Kripto Haber

DEX vs. CEX Coinleri: Bu Yıl Kim Daha İyi Performans Gösterdi?

Kriptoda bu yıl daha da belirginleşen bir tema, pazarın merkezi ve merkezi olmayan kısmı arasında çizilen çizgidir. Ve tüm dünyada kriptoya karşı daha sıkı bir duruş sergileyen düzenleyiciler ile bu fark, özellikle kripto borsaları için daha da önemli hale geldi.

Bazı merkezi borsaların (CEX’ler) son zamanlarda zorlu seçimlerle karşı karşıya kaldıklarını inkar etmek mümkün değil. Düzenleyicilerin taleplerini karşılamalı mı yoksa bunun yerine kriptoda gerçekleşen yıldırım hızındaki yeniliklere ayak uydurmaya ve müşterilerine istediklerini vermeye mi odaklanmalılar?

Bu yıl başı belaya giren CEX’ler arasında, Pekin’in kripto ile ilgili çoğu şeyi yasağını tekrar etmesinin ardından, Çin Anakarası ile bağları olan tüm borsalar var .

Ancak agresif düzenleyicilerle uğraşmak zorunda olanlar sadece Çin borsaları değil. Aynısı , birkaç yıldır fiziksel bir merkezi olmadığını iddia eden büyük küresel borsa Binance için de oldu . Bununla birlikte, küresel düzenleyiciler şimdi, borsayı fiziksel merkez ofislerinin nerede olduğunu açıklamaya zorlayarak Binance ile ilk savaşı kazanıyor gibi görünüyor .

Beklendiği gibi, özellikle Çin’den gelen merkezi borsalar üzerindeki düzenleyici baskı, merkezi olmayan borsalara (DEX’ler) yeni bir ilgiyi ateşledi. Ancak tarihin gösterdiği gibi, bu merkezi olmayan alternatifler de her zaman düzenleyici incelemeden kaçamaz.

Örneğin , Uniswap merkezi olmayan borsanın arkasındaki geliştirme firması olan Uniswap Labs , bu yılın Temmuz ayında app.uniswap.org aracılığıyla düzenleyici açıdan çok riskli gördüğü bazı tokenlere erişimi kısıtladı . Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu hareket kullanıcılardan bir tepkiye yol açtı ve bazıları protokolün gerçekte ne kadar merkezi olmayan olduğunu sorguladı.

Yine de, DEX’lerin CEX’lerden çok daha fazla esneklikle çalışabileceğine şüphe yok. Bu nedenle, düzenleyici durum olduğu gibi, en büyük DEX jetonlarının performansını CEX tarafından verilen jetonlarla karşılaştıralım.

2021’deki En İyi 5 CEX Jetonları

İlk olarak, piyasa değerine göre ilk 5 merkezi borsa tokeninin performansına bakalım:

Binance parası (BNB)

CEX tokenleri arasında bugüne kadarki en büyük piyasa değerine sahip olan binance coin, 2021’in başından bu yana yaklaşık 1.194 oranında arttı. Güçlü performans, BNB’nin bu yıl piyasa değeri bakımından ilk 10’daki neredeyse tüm diğer coinlerden, istisna dışında neredeyse daha iyi performans gösterdiği anlamına geliyor. Bu yılın en büyük kazananlarından solana (SOL) ve dogecoin (DOGE) arasında . 

BNB’nin bu yıl elde ettiği getirilerin çoğu, kripto piyasasının çoğunda tüm zamanların en yüksek seviyelerinin Binance borsasının kullanımını yeni rekorlara ittiği Şubat, Mart ve Nisan aylarında geldi.

Bununla birlikte, BNB Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından, Binance artan düzenleyici baskıyla karşı karşıya kaldı ve FTX ve Crypto.com gibi rakipler tarafından verilen tokenler ondan daha iyi performans gösterdi. 

FTX jetonu (FTT)

Büyük kripto para spotu ve türev borsası FTX tarafından çıkarılan FTT, bu yıl da %1,040’tan fazla getiri ile bu yıl güçlü bir performans gördü.

FTX tokeninin yükselişi, borsanın kripto ticareti yapmak için en popüler yerlerden biri haline gelmesiyle geldi. Bu, özellikle, yazının yazıldığı sırada 24 saatlik işlem hacminin 10 milyar USD’nin üzerinde olduğu türevler tarafında geçerlidir ve sadece 65 milyar USD hacme sahip Binance’den sonra ikinci sıradadır.

Crypto.com madeni parası (CRO)

Crypto.com blok zincirinin yerel belirteci olarak çıkarılan CRO, hem Crypto.com’un ticaret platformu için bir değişim belirteci hem de Crypto.com’un ekosistemindeki bir dizi başka işlev olarak hizmet eder.  

Yıldan bugüne, piyasa değerine göre 38. sırada yer alan CRO tokeni %225 arttı ve yazı yazılırken, yılın başında sadece 0,06 ABD dolarından 0,19 ABD dolarından işlem görüyordu. . 

OKB

Diğer şeylerin yanı sıra, tüccarlara, ihraç eden kripto borsası OKEx’te indirimli işlem ücretlerine erişim sağlayan küresel bir yardımcı program belirteci olarak tanımlanır . Belirteci şu anda 32 olarak sıralandığını nd piyasa değeri bakımından en değerli cryptoasset ve bu yıl Mayıs ayında sadece iki gün meselesi fiyatı iki katından fazladır gördü. 

Ancak Mayıs ayından bu yana OKB, BNB ve FTT gibi diğer borsa tokenlerini biraz geride bıraktı, ancak 19 Ekim’de başlayan keskin yükseliş onu rakiplerine daha da yaklaştırdı.

OKEx’in, hükümetin yeni kripto yasağı nedeniyle Çin’deki kullanıcılara hizmet vermeyi durdurmak zorunda kalan Anakara Çin ile güçlü bağları olan borsalar arasında yer alması da kayda değer . Yine de, OKB’nin fiyatı şaşırtıcı bir şekilde dayanıklı ve 24 Eylül’de yasak haberlerinin çıkmasından bu yana yaklaşık %45 arttı.

2021’de şimdiye kadar, OKB %147 arttı ve bu yıl 23 Haziran’da sadece 9 USD’den düşük olan 22.90 USD’den işlem gördü.

LEO jetonu (LEO)

2012 yılına kadar uzanan bir geçmişi olan bir kripto borsası olan Bitfinex tarafından çıkarılan LEO, ilk olarak Mayıs 2019’da piyasaya sürülen bir borsa jetonudur. Diğer çoğu borsa jetonu gibi LEO, Bitfinex’te alım satım indirimleri sağlar. Bununla birlikte, token, borsa tarafından sürekli olarak geri satın alınması bakımından benzersizdir ve plan, daha fazla token dolaşımda olmayana kadar geri alımlara devam etmektir.

Yılbaşından bugüne, LEO %134 arttı ve yazı yazılırken 3,24 USD fiyattan işlem gördü. Bu, herhangi bir geleneksel önlemle iyi bir kazanç olsa da, LEO’yu en iyi merkezi borsa jetonları arasında bu yılın en kötü performansı gösteren kişi olarak konumlandırıyor.

2021’deki en iyi 5 DEX jetonu

Şimdi, odağımızı daha merkezi olmayan dünyaya çevirelim ve DEX’ler tarafından yayınlanan piyasa değerine göre ilk 5 jetonun 2021’de nasıl performans gösterdiğine bakalım:

Uniswap (UNI)

Ticaret hacmine göre en popüler merkezi olmayan borsa tarafından çıkarılan UNI, Eylül 2020’de Uniswap’ın ilk kullanıcılarına protokolün yönetişim belirteci olarak airdropla sunuldu. 

Diğer popüler merkezi olmayan borsaların çoğu gibi, Uniswap, jetonların yeterince büyük likidite havuzları arasında takas edildiği sözde otomatik piyasa yapıcıdır ( AMM ). Sonuç olarak, bu tür borsalar, geleneksel borsalar gibi bir emir defteri olmadan çalışır.

2021’de UNI jetonu, sahiplerine %467 oranında geri döndü ve piyasa değerine göre en değerli 14. kripto varlık olarak sıralandı. Yazma sırasında, token yılın başında 5,15 USD’den 26,51 USD’den işlem görüyordu.

PancakeSwap (KEK)

Diğer bir AMM olan PancakeSwap, kısa sürede Binance Smart Chain’de baskın DEX haline geldi ve burada zincirin BEP-20 standardı altında çok sayıda jetonun takasını destekliyor.

Piyasa değerine göre 40. sırada yer alan CAKE belirteci, esas olarak verim çiftçiliği ve stake için kullanılır, ancak aynı zamanda protokol üzerinde belirli yönetişim hakları sunar. Bu yazının yazıldığı sırada, CAKE, 20.12 USD fiyatla işlem görmek için yıldan bugüne %2.980 gibi muazzam bir artış gösterdi. 

SushiSwap (SUSHI)

AMM protokolü SushiSwap, Eylül 2020’de Uniswap’ın bir çatalından başka bir şey olarak piyasaya sürülmedi ve yönetişim belirteci SUSHI’yi piyasaya sürerek orijinal protokolün bile önüne geçti.

Daha iyi bilinen Uniswap’ın bir kopyası olmasına rağmen, SushiSwap çok popüler hale geldi ve Uniswap ve PancakeSwap’tan sonra üçüncü en yüksek 24 saatlik işlem hacmine sahip oldu. 

SUSHI tokeni, 1 Ocak’ta 2,87 USD’den yazı yazılırken 11,15 USD’ye taşınarak, yılın başından bu yana %240 arttı.

THOR Zinciri (RUNE)

Piyasa değeri açısından 73. sırada yer alan RUNE, THORChain merkezi olmayan likidite protokolü tarafından verilen bir tokendir. Belirteç, protokoldeki likidite havuzlarında bir temel çift ve ödeme varlığı olarak kullanılır ve ayrıca ağdaki düğümleri dürüst tutmak için bir teşvik mekanizması olarak kullanılır.

2021’in başından bu yana RUNE %560 arttı ve şu anda 8,51 USD’den işlem görüyor.

Synthetix Ağ Simgesi (SNX)

SNX, kullanıcılara “Synths” adı verilen bir türev aracılığıyla hem kripto hem de kripto dışı varlıkların bir dizi fiyatına maruz kalma olanağı sunan Synthetix protokolünün yerel simgesidir.

SNX şu anda piyasa değerine göre 79. sırada ve yılın başından bu yana sadece %17 arttı. Yazma sırasında token, 2021’in başındaki 7.23 USD’ye kıyasla 9.88 USD’den işlem görüyordu.

Yıl için pozitif bölgede olmasına rağmen, SNX’in sessiz performansı, onu geniş bir marjla kapsanan DEX jetonları arasında bu yılın en kötü performansı yaptı.

Özet

Yukarıdaki çeşitli CEX ve DEX tokenlerinin performansına baktığımızda, bazı tokenlerin yüzde birkaç bin arttığı ve diğerlerinin neredeyse hiç yükselmediği (yani kripto standartlarına göre) iki kategorideki farklılıkların çok büyük olduğunu görebiliriz. 

En iyi 5 CEX tokeninin ortalama yıl başından bugüne performansı %548, FTX’in FTT tokeni ve Binance’in BNB token’ı her biri %1.000’lik bir artışla grubun lideri oldu.

Bu arada, en iyi 5 DEX jetonunun ortalama yıldan bugüne performansı %851’de geldi ve PancakeSwap’ın CAKE jetonu 2021’de şimdiye kadar yaklaşık %3,000’lik bir kazançla bu grupta net kazanan olarak öne çıktı. 

Bununla birlikte, her grupta en iyi performansı göstereni hariç tutarsak, 2021’de CEX ve DEX’in yatırım getirileri daha benzer olmuştur ve CEX’ler için %386 ve DEX’ler için %319 olmuştur.

DEX’ler hala tüm kripto ekosisteminin daha az olgun bir parçası olduğu için, uzayda hala güçlü büyüme fırsatları var, belki de en iyi şekilde CAKE tokeninin bu yılki meteorik yükselişi ile temsil ediliyor.

Jetonların fiyatları ve sınıflandırılması, 21 Ekim 14:06 UTC itibarıyla CoinGecko’nun En İyi Merkezi Borsa Simgeleri ve En İyi Merkezi Olmayan Borsa Simgeleri sıralamasına dayanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.