Kripto Bilgi

DEX ‘Modüler Staking’i Açıklarken Trader Joe’nun Yerli Parası Tırmanıyor

Avalanche tabanlı merkezi olmayan borsa (DEX) Trader Joe’nun yerel tokeni JOE, protokolün modüler staking’i duyurmasının ardından DEX tokenlerinde bir ralliye öncülük ediyor – bir sistem token sahiplerine varlıklarını stake etmek için üç bağımsız yol sunuyor.

Messari verileri, JOE tokeninin son yedi gün içinde %58 arttığını ve UNI, CAKE ve CRV gibi DEX devlerini önemli bir farkla geride bıraktığını gösteriyor. Kripto para birimi, basın zamanında 1.4 dolar civarında el değiştiriyordu ve bu da 24 saat bazında %2’lik bir düşüşü temsil ediyordu.

IntoTheBlock araştırma başkanı Lucas Outumoru, bir Telegram sohbetinde CoinDesk’e “Token, muhtemelen modüler staking ve piyasaya sürdükleri yeni ilkel nedeniyle talep çekiyor” dedi. “Para, DEX’in piyasa değerine göre ürettiği gelir açısından nispeten düşük değerli.”

Stake etme, ağ ödülleri karşılığında blok zincirinin güvenliğine katkıda bulunmak için belirli bir süre boyunca bir blok zincirindeki paraları kilitleme sürecini ifade eder.

Çoğu DEX’in, token stake edenlere bir gelir payı veya daha yüksek likidite sağlayıcı (LP) ödülleri vererek madeni paralarına değer kattığı varsayılır. Bununla birlikte, Trader Joe yatırımcısı GBV Capital’e göre, bu yöntemler değer kazanmıyor ve yalnızca “insanların tokeni boşaltmasını önlemek için” teşvikler olarak hareket ediyor.

Yatırım firması, 31 Ocak’ta yayınlanan bir blog yazısında, değer tahakkukunun yardımcı program aracılığıyla gerçekleştiğini, yani tokene mümkün olduğu kadar çok kullanım durumu ekleyerek ve dahası, DEX tokenine modülerlik getirerek olduğunu söyledi. Bu, sistemi birden çok parçaya bölmeyi içerir, böylece belirtecin çoklu kullanım durumlarından elde edilen potansiyel verimler birbirine bağlı değildir.

GBV Capital, “İnsanlar DEX belirteçlerinin işlevlerinde modüler olmasını istiyor ve bu işlevleri bağımsız olarak fiyatlandırmak istiyorlar” dedi. “Bu tam olarak Trader Joe’nun yaptığı şey.”

Modüler stake etme

Trader Joe’nun modüler stake yapısı, üç farklı token ile erişilebilen üç bağımsız stake havuzundan oluşur: rJOE, sJOE ve veJOE. Kullanıcılar, JOE jetonunu stake ederek bu jetonların her birini alabilirler.

rJOE, devredilemez bir token, Avalanche blok zincirindeki yeni projeler için daha iyi likidite edinimi ve fiyat keşfini kolaylaştıran bir fırlatma rampası olan Rocket Joe’ya açılan bir kapıdır. Resmi bloga göre, fırlatma paneli, botlar tarafından önden yönetilen DEX’lerdeki token listelemeleri ve düşük likidite ortamında görülen fiyat manipülasyonu gibi sorunları ele alıyor.

Rocket Joe 1 Şubat’ta yayına girdi. Kullanıcılar artık rJOE için JOE hissesi alabilir ve lansmandan itibaren likidite sağlayıcı jetonları karşılığında ikincisini bir lansman havuzuna yatırabilir.

Tüccar Joe, sJOE ve veJOE’yi bu ay içinde kullanıma sunmayı planlıyor. Kullanıcılar sJOE için JOE’yi stake edebilir ve Trader Joe’nun gelirinden pay alabilir. Benzer şekilde, kullanıcılar JOE’yi veJOE’ye yatırabilir ve artırılmış getiriler elde edebilir. Geçen ay yayınlanan resmi açıklama, “veJOE sahipleri JOE verim çiftçilik ödüllerini +%150’ye (2.5X) kadar artırabilir” dedi.

Esasen, modüler staking, kullanıcıların üç stake havuzu veya üçünün çeşitli kombinasyonları arasında seçim yapmasına olanak tanır. Yeni tokenomik, Trader Joe’nun orijinal stake mekanizması xJOE’yi emekliye ayırdı.

Avustralya merkezli kripto-varlığın kurucu ortağı ve baş yatırım görevlisi Henrik Andersson, “Stake’i protokol ücreti, artırılmış getiri ve fırlatma rampası erişiminde bölüyorlar – normalde her şey tek bir stake tokeninde bir araya toplanıyor.” yatırım firması Apollo Capital, bir LinkedIn sohbetinde CoinDesk’e söyledi. “Kesinlikle yeni ve ilginç bir şey olsa da, nihai başarısını ölçmek için hala oldukça erken.”

JOE jetonu son yedi gün içinde DEX ağır sıkletlerinden daha iyi performans gösterirken, platform kazanılan toplam gelir açısından Curve, PancakeSwap ve SushiSwap gibilerinin gerisinde kalıyor.

Tüccar Joe, SushiSwap’ın 6.1 milyon dolarlık çetelesinin hemen arkasında, yedi günde 4.2 milyon dolarlık bir gelir elde etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.