Bitcoin

Diyanet İşleri Lideri Açıkladı: Kripto Para Caiz Mi?

Bitcoin ve altcoin’lerin yer aldığı kripto para ekosisteminin popülerleşmesiyle, ülkemizde “kripto paralar caiz mi?” sorusu bir müddettir gündemdeydi. Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, katıldığı bir canlı yayında buna yönelik açıklamalarda bulundu. Erbaş, “Şu an itibariyle caiz değildir diyemiyoruz,” tabirlerini kullandı. İşte detaylar…

Kripto para ünitelerinin caiz olup olmadığını Ali Erbaş açıkladı

Bitcoin ve altcoin’lerin geçtiğimiz yılın birinci yarısında önemli bir ivme kazanması sonucu coin’lerin Türkiye’deki popülaritesi arttı. Bu durum, kimini milyoner yapan kriptoların caiz olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, yakın vakitte katıldığı bir canlı yayında bu bahse değindi. Erbaş’a nazaran, “şu an itibariyle emniyetli olmadığından, kripto paranın kullanımının caiz olmadığı” düşünülüyor. Erbaş, şu an bu bahse yönelik bir netlik olmadığının da altını çiziyor.

Ali Erbaş, insanların “çok rahat ve güvenli” bir biçimde kripto parayı kullanabileceği bir ortam olmaması ve bu sebeple yatırımların istismara sebep olma mümkünlüğü, insanın beşere ziyan verme mümkünlüğünün olması üzere sebeplere dikkat çekiyor. Bu türlü bir zararın kelam konusu olması sebebiyle “şu anda caizdir denilemediği” belirtiliyor. Erbaş, bu mevzuyu bir uzman yardımcısına “tez konusu olarak verdiklerini, bunun tez olarak hazırlandığını” söylüyor. Genel olarak, şu anlık kripto paralar için “caiz” diyemediklerini belirterek bu mevzuyu sonlandırıyor.

Metaverse ile Kâbe ziyareti de gündeme geldi

Kriptokoin.com olarak geçtiğimiz günlerde de bildirdiğimiz üzere Kâbe, metaverse üzerinden erişilebilir bir yer haline gelmişti. Bu durum, metaverse üzerinden Kâbe’ye gitmek suretiyle hac ibadetinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği sorusunu gündeme getirdi. Birçok uzman, bunun gerçek bir ibadetin yerine geçmeyeceğini belirtti, fakat manevi olarak Kâbe’yi görmek için güzel bir imkan olduğu lisana getirildi.

Metaverse düzgünce popülerleşirken Diyanet İşleri Bakanı Ali Erbaş ise bu bahiste “Haccın koşullarının yerine getirilmesi gerektiğini” belirtti. Bu nedenle, metaverse’ün ibadetin yerini almasının mümkün olmadığına, sanal bir formda hac ve ibadetin olmayacağına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.