Alt Coin

DeFi Tarihinin En Büyük 2. Hacki: Bu Altcoin’ler Çalındı!

Bilgisayar korsanları, Ethereum-Solana köprü protokolü Wormhole’dan en az 120.000 ETH çaldı. Bu DeFi için tarihteki en büyük 2. hack olayına işaret ediyor. Birincisi ise Ağustos 2021’de Poly Network’e yapılan hack atağıydı. Akında önder altcoin ETH’den çalındı.

  • Blockchain köprü protokolü Wormhole, en az 120.000 ETH’nin çalınmasıyla sonuçlanan bir atak yaşadı.
  • Bu ölçü 322 milyon dolar kıymetinde; Daha evvelki varsayımlar, atağın bedelini 256 milyon dolar olarak belirlemişti.
  • Wormhole, saldırganla irtibat kurmaya çalışıyor ve fonların iade edilmesi durumunda 10 milyon dolarlık bir ödül teklif etti.

Çeşitli raporlara nazaran, bir saldırgan 322 milyon dolarlık ETH için köprü protokolü Wormhole’dan yararlandı. Kriptokoin.com olarak, ayrıntıları sizler için derledik, birlikte mevzuyu inceleyelim…

DeFi protokolü Wormhole hacklendi: Bu altcoin çalındı!

Wormhole, hücumun değerini mevcut fiyatlarla 322.952.400 dolar olan 120.000 ETH’e olarak belirledi. Birinci raporlar, atağın pahasını 80.000 ETH olarak belirledi. Daha sonra The Block’tan Steven Zheng, çalınan ölçünün “80.000 lider altcoin ETH’den çok daha fazla” olduğunu belirtirken, bu sitedeki bir makale hücumun bedelini 93.750 ETH yahut 256 milyon dolar olarak varsayım etti.

Bu küçük iddiaların, Solana‘da wrapped ETH (wETH) olarak tutulan çalıntı fonları hesaba katmadığı görülüyor. Ne olursa olsun, taarruzda çalınan para ölçüsü onu yakın tarihin en büyük DeFi taarruzlarından biri yapıyor. Diğer büyük akınlar ortasında geçen Ağustos ayında Poly Network’e yapılan 611 milyon dolarlık bir taarruz yer alıyor. Cream Finance ve BadgerDAO da 2021’de 120 milyon doların üzerinde hırsızlıktan ziyan gördü.

Şimdi resmi açıklama yok! Neler oluyor?

Wormhole’un resmi Twitter hesabı, taarruzun detaylı bir açıklamasını yapmadı, fakat ağın “potansiyel bir istismar gördüğü için bakım için kapalı olduğunu” belirtti. Diğer yerlerde Wormhole geliştiricileri, bir Blockchain mesajı aracılığıyla saldırganla bağlantı kurmaya çalıştı. Ekip üyeleri bir “beyaz şapka anlaşması” yaptı ve saldırgana istismar stratejilerini ortaya çıkarması ve çalınan fonları iade etmesi için 10 milyon dolar teklif etti. Bu ileti ayrıyeten, saldırganın Wormhole’un Solana VAA’sının doğrulamasından yararlanarak yeni tokenler basabildiğini de söylüyor.

Wormhole, başta Ethereum ve Solana olmak üzere çeşitli Blockchain’ler ortasında köprü vazifesi gören bir protokoldür. Kullanıcıların bu Blockchain’ler ortasında fonları süratli ve kolay bir formda taşımasına imkan tanır. Bu ortada, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Ocak ayı başlarında zincirler ortası köprülerin eksiklikleri konusunda uyardı ve bu çeşit protokollerin tabiatında bulunan güvenlik risklerine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.