzdaki likiditelerini tek bir madeni parayla çekme seçeneğine sahipler ve şu anda gördüğümüz şey bu – birçok insan UST veya MIM olmayan madeni paralara çekiliyor” dedi. .

Gerçekten de, kripto yatırım şirketi Alameda Research gibi büyük likidite sağlayıcıları, son on iki saat içinde Eğri havuzlarından likidite çekmek için harekete geçti. Zincir içi analistler, Alameda’nın Perşembe akşamı 500 milyon dolarlık bir pozisyonu açtığını ve Ethereum ana ağındaki UST-MIM havuzundaki likidite miktarının Perşembe sabahından bu yana yarıya inerek 230 milyon dolara düştüğünü belirtti.

Perşembe akşamı kısa bir ani çökme sırasında, MIM-3pool rezervleri USDC/DAI/USDT’de 1$’a sadece 40 milyon$’dı. MIM’de 2 milyar (Salı günü neredeyse 1.3 milyar $’dan 1.3 milyar $’a düştü), UST’ye taşan bir depegging’e neden oldu.

“UST, çünkü destek o kadar çok MIM ki, esasen ona bağlı, bu yüzden Alameda’nın birkaç dakika önce neden olduğu tabanlar, UST’nin MIM ile aşağı indiği anlamına geliyor” dedi Charlie.

Ancak, şu ana kadar büyük likidite sağlayıcılarının geri çekilmesinin baskısı altında kalan varlıklar için teşvike dayalı istikrar mekanizmaları vardır.

Charlie’ye göre, MIM veya UST bir dolar fiyatından ayrıştırıldığında kullanıcılar Eğri’ye 3pool stablecoin yatırırsa, zamanlama kullanıcılara pozisyonlarına bir “bonus” verir.

Benzer şekilde, kullanıcılar MIM veya UST’yi çekebilir ve tokenleri Terra veya Abracadara’da kullanabilirler, bu tokenleri her zaman 1$ olarak değerlendirir ve varlıkların sabitlenmemiş olması durumunda onlara itfa bonusu verir.

“Bu mekanizmalar, ticaretin diğer tarafını almak isteyen likidite sağlayıcıları için cazip” dedi Charlie.

Bulaşma içeriyor

Varlık sabitleme destanını izleyen bazı gözlemciler, UST ve MIM’in Curve’deki diğer havuzları istikrarsızlaştıran bir “bulaşma” işlevi görebileceğine dair endişelerini dile getirirken, Charlie, volatilitenin MIM ve UST’nin ötesine geçmesine ilişkin mevcut olasılığın düşük göründüğünü söyledi.

“Şimdiye kadar gördüğümüz sert düşüşlerde, diğer stabilcoinleri etkilemiş gibi görünmüyor. Bir şey olursa, insanlar MIM ve UST’den ve diğer sabit paralara kaçıyor ”dedi.

Çekirdek Curve ekibinin gün boyunca bulaşmayı “oldukça kapsamlı” tartıştığını, ancak şu anda endişelerinin MIM ve UST havuzları üzerinde yoğunlaştığını ekledi.

“Gün başladığında bu kadar kötü olacağını düşünmemiştim ama oldu ve şu ana kadar işler yolunda gidiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.