Bitcoin

Dünya Devleri Bitcoin Kestirimlerini Duyurdu: İşte Hedefler!

Bitcoin (BTC) fiyatı geçen yıl yükseldi ve başkan kripto toplam piyasa bedeline nazaran birinci 10 varlık ortasına girdi. Bu durum Bitcoin’in, Goldman Sachs, JPMorgan, Bank of America, UBS ve Citigroup üzere bankalardaki analistlerin görmezden gelemeyeceği kadar büyük olduğu manasına geliyor. Dünya devi bankaların değerlendirmelerini ve varsayımlarını Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

Bankaların önder kripto paraya bakışı ne tarafta?

Bu Wall Street devlerinden ikisi, 815 milyar dolarlık kripto para ünitesi için uzun vadeli boğa fiyat amaçları belirliyor. Goldman’ın global FX ve EM stratejisinin eş lideri Zach Pandl, Bitcoin’in sonunda 100.000 dolara ulaşması için bir yol çizerken, JPMorgan stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou, Kasım ayında bankanın yüksek profilli 146.000 dolarlık gayesini yeniliyor.

Bu ortada Bank of America, kripto para alanının artık basitçe ‘göz gerisi edilemeyecek kadar büyük’ ​​olduğunu savunuyor ve Ekim 2021 raporunda dijital varlıkları kapsamına aldığını belirtiyor. Stratejist Alkesh Shah, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kripto tabanlı dijital varlıklar büsbütün yeni bir varlık sınıfı oluşturabilir. Dönüştürücü Blockchain teknolojisinin, dijital varlıkların ve şimdi oluşturulmamış binlerce merkezi olmayan uygulamanın nasıl olabileceğini kestirmek sıkıntı.

Fakat birtakım finansal kurumlar, Bitcoin üzerinde şimdi ayı eğilimini koruyor. 2,6 trilyon dolarlık varlıkları yöneten İsviçre bankası UBS, ProShares’in Bitcoin ETF’si üzere daha sofistike yatırım eserlerinin piyasaya sürülmesinden sonra bile kripto para ünitelerini büsbütün spekülatif olarak görüyor. Bankanın baş yatırım vazifelisi Mark Haefele liderliğindeki bir grubun değerlendirmesi şu tarafta:

Kripto paralara ve token’leri direkt satın almayı sadece riske toleransı yüksek yatırımcılar için uygun görüyoruz. Dijital varlıkları destekleyen teknolojiler için potansiyel görürken, kripto paraları spekülatif olarak görmeye devam ediyoruz.

Dev bankaların Bitcoin fiyat varsayımları ve nedenleri

Goldman Sachs stratejistleri, altının piyasa hissesini bir ‘değer deposu varlığı’ olarak almaya devam ederse, Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşabileceğini söylüyor. Bu durum, analistler Bitcoin’in volatilitesinin cazibeli bir alternatif haline getirmek için kıymetli ölçüde gerilemesi gerektiğine dikkat çekse de, daha fazla yatırımcının enflasyona karşı bir tedbir olarak Bitcoin satın alacağı fikrine atıfta bulunuyor. Zach Pandl, yakın tarihli bir notta, şu kestirimini paylaşıyor:

Bitcoin’in piyasa hissesi, büyük olasılıkla dijital varlıkların daha geniş bir formda benimsenmesinin bir yan eseri olarak ve muhtemelen Bitcoin’e mahsus ölçeklendirme tahlillerinden ötürü vakitle artacak. Bitcoin’in ‘değer deposu’ piyasasındaki hissesi önümüzdeki beş yıl içinde %50’ye yükselirse, fiyatı 100.000 doların biraz üzerine çıkacaktır.

Zach Pandl, dijital varlık piyasalarının Bitcoin’den çok daha büyük olduğunu belirtiyor. Lakin piyasa kapitalizasyonunu altınla karşılaştırmanın, Bitcoin getirileri için makul sonuçlar vermesi ismine parametreler koymaya yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Zach Pandl, Bitcoin’in 700 milyar dolarlık piyasa pahasının, ona ‘değer deposu piyasasının’ %20’sini verdiğini iddia ediyor. Notunu yazdığından beri kripto para üniteleri geri döndü, bu da Bitcoin’in piyasa kıymetinin artık 800 milyar doların biraz üzerinde olduğu manasına geliyor.

JPMorgan, yatırımcıların kripto varlığını giderek altına dijital bir alternatif olarak gördüklerini savunuyor ve Kasım ayında 146.000 dolarlık uzun vadeli fiyat gayesini yeniliyor. Nikolaos Panigirtzoglou’ya nazaran, Eylül/Ekim 2021’de yatırımcılar ortasında enflasyon kaygılarının tekrar ortaya çıkması, Bitcoin’in enflasyondan korunma hedefli kullanımına olan ilgiyi yenilemiş görünüyor. Stratejist, şu açıklamayı yapıyor:

Altına yapılan finansal yatırımın ne kadar büyük olduğu düşünülürse, ‘alternatif’ bir para ünitesi olarak altının bu biçimde dışlanması, uzun vadede Bitcoin için büyük bir yükseliş manasına geliyor.

Lakin JPMorgan’ın müşterileri, Bitcoin’in bu yıl tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşacağından kuşku duyuyor. 47 müşteriyle yapılan yakın tarihli bir anket, %41 dijital varlığın yıl sonuna kadar 60.000 dolar olmasını beklediklerini ve yalnızca %5’inin bu sefer 100.000 doları geçeceğini iddia ettiğini gösteriyor.

Citigroup analistleri ise, Bitcoin’in Aralık 2021’e kadar 318.000 dolara ulaşacağını öngören 2020 tarihli bir notla birlikte yatırımcıların dijital varlıklara olan ilgisini kıymetli ölçüde abartmış görünüyor. Bankanın FX teknik lideri Tom Fitzpatrick ayrıyeten Bitcoin’i ’21. yüzyıl altını’ olarak nitelendiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.