Kripto Haber

El Salvador, Chivo Cüzdan Sorunlarını Düzeltmek İçin Kripto Yazılım Firması AlphaPoint’i Kullanıyor

El Salvador, hükümet ve şirket Salı günü yaptığı açıklamada, devlet tarafından işletilen bitcoin cüzdanı Chivo’yu rahatsız eden bir dizi sorunu çözmek için kripto yazılım firması AlphaPoint’in teknolojisini kullanıyor.

AlphaPoint’in kurucu ortağı ve CEO’su Igor Telyatnikov, CoinDesk’e verdiği demeçte, AlphaPoint, El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin yönetimi ile bir anlaşma imzaladıktan sonra Aralık ayında Chivo’nun sorunlu ön ve arka uç altyapısını uygulama ve ödeme işleme yetenekleri için desteklemeye başladı. Ancak taraflar düzenlemeyi Salı gününe kadar açıklamadı.

Tedarikçi değişikliği, yüzlerce Salvadorlu’nun, bilgisayar korsanlarının kimlik kartlarındaki dokuz basamaklı numaralarla ilişkili cüzdanları yasadışı olarak etkinleştirdiğinden ve düzinelerce sosyal medyada Chivo cüzdanlarından paranın kaybolduğunu bildirmesinden sonra geldi.

AlphaPoint, şimdi Chivo’nun mobil uygulaması, mobil satış noktası işleme, tüccar web sitesi portalı, çağrı merkezi destek yazılımı ve yönetim konsolunun arkasındaki teknolojiyi sağlıyor. Telyatnikov, Chivo Cüzdan hakkındaki “şikayetlerin çoğunluğunun” AlphaPoint’in girişinden önce olduğunu söyledi.

Bitcoin otomatik vezne makinelerinin operatörü Athena Bitcoin, AlphaPoint’ten önce Chivo Cüzdan için teknoloji altyapısını sağlamadan önce, Athena Bitcoin CoinDesk’e söyledi. Şirket, sözleşmenin fesih nedenlerini belirtmedi.

AlphaPoint dokuz yıldır faaliyette ve şu anda 50’den fazla müşterisi var, ancak El Salvador ile yapılan anlaşma bir hükümetle yapılan ilk anlaşma.

Telyatnikov’a göre AlphaPoint, Eylül 2021’de piyasaya sürülmeden önce Chivo Cüzdan’ın yazılım sağlayıcısı olmak için başarısız bir şekilde başvurmuştu.

Şirketin makine öğrenimi yüz tanıma ve kimlik doğrulama teknolojisi, cüzdan kullanıcılarını doğrular. Yazılımı ayrıca QR kodları ve Lightning adresleri aracılığıyla bitcoin işlemlerinin maliyetlerini hızlandıran ve azaltan Lightning Network entegrasyonunu da geliştirir.

Bukele’nin 19 Ocak’ta yayınladığı bir tweet’e göre, Chivo Wallet’ın 6,5 milyon nüfuslu ülkede 4 milyon kullanıcısı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.