Bitcoin

Dev Fon Yöneticisi, Krizde Patlayacak 4 Altcoin’i Duyurdu!

Büyük bir Bitcoin boğası ve birebir vakitte 1,7 milyar dolarlık hedge fonu Morgan Creek Capital’in baş yatırımı ve CEO’su Mark Yusko vermiş olduğu bir röportajda en az bir yıl sürebilecek bir kripto kışı ile nasıl başa çıkılacağını ve yarılanma bir sonraki boğa döngüsünü tetiklediğinde gelişecek 4 ucuz altcoin projesini paylaşıyor. Biz de Kriptokoin.com olarak Mark Yusko’nun paylaşımlarını okuyucularımız için derledik.

Bitcoin ve S&P 500 ortasında bir korelasyon var mı?

Federal Rezerv’in Mart ayında 2018’in sonundan bu yana birinci defa faiz oranlarını artırması bekleniyor. Piyasa, bu yıl risk varlıklarını etkileyecek dört faiz artırımı daha fiyatlıyor. Mart 2020’de, diğer bir ıstırap devri olan S&P 500 %15 düşerken, Bitcoin %25 düştü. Mark Yusko, son korelasyonun Bitcoin tezini ve ileriye dönük kripto piyasasına bakış açısını zorlayıp zorlamadığına dair bakışını şu biçimde açılıyor:

Kısa vadede korelasyonu hesaplayamazsınız. Yalnızca matematik çalışmıyor. Ve evet, gerilim vakitlerinde bütün korelasyonların teğe gittiği doğrudur. Bu korelasyon olgusu, bilhassa borsanın çok pahalandığı periyotlarda, sistemde çok fazla kaldıraca iniyor.

Pay senetleri bu şartlar altına düştüğünde, oyuncuların yalnızca pay senetlerindeki konumlarını kapatmak için pay senetlerini tasfiye etmek zorunda kalmadıkları, birebir vakitte Bitcoin ve tahviller üzere öteki varlıklardakileri de nakde çevirmek zorunda kaldıkları marj davetleri yaratır ve bu da piyasalar ortasında daha sıkı korelasyonlara yol açar. Mark Yusko, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bitcoin’in pay senetleriyle korelasyonu uzun mühletler için 0,15’ti. Birtakım haftalar, birtakım aylar yükselir, lakin uzun vadede hala 0,15 ve 0’ını bağlar. Yani tasfiyelerde evet, 2020 Mart, geçen yılın Aralık ayında, şu anda beşerler marj davetlerini finanse etmek için satmak istediklerini değil, satabileceklerini satmak zorunda kalıyorlar.

Son yıllarda Mark Yusko, ABD borsasının çok kıymetlenmesi konusunda açık sözlüydü ve düzeltme için çok sayıda davette bulundu. Geçen yılın Eylül ayında piyasayı ‘çılgınca çok değerli’ olarak nitelendirdi ve yılın başından bu yana ABD pay senetlerinde bir düzeltmeye karşın, Mart ayında tekrar de bir düşüş daha olmasını bekliyor.

Mark Yusko’ya nazaran, Federal Rezerv’in mali teşvik siyaseti, varlık kıymetlerini artırarak ve ülkenin yüksek borç düzeyleri nedeniyle doları devalüe ederek bu çok değerlenmeyi ateşledi. Bitcoin’de bu kadar yükselişe geçmesinin nedenlerinden biri de bu. Yusko geçen Mart’ta “Bitcoin’in yükselişi, Bitcoin’in güzelleşmesiyle ilgili değil, doların berbata gitmesiyle ilgili” yorumunu yaptı. 

Bitcoin ve altcoin projeleri için kripto döngülerini iddia etme

Ancak o her vakit çok optimist değil. Mart ayında, bu yıl kriptoda bir ayı döngüsünün gerçekleşeceğini iddia etmişti. Artık devam ediyor üzere görünüyor. Mark Yusko, şunları söylüyor:

Gördüğünüz şey kripto muhakkak bir ayı döngüsünde. Önümüzdeki 12 ay boyunca çaba edecek, sonra bir sonraki yarılanma olayının tetiklediği bir sonraki boğa döngüsüne geri döneceğiz. Bu, fiyatı artırmak için temel bir düzenek zira fiyat artmazsa, madenciler kapanmak ve para kaybetmek zorunda kalacak. Fiyat üst hakikat ayarlanır ve fiyattaki üst yanlışsız ayarlama yeni girenleri çeker. Ağı büyütmek için hoş bir yapısal yol.

Mark Yusko, bu durumun, Federal Rezerv’in kendi likidite döngüsüne nasıl yaklaştığını neredeyse takip eden doğal bir dört yıllık döngü yarattığını belirtiyor. Fakat başkaları, boğa döngüsünün daha erken gelebileceğini düşünüyor. Bloomberg Intelligence emtia stratejisti Mike McGlone, yakın tarihli bir araştırma raporuna nazaran, Federal Rezerv’in para siyasetini sıkılaştırmasının Bitcoin ve Ethereum için daha âlâ performansa yol açabileceğini düşünüyor.

Kasım 2020’de Bitcoin’e yatırım yapan ve beş ay sonra durumu 1,1 milyar dolar kârla kapatan Ruffer yatırım yöneticisi Duncan MacInnes, şimdilik net değil. MacInnes, altın gibisi nitelikleri nedeniyle Bitcoin’e yatırım yaptı, lakin geçen Nisan’da ‘daha çok NASDAQ kaldıraçlı bir ETF üzere davrandığı için’ tükendi. MacInnes bir web seminerinde, şu açıklamayı yaptı:

Likiditenin çekilmesi bizi mutlaka endişelendirdi ve bu yüzden çıktığımızda ayrıldık. Ayrıyeten kesimde çok fazla köpük var ve tüm örnekleri seviyorum. Bana orada olmasam da 1999’u yaşıyormuşum üzere geliyor.

Fon yöneticisinin kıştan kurtulacaklarına inandığı altcoin projeleri

Bu köpüğün bir kısmını ortadan kaldırmak için bir kripto kışı hayati olabilir. Mark Yusko, “Kış, zayıfların öldürüldüğü ve bahar geldiğinde güçlülerin hakikaten gelişmesine müsaade verdiği zamandır” diyor. Dev fon yöneticisi, Bitcoin’in yanı sıra Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Cosmos (ATOM) ve Polkadot’un (DOT) bir kripto krizinden kurtulan güçlü altcoin projeleri ortasında olacağına inanıyor.

Bu protokollerin birden fazla şu anda 2021’deki tüm vakitlerin en yüksek düzeylerine nazaran çok indirimlerle süreç görüyor. Geçen yılın en sıcak yatırımlarından biri olan Solana (SOL), Blockchain’indeki bir ekip teknik sıkıntılar nedeniyle hür düşüş yaşadı. 104,11 dolar ile bu yıl şimdiye kadar %40 kıymet kaybetti ve Kasım ayındaki rekor düzeyinden %60 düştü. Lakin geçen yıl bu noktadan hala %1.000’den artıda bulunuyor. Mark Yusko, altcoin için şunları söylüyor:

Muhtemelen önümüzdeki fiyatta bir ölçü potansiyel oynaklık var. Lakin uzun vadede, bence bu olağanüstü bir protokol.

Mark Yusko, ayı piyasasının bu protokollerin gruplarına teknik problemleri çözmeleri ve Blockchain’leri için kıymet teklifini daha net hale getirmeleri için vakit sağladığını söylüyor ve yatırımcılara şu tavsiyelerde bulunuyor:

Yalnızca küçük boyutlarda birçok şeye sahip olun ve inandığınız şeyden daha fazlasını satın alın ve daha ucuz hale geldikçe buna ikna olun. Ve temeller üzerinde derin bir dalış yapın ve temelde bozulduğunu düşündüğünüz şeyler öylece terkedilirler, zira ölecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.