Bitcoin

Dikkat: Bu Yatırımcılar Bitcoin’lerini Piyasaya Boşaltıyor!

On-chain data sağlayıcısı Glassnode, şu anda Bitcoin (BTC) ve öteki kripto para ünitelerini aşağı çeken ana satış baskısının kaynağı hakkında piyasaya bir ipucu verebilecek Lifespan 1y-2y (7d MA) metriğine sahip Harcanan Çıktı Sayısını paylaştı. Metrikler, düşük giriş oranları ve rezervler gösteriyor ve bu, analistler nazaran piyasanın tam olarak aksine dönmediğini gösteriyor. İşte ayrıntılar…

Bitcoin on-chain tahlilleri

Glassnode indikatörü, farklı ömür müddetlerine sahip Bitcoin cüzdanlarından elde edilen çıktıların sayısını belirlemek için tasarlanmıştır. Kullanım Ömrü (Lifespan) ayarı, kullanıcıların harcanan çıktıların “eski” mi yoksa “genç” mi olduğunu belirlemesine imkan tanır. Analitik firması, indikatöre ilişkin dataları geçtiğimiz saatlerde paylaştı:

Bitcoin Lifespan 1y-2y (7d MA) ile Harcanan Çıktı Sayısı 1 ayın en yüksek düzeyi olan 360,482’ye ulaştı. 19 Aralık 2021’de evvelki 1 ayın en yüksek düzeyi olan 307.060 gözlemlendi.

  • “Genç” harcama yapanlar, ekseriyetle, kripto para ünitesini makul bir mühlet elde tutarak makul bir gelir elde etmek için kullanan bireylerdir.
  • “Eski” harcama yapanlar, durumlarının değerli ölçüde daha büyük olması ve piyasa üzerinde daha fazla tesire sahip olması beklenen olduğundan, ekseriyetle piyasadaki eğilimleri değiştiren şahıslardır. Bu durumda, “eski” harcama yapanların oranı, bir aylık rekoru kırarak kıymetli ölçüde arttı.

Metrikler, piyasanın tam olarak bilakis dönmediğini gösteriyor

Metrikten elde edilen geçmiş bilgilere nazaran, “eski” varlıkların daha yüksek harcama oranı, neredeyse her zaman kripto para piyasasında olumsuz bir fiyat hareketiyle bağlantılıdır. Analistlere nazaran 11 Kasım’da izlenen harcama artışının, bugün piyasada gözlemlenen Bitcoin’in (BTC) %28’lik geri çekilmesinin katalizörü olması daha mümkün. Harcama oranlarının düşürülmesi çoklukla orta yahut uzun vadeli yatırımcıların durumlarını yahut konumlarını artırmayı tercih ettiği birikim periyotlarının sinyalleri olarak kabul edilir. Metrik, ekseriyetle döviz rezervleri ve çıkışlarıyla birlikte kullanılır. Bu metriklerin her ikisi de hala düşük giriş oranları ve rezervler gösteriyor ve bu da, analistlere nazaran piyasanın tam olarak bilakis dönmediğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.