Bitcoin

Dünyanın Birinci Bitcoin Ülkesi Bu Altcoin’i Seçti: Paydaşlık Kuruluyor!

El Salvador hükümeti, bu çeyrekte küçük ve orta ölçekli şirketlere 10 milyon dolarlık Bitcoin ve altcoin kredisi sunmayı planlıyor. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

El Salvador’dan Bitcoin ve altcoin kredisi!

Raporda, ülkenin El Salvador Ulusal Mikro ve Küçük İşletmeler Komisyonu’na (Conamype) kredileri kolaylaştırmak için tanınan altcoin SOL’un gerisindeki Solana ağına dayanan kredi platformu Acumen ile ortak olacağı belirtildi. Acumen proje yöneticisi Andrea Gómez, kredilerin yıllık yüzde 6-7 faiz oranına sahip olacağını, lakin bu oranın yüzde 10’a kadar çıkabileceğini söyledi.

Conamype Lideri Paul Steiner, bu sayının, büyük ölçüde kayıt dışı iktisatta faaliyet gösteren işletmelerin krediler için kayıt dışı borç verenlere ödediği yıllık ortalama yüzde 2.300 oranın küçük bir kısmı olduğunu söyledi. Yeni kredi programı kapsamında Acumen, kripto para ünitelerini USDC yahut Tether üzere stablecoin’lere dönüştürecek ve akabinde kredileri Salvadorlu işletmelere ve girişimcilere dağıtacak olan Conamype’ye ABD doları gönderecek.

Gómez, Acumen’de 15.000 kullanıcı olduğunu ve Kasım ayında El Salvador Merkez Bankası kredi kuruluşu olarak tanındığını söyledi. Kripto kredileri, bir Bitcoin boğası olan Lider Nayib Bukele’nin, Eylül ayında BTC’yi yasal para olarak ilan eden El Salvador’un bu alana yönelik son adımı olarak karşımıza çıkıyor. Kısa bir mühlet sonra, bir yanardağdan gelen jeotermal gücü Bitcoin madenciliği için kullanacak olan dünyanın birinci “Bitcoin Şehri”ni kurma planlarını ve bir “Bitcoin bağı” başlatmayı planladığını duyurdu.  Bitcoin (BTC) fiyatı son iki gündür sert düşerken yaklaşık 36.585 dolardan 410 BTC satın aldığını duyuran ülke, mevcut durumda 1.500’den fazla BTC tutuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.