Bitcoin

Dev Fon Yöneticisinden Altın, Altcoin ve Bitcoin İçin Yatırım Tavsiyeleri!

Bir yatırım danışmanlığı firmasının kurucusu, 2022’de pay senetleri, kripto para, sabit gelir ve emtialar ortasında büyük getiriler için 4 adımlı “her hava şartına uygun” yatırım stratejisini izleyin, diyor. Morgan Creek Capital’in kurucusu Mark Yusko, dört kesimli yatırım stratejisini paylaşıyor. Portföy çeşitlendirmesi, bilhassa kuvvetli yıllarda, yatırımın üniversal olarak kabul edilen bir anahtarıdır. Pay senetleri, kripto, sabit gelir ve altın yatırımlarının nasıl ele alacağını inceleyen tavsiyeleri Kriptokoin.com olarak aşağıda inceliyoruz.

Altın, kripto ve öbür yatırımlar için tavsiyeler

Kuzey Carolina merkezli yatırım danışmanlığı firması Morgan Creek Capital’in kurucusu Mark Yusko, üniversal olarak kabul edilen iki yatırım unsuruna katılıyor: uzun vadeli bir ufku koruyun ve çeşitlendirin. Lakin bunun nasıl yapılacağı konusundaki görüşleri farklı. Yusko’nun 2022’nin getirebileceği “fırtınalı mevsimler” için oluşturulan “her hava şartına uygun portföyünde”, ultra yüksek riskli Çin teknoloji pay senetleri ve kaya üzere sağlam boru çizgisi şirketleri için yer var. Ayrıyeten hem altın hem de dijital altın için yer var.

Yusko, bir röportajda, “İnsanlar, devam eden günlük ticaretin tersine, yıllık ve çok yıllı bir görünüme sahip portföyler hakkında sahiden düşünmeli” dedi. Ona nazaran, Federal Rezerv‘in 40 yılın en yüksek düzeylerine yaklaşan enflasyonla nasıl başa çıkacağına dair bir fikir sahibi olmadan, 2022’de geleceğe dair hiçbir yıllık görüş tamamlanmış sayılmaz. Yusko, ABD merkez bankasının fiyat artışını denetim altında tutarken ve yatırımcıları mutlu ederken pandemi periyodu acil durum siyasetlerini gevşetip gevşetemeyeceğinin bu yıl izlenmesi gereken kilit bir kıssa olduğunu da söyledi. Yusko husus hakkında şöyle diyor:

Global merkez bankaları tarafından nitekim de tarihi bir likidite sağlama periyodunun sonundayız. Bütün dünya likidite ile dolu. Ve bu, pay senetlerinden sabit gelire, para ünitelerine, emtialara, konut fiyatlarına, koleksiyonlara, kripto para ünitelerine kadar tüm varlıkların değerlemelerini etkiledi. Her şey bu yabanî ortamdaydı.

Yusko, bu karmaşık ortamı kolaylaştırmak için sabit gelir, para üniteleri, kripto para üniteleri ve emtialar için 2022 görünümünü ve yatırımcıların çeşitlendirme sağlamak için atabilecekleri makul adımları anlattı.

Pay senetleri. Yıllar boyunca, geniş tabanlı bir pay senedi endeksine yatırım yapmak neredeyse kusursuz bir stratejiydi. Lakin Yusko’ya nazaran, Fed’in ayağını meşhur gaz pedalından çekme ve kolay para siyasetini azaltma kararı, bu dinamiği geçmişte bırakacak. Pay senetleri konusunda seçici olmanın vakti geldi. Yusko, “ABD pay senetlerinin, bilhassa FANGMAN pay senetlerinin çok kıymetli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, yüksek büyüme gösteren isimlerin risksiz bir ortamda, likiditeyi tüketen bir ortamda uğraş edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Güç payları harikulâde bir yıldan geliyor (sektör 2021’de %53 arttı) fakat petrol fiyatları istikrarlı bir halde toparlanan talep sayesinde istikrar kazandıkça Yusko bölüm için daha fazla çıkar görüyor. Piyasada en sevdiği ismin Diamondback Energy (FANG) olduğunu söyledi. Lakin Yusko’nun görüşüne nazaran Alibaba, Tencent ve JD.com da dahil olmak üzere daldaki büyük oyuncular bedel tuzakları değil, paha oyunlarıdır. Dikkat garantilidir, lakin alan fırsatlarla doludur.

Sabit gelir. Faiz oranlarının yükseldiği yüksek enflasyon rejiminde Yusko, ABD Hazinelerinin gözden düştüğünü söyledi. Yusko, “Muhtemelen klâsik tahvillere sahip olmazdım zira artan faiz oranlarından endişeleniyordum. Yani tahvil ikamelerine sahip olurdum” dedi. Yatırım dereceli tahvillere bir alternatif, ana limited iştirakleri (kurumlar yerine iştirakler olarak vergilendirilen halka açık kuruluşlar) tutan Alerian MLP ETF’dir (AMLP). Borsada süreç gören fondaki isimler öncelikle güç bölümünden geliyor.

Sabit geliri bulmanın diğer bir yolu, bir iş geliştirme şirketi olarak düzenlenen, dışarıdan yönetilen, kapalı uçlu bir yatırım firması olan Barings BDC’dir (BBDC). Yusko, özünde küçük işletmelere borç verdiğini ve bu nedenle iktisadın gücüne bağlı olduğunu söyledi. Yusko, “Ekonomiler güzelleştikçe rüzgarın arttan geldiğini düşünüyoruz ve Omicron dalgasından sonra tekrar açılmaya dönüyoruz.” dedi.

Para üniteleri ve kripto para üniteleri

Fed’in acil para siyasetini geri çekmesiyle, 2022’de türbülans finansal piyasaları vurabilir. Zayıflayacağına inandığı dolar, yen yahut euroya sahip olmamayı tavsiye ediyor. Yusko şöyle diyor:

Gerilim vakitlerinde prestiji para olmayan para ünitelerine sahip olmak istersiniz. Bunun yerine kripto para ünitesine sahip olurdum, zira para üniteleri – fiat para üniteleri – zayıfladıkça kripto para üniteleri bedel kazanmaya devam edecek.

Yusko, kriptoların kaçınılmaz olarak getirdiği yabanî oynaklığı sindirebilenler için, destek varlıklarda %20’ye varan indirim sağladığını belirttiği Grayscale’in Bitcoin Trust (GBTC) ve Ethereum Trust (ETHE) aracılığıyla açığa çıkmayı tercih ediyor. Yıllık fiyatlar sırasıyla %2 ve %2,5 oranında, lakin tröstler yatırımcıların aracılık hesaplarından bunları satın almalarına müsaade verir.

Emtialar

Kimi yatırımcılar, Btcoin’in Y nesli ve Z nesli için, altının ise “baby boomers” (1946-1964 ortası doğanlar) için olduğuna inanıyor. Lakin Yusko, iki varlığın birbirini dışlaması için hiçbir neden olmadığını söyledi. Sarı metal için kuvvetli bir on yıl oldu. Altın fiyatları Ocak 2012’den bu yana yalnızca %12,5 arttı ve 39 yılın en yüksek düzeylerine ulaşan enflasyona karşın geçtiğimiz yıl neredeyse hiç değişmedi. Teoride, altın için kuşakta bir defa görülen bir katalizör olması gereken şey, varlığı hareket ettirmek için çok az şey yaptı. Lakin Yusko için SPDR Gold Trust (GLD) ve VanEck Gold Miners ETF (GDX), piyasada oynama için en ülkü usuller. Yusko, “Altının fiyatı düştü, fakat madencilik şirketlerinin nispî fiyatı daha da düştü” dedi. Buna ek olarak, Yusko, Invesco DB Ana Metaller Fonu’nun (DBB) elektrikli araçlara büyük bir geçişin lityum ve kobalt üzere ana metallere olan talebi artırmasıyla harekete geçebileceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.