Kripto Bilgi

DeFi Protokolü Dışbükey Finans Kilitli Değerde 20 Milyar Doları Aştı

Getiri artırıcı uygulama Convex Finance, TVL’nin ikinci en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü haline gelmesinden günler sonra, bu Pazar kilitli toplam değerde (TVL) 20 milyar doları aştı.

DeFi projeleri, borç verme, ticaret ve borçlanma gibi finansal hizmetler için aracılar yerine akıllı sözleşmelere güvenir.

DeFi Llama’dan Veri, platformun Mayıs 2021’deki lansmanından sonra sadece 68 milyon doları kilitlediğini ve sonraki aylarda eski projeleri geride bıraktığını gösteriyor. Projenin 1 milyar doları çekmesi bir ay ve 10 milyar dolara ulaşması beş ay sürdü. Ürüne yönelik artan talep, son iki ayda 10 milyar dolarlık ek bir likiditeye yol açtı.

Convex TVL, Mayıs 2021’deki lansmanından bu yana istikrarlı bir şekilde arttı. (DeFi Llama)

Convex, kullanıcıların likiditeye erişmelerine ve 23 milyar dolarlık TVL’ye sahip en büyük DeFi protokolü olan Ethereum tabanlı sabit para borsası Curve Finance’ten ücret kazanmalarına olanak tanır.

Eğri belirteçleri (CRV), Curve Finance’te likidite sağlayıcılarına verim çiftçiliği ödülleri olarak verilir ve oy emanetli CRV’ye (veCRV) dönüştürülebilir. veCRV’yi tutmak, kullanıcıların platform yönetimine katılmalarına, daha yüksek ödüller ve ücretler kazanmalarına ve airdrop almalarına olanak tanır.

Jetonlar zaman kilitlidir, yani kullanıcılar daha fazla veCRV ve daha fazla platform ödülü almak için CRV’lerini uzun süre kilitlemeye teşvik edilir. Ancak bu mekanizma, likiditeyi etkin bir şekilde kilitleyerek kullanıcılar için fırsat maliyetleri yaratır.

Bu sorunu çözmek için Convex, eğri belirteçleri satın alabilmesi, bunları veCRV’ye dönüştürebilmesi ve likidite sağlayıcıları için ödülleri en üst düzeye çıkarabilmesi için tüm kullanıcı varlıklarını bir araya toplar. Bu, Convex kullanıcılarının uzun süreler boyunca eğri belirteçlerini kilitlemeden Eğri ödülleri almalarını sağlar.

Convex’in yerel jetonları (CVX), son 24 saatte %6,6 düşüşle yazı yazılırken 47 dolardan işlem görüyor. Ağın değeri 2 doların üzerinde. CoinGecko’dan alınan verilere göre, piyasa değerine göre 2 milyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.