Bitcoin

Erdoğan Konuştu: Kripto Para Düzenlemelerinin Ayrıntısı Ortaya Çıktı!

2021 yılının Mart ve Nisan aylarından bu yana, kripto para ünitelerine yönelik bir yasa getirileceği, devlet yetkilileri tarafından yineleniyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dünkü konuşmasında bu alana değindi. Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Cumhurbaşkanı’nın işaret ettiği kripto para düzenlemeleri neleri kapsıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada kripto para ünitelerine yönelik düzenlemenin hazır olduğunu ve yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağını söyledi. Ana akım medyaya yansıyan bilgilere nazaran bu düzenlemenin içerisinde vergi de yer alıyor. Bilgilere nazaran Bitcoin ve altcoin’lerden oluşan bu ekosistemde ticarete sıkı kontroller gelirken Amerika ve Avrupa’daki benzerlerinden daha katı kurallarla karşı karşıya kalınabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın hazırladığı yasa tasarısında kripto varlık çeşitleri tanımlandı ve bu paraların çıkarılma sürecinin yanında dağıtımı ile alımına değinildi. Öne çıkan hususlardan biri de, saklama hizmetinin kimin yapacağı oldu. Saklama hizmeti sunabilecek borsaların Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) nezaretinde çalışabileceği belirtiliyor. Ayrıyeten bu şirketleri MASAK’ın denetleyeceği, BDDK’nın ise sağlıklı bir piyasa ortamının oluşması için ortamı gözleyeceği bildiriliyor. Bu şirketlerde taban sermaye kuralı üzere kimi kriterlerin aranacağı da belirtiliyor.

Vergi geliyor mu?

Kelam konusu düzenlemede, Türkiye’deki yatırımcıların bilhassa merak ettiği vergi konusu da yer alıyor. Vergilerin, “döviz alım satımındaki üzere stopaj yoluyla” gerçekleşeceğine yönelik beklentiler var. Eski Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, 2021 yılının ortalarında kripto düzenlemesi hakkında “Batı Avrupa, Amerika’dan daha sıkı bir düzenleme getirileceğinin” sinyalini vermişti. “Serbest kambiyo rejiminin olduğu bir yapıda üç aşağı beş üst Batı Avrupa yahut Amerika gibisi düzenleme yapma arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili temel düzenlemeleri 2024’te olacak” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.