Kripto Bilgi

DeFi Tüccarları Terra’nın UST Stablecoin’ini 10 Milyar Dolarlık Piyasa Değerine Zorladı

Terra blok zincirinin, rakibi DAI’yi geçerek en büyük merkezi olmayan durağan para birimi haline gelen, hızla büyüyen sabit parası UST, nasıl başka bir dönüm noktasına ulaştı: 10 milyar dolarlık bir piyasa değeri.

Kripto fiyatlandırma sitesi CoinGecko’ya göre, UST piyasa değeri Pazar günü 10 milyar doları aştı. 2021’in başında piyasa değeri 200 milyon doların altındaydı.

Aralık ayının başlarında UST, rakibi MakerDao’nun piyasa değeri yaklaşık 9 dolar olan merkezi olmayan stabilcoin DAI’sini geride bıraktı. 4 milyar. Ve DAI 2017’den beri yayında.

UST’deki hızlı büyüme, Terra blok zincirinin, istikrarlı paraların stake, likidite yönetimi ve getiri yaratmada kritik bir rol oynadığı merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründe önemli bir oyuncu haline gelmesiyle ortaya çıkıyor.

Terra’nın LUNA tokeni, kripto veri sitesi Messari’ye göre, bu yıl tüm dijital varlıklar arasında en iyi performans gösterenlerden biri oldu ve fiyatı 15 kat artarak 34 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Geçen hafta, Terra, çeşitli blok zincirlerinde veya bireysel projelerde meydana gelen DeFi etkinliğini karşılaştırmak için kullanılan bir ölçüm olan toplam değer kilitli (TVL) içinde ikinci sıra için Binance Akıllı Zinciri’ni (BSC) geride bıraktı. Veri sağlayıcısı DeFi Llama’ya göre, Terra 17 dolara sahip. Kilitli varlıklarda 9 milyar, 17 dolara karşılık. BSC için 3 milyar. Ethereum blok zinciri, kilitlenen toplam DeFi değerinde 162 milyar doları aşan bir şekilde rahat bir şekilde ilk sırada yer alıyor.

Terra ekosistemindeki en popüler DeFi projesi, Terra’daki tüm DeFi etkinliğinin yarısından fazlasını oluşturan TVL’de yaklaşık 9 milyar dolarlık bir borç verme protokolü olan Anchor’dur.

Popüler bir ticaret, kullanıcıların Anchor protokolüne UST yatırmasını içerir, burada tokenler daha sonra havuzlanır ve faiz ödeyen borçlulara ödünç verilir. Tahakkuk eden faiz daha sonra, %20’lik bir yıllık yüzde getiri (APY) elde etmeyi bekleyen tüm mudilere orantılı olarak dağıtılır.

TokenInsights’tan alınan verilere göre, tüm UST’nin yaklaşık 3 milyar doları Anchor’a yatırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.