Kripto Haber

El Salvador, KOBİ’lere Kripto Tabanlı Krediler Sunmayı Planlıyor

El Salvador hükümeti, 2022’nin ilk çeyreği itibarıyla küçük ve orta ölçekli şirketlere (KOBİ’ler) kripto bazlı kredilerde 10 milyon dolar sunmayı planlıyor.

Solana merkezli bir borç verme ve borç alma platformu olan Acumen, yerel kayıt dışı girişimcilere ve serbest meslek sahiplerine finansman tahsis etmeyi planlayan bir hükümet kuruluşu olan El Salvador’un Mikro ve Küçük İşletmeler Ulusal Komisyonu’na (Conamype) ABD doları fon sağlayacak , Conamype başkanı Paul Steiner CoinDesk’e söyledi.

Acumen’in proje yöneticisi Andrea Gómez CoinDesk’e verdiği demeçte, Acumen’in kredilerinin yıllık faiz oranının %6 ila %7 arasında olacağını, ancak %10’a kadar çıkabileceğini söyledi.

Steiner’e göre, El Salvador’daki şirketlerin %86’sı kayıt dışı sektörde faaliyet gösteriyor ve bankacılık hizmetlerine erişimi yok. Bu oranın %98’i, ortalama olarak yıllık %2,300 faiz oranıyla kredi sunan kayıt dışı kredi verenlere güveniyor.

“Onlar, ayda %20 ile %25 arasında ücret alan tefeciler. Bundan kaçınmak istediğimiz şey bu,” dedi Steiner.

Steiner’e göre hükümet, Orta Amerika ülkesinde Bitcoin’in yasal ihale olarak onaylanmasının ardından Ekim 2021’den bu yana Acumen ile görüşmelerde bulunuyor. Buna paralel olarak, Salvadorlu KOBİ’lere kredi sağlamak isteyen farklı kripto kredi platformlarıyla müzakereler yürüttüğünü söyleyen Steiner, imzalanması halinde anlaşmaların toplam 200 milyon dolar olabileceğini de sözlerine ekledi.

Acumen, kriptoyu stablecoin’lere (USDC veya tether) dönüştürecek ve devlete ait banka Banco Hipotecario aracılığıyla Salvadorlu KOBİ’lere ve girişimcilere ABD doları göndermeyi planlayan Conamype’ye ABD doları gönderecek, dedi Steiner.

Steiner, tersi durumda, Salvadorluların sermayesini ve çıkarlarını ABD doları cinsinden hissedeceklerini ve hükümetin ABD dolarını Acumen’e iade edeceğini söyledi.

El Salvador hükümeti ve Acumen hala anlaşmanın ayrıntılarını belirliyor, dedi Gomez, ürünün yılın ilk çeyreğinde hazır olacağını da sözlerine ekledi.

Gomez’e göre, Acumen’in şu anda 15.000 kullanıcısı var ve Kasım 2021’de El Salvador Merkez Bankası tarafından borç veren olarak yetkilendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.