Bitcoin

Dikkat Çeken Wrapped Tokenler Nelerdir?

Ethereum Blockchain’inde Bitcoin ticareti yapmaya çalışmak, bir PC oyununu Mac’te çalıştırmaya çalışmak üzeredir – özel bir yazılım yüklemediğiniz sürece işe yaramaz. Neyse ki, Blockchain’lerde bu süreç, wrapped token (wrapped token) ismi verilen bir şey sayesinde epeyce kolaydır. Fakat wrapped tokenler tam olarak nedir ve nasıl çalışır? Kriptokoin.com olarak bilmeniz gerekenleri aktarıyoruz…

Wrapped tokenler nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, wrapped token, diğer bir Blockchain’den yahut token standardından bir kripto para ünitesini temsil eden ve özgün kripto para ünitesiyle tıpkı kıymette olan bir tokendır. Orjinal kripto para ünitesinden farklı olarak, wrapped token, lokal olmayan makul Blockchain’lerde kullanılabilir ve daha sonra orjinal kripto para ünitesi için kullanılabilir. Wrapped tokenlerin en büyük yararlarından biri, uyumlu olmayan kripto para üniteleri ve Blockchain’ler ortasında daha fazla birlikte çalışabilirlik yaratmalarıdır. Örneğin DeFi platformlarında Bitcoin ödünç verme yahut ödünç alma üzere imkanlara kapı açarlar. Bu, merkezi olmayan hizmetlere daha fazla likidite sağlar ve kripto varlıklarının yararını artırır.

Wrapped Bitcoin nedir?

En tanınan wrapped token, Bitcoin’in bir ERC-20 versiyonu olan wrapped Bitcoin (wBTC)’dir. Şubat 2022 itibariyle, tokenin piyasa pahası 10 milyar doların üzerindedir ve kripto koruyucusu BitGo tarafından garanti altına alınmıştır. Wrapped Bitcoin, wrapped token pazarının yüzde 81’ine hakimdir. Bir sonraki en büyük token olan renBTC, 672 milyon dolarlık bir piyasa kıymetine sahip. WBTC, 2019 yılında BitGo, Kyber ve Ren tarafından oluşturuldu. Wrapped Bitcoin, BTC yatırımcılarının varlıklarını Ethereum’daki merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerine bağlamasına müsaade verir. Bu, Bitcoin’i Uniswap yahut Yearn Finance’teki likidite havuzları üzere bir şeyden getiri elde edebilen, getiri sağlayan bir varlığa dönüştürme potansiyelinin kilidini açar.

Wrapped Bitcoin elde etmek için DeversiFi, Kyber yahut Ren üzere bir wBTC satıcısı bularak kendi BTC’nizi “sarabilirsiniz”. Bunlar, Bitcoin’inizi 1:1 oranında yeni wrapped Bitcoin olarak basar ve yatırılan Bitcoin’inizi saklayan bir emanetçiye gönderir. WBTC’nizi Bitcoin için kullanmak istediğinizde, satıcı, wBTC’yi yok eder. Bitcoin’inizi size geri verecek olan emanetçiye bir yakım talebinde bulunur. Bu wBTC basma ve yakma sistemi, sirkülasyondaki her bir wBTC’yi destekleyen her vakit tam olarak bir Bitcoin olmasını sağlar. Bu, temelde sabit kıymetli stablecoin’lerin çalışma formuna misal. Alternatif olarak, merkezi yahut merkezi olmayan borsalarda öteki kripto para üniteleri için wBTC satın alabilirsiniz.

Wrapped Ethereum nedir?

Wrapped Bitcoin, tek kullanışlı wrapped token değildir. Öne çıkan bir öteki wrapped token, 0x laboratuvarları tarafından 2017’de piyasaya sürülen wrapped Ethereum’dur (wETH). Tek emeli Bitcoin’i öteki ağlara taşımak olan wBTC’nin bilakis, wETH’nin ana hedeflerinden biri direkt Ethereum Blockchain’inde sentetik ETH ticareti yapmaktır. Bunun nedeni, wETH’nin ETH’yi bir ERC-20 tokenına – merkezi olmayan finans protokolleriyle uyumlu, ETH’nin takas edilebilir bir versiyonuna – dönüştürmesidir. Ethereum’un mahallî belirteci olan ETH, ERC-20 standardına uymuyor.

Wrapped standartlarını, bir tokenın öbür Ethereum tabanlı hizmetler ve platformlarla uyumlu olduğundan emin olmak için uyması gereken bir dizi kural olarak düşünebilirsiniz. Farklı varlık alt kümeleri oluşturmak için farklı token standartları kullanılır. Wrapped ETH, ETH sahipleri için büsbütün yeni bir merkezi olmayan finans dünyasının kapılarını açıyor. wETH ile direkt başka Ethereum tabanlı altcoin’lerle ticaret yapılabilir ve DeFi protokollerine fon sağlanabilir. wBTC’den farklı olarak, aslında ETH’yi “sarmazsınız”. Bunu elde etmek için akıllı bir mukavele yahut MetaMask üzere bir cüzdan üzerinden wETH karşılığında ETH ticareti yapmanız kafidir. Wrapped ETH’nin ardındaki grup, Ethereum’un kod tabanı güncellendiğinde tokenın sonunda etaplı olarak kaldırılacağını umuyor.

“Wrapped tokenler” dünyasında köprülerin gayesi nedir?

Varlıkları farklı Blockchain’lere taşımanın tek yolu wBTC üzere eserler değildir. Polygon, Arbitrum ve Optimism köprüleri, Ethereum’dan varlıkları taşımanıza; bu ağlarda daha düşük maliyetler ve daha yüksek suratlarla ticaret yapmanıza imkan tanır. Örneğin, Osmosis’in Gravity köprüsü, Cosmos tabanlı merkezi olmayan borsasında ERC-20 wrapped tokenlarını alıp satmanıza müsaade verir. Tezos’un Wrap Protocol köprüsü, varlıkları Ethereum’a taşımanıza imkan tanır.

Wormhole köprüsü üzere büyük köprüler birçok farklı Blockchain’leri dayanaklar. Örneğin Wormhole Ethereum, Solana, Terra, Binance Smart Chain ve Polygon’u dayanaklar. Köprü ayrıyeten NFT’leri de takviyeler. Yani Solana tabanlı bir NFT’yi Ethereum’a taşıyabilirsiniz.  Emblem Vauly üzere niş wrapper’lar, tüm kripto para cüzdanları için sarma süreci oluşturur. Traderlar, 2014’te Counterparty’de basılan eski Bitcoin NFT’lerini Ethereum tabanlı NFT’lere dönüştürmek için protokolü kullandılar. Ronin Bridge, Axie Infinity NFT oyunu için özel olarak yapılmış bir köprüdür.

Dune Analytics’e nazaran, Ethereum köprüleri toplam 23.24 milyar dolarlık varlığa sahip. Polygon, Avalanche ve Fantom pazara hâkim durumda. Köprülerdeki varlıkların yaklaşık 6 milyar doları, wETH’de tutulurken, 5.2 milyar dolar USDC’de tutuluyor. Köprülerin yakında DeFi pazarını fethedebileceği düşünülüyor. Hatta ileride tahminen Blockchain’ler ortası token ticareti o kadar sıkıntısız hale gelecek ki, wrapped bir köprü yahut token kullanıldığını anlamayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.