Kripto Bilgi

Eter, Altcoins Tankı, Ayrıştırma Anlatımı Dumanla Yükselirken Bitcoin ile

Olumsuz bir makro ortamda bitcoin’den ayrılan ether ve alternatif kripto para birimlerinin veya altcoinlerin gelişen anlatısı, hisse senetlerinde bir satış ve en büyük kripto para biriminin daha geniş kripto pazarına büyük zarar vermesi nedeniyle Cuma günü duman oldu.

Bitcoin, Asya saatlerinde 38.300$ ile beş ayın en düşük seviyesine geriledi ve 24 saat bazında %8’lik bir düşüş yaşadı.

İkinci en büyük kripto para birimi olan Ether, %10 değer kazandı ve 2.800$’a yakın dip seviyeleri yazdırdı. İsviçre merkezli türev analitik platformu Laevitas, 3.000 doların altındaki ikna edici hareketin bazı tüccarların düşüş opsiyonu stratejilerine yöneldiğini belirtti.

Binance tokenı %10 düşerken, Looping, Yearn Finance, Compound ve Aave’nin yerel tokenleri %12 ile %15 arasında düştü, CoinDesk veri gösteriyor. Fantom’un FTM’si ve Cosmos’un ATOM’u gibi son zamanlardaki performans gösterenler sırasıyla %10 ve %5 düştü.

Oyun ve metaverse dahil tüm kripto piyasası sektörleri kırmızıda işlem gördü ve bitcoin’den daha önemli kayıplar yaşadı.

Laevitas, “Görünüşe göre tüm piyasa şu anda hisse senetleriyle ilişkili görünüyor,” dedi. “Bu yüzden, Federal Rezerv’in oranları daha hızlı artırma olasılığının giderek artmasıyla bunun nasıl geliştiğini görmek ilginç olacak.”

Fiyat hareketi, sağlam para ve demokratikleştirilmiş finans vaat eden kripto para birimlerinin piyasa değerinin, büyük ölçüde merkezi likiditeye – Fed’in para basma programı – bağımlı olduğunu gösteriyor.

Ether ve daha geniş kripto piyasası, bitcoin’in Aralık ayı başlarında o zamanki iki ayın en düşük seviyesi olan 42.000$’a düşmesinin ardından nispeten dirençli kaldı. Bu, 2022’ye doğru devam eden bir eter performansı olarak nitelendiren birkaç gözlemciye sahipti.

Hisse senetleri spoilsport oynuyor

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 ve S&P 500’ün erken kazanımları silmesinin ardından Bitcoin bir gecede zemin kaybetmeye başladı ve Perşembe günü %1’den fazla kayıpla sona erdi.

“Şu anda, S&P 500, yeni zirvelere ulaşan korelasyonlarla açıkça görülen, bitcoin ve genel kripto piyasasının yönünü belirliyor gibi görünüyor. Bitcoin’in S&P 500 ile 90 günlük korelasyonu şu anda Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyede”, Arcane Research’ten Salı yayınlanan haftalık not dedi.

Kaiko Research’e göre, bitcoin’in Nasdaq 100 ve S&P 500 ile 30 günlük korelasyonu, 2022 için dört Fed faiz artışında Fed fonları vadeli işlem fiyatlandırmasının ardından 17 ayın en yüksek seviyelerine yükseldi.

Macrodesiac’ın kurucusu David Belle, “Artık bu yıl Fed’in BEŞ oranında zam yapmasını bekliyoruz,” dedi. TradingView’de com ve İngiltere büyüme direktörü, WhatsApp sohbetinde CoinDesk’e şunları söyledi: Bu haftanın başlarında, Bloomberg Economics’in ABD baş ekonomisti Anna Wong, Mart toplantısında 50 baz puanlık bir Fed artışının garanti edildiğini söyledi.

Enflasyon ticaretinden ziyade merkezi olmayan finans (DeFi) ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ile daha fazla ilişkili olan ether bile hisse senetlerini takip ediyor gibi görünüyor. Blockchain analitik firması IntoTheBlock’a göre, eterin Nasdaq ile 30 günlük korelasyonu 0,86’ya güçlendi.

Önümüzde daha fazla acı mı var?

Sürdürülebilir bitcoin fiyat toparlanmasının anahtarı, hala zor olan yenilenen kurumsal katılımdır.

Kripto borsa yatırım fonu (ETF) uzmanı ve CEC Capital direktörü Laurent Kssis, “Beklenen kurumsal girişler hala geri dönmedi ve bu 40.000 dolarlık BTC desteğinin kırılmasıyla daha geniş pazar daha da aşağı itildi,” dedi. .

Kssis, vadeli işlem piyasası verilerinin uzun vadelilerin daha fazla likidasyonu için potansiyel göstermesiyle kısa vadeli perspektifin kasvetli göründüğünü ekledi – marj sıkıntısı nedeniyle yükseliş pozisyonlarının zorla kapatılması – bu da daha derin bir düşüşe yol açıyor.

“Yarısı bir süredir görmediğim BitMEX borsasında açık olan 100 milyon dolar değerinde uzun vadeli hala var,” dedi Kssis. “BTC bir gecede düştüğünden, kaldıraç üzerindeki bu uzun pozisyonlara marj denir ve bu sadece bir zaman meselesidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.