Kripto Bilgi

Ethereum, Baskın Akıllı Sözleşme Blok Zinciri Olarak Liderliği elinde tutabilir: Coinbase Analistleri

Henüz Ethereum’u silmeyin.

Bitcoin’den sonra piyasa değerine göre ikinci en büyük blok zinciri ağı, merkezi olmayan finanstan (DeFi) ve takas edilemez tokenlere (NFT) kadar en sıcak kripto para birimi yeniliklerinden bazıları için baskın mekan haline geldi.

Ağın popülaritesi – ve üzerinde işlem yapmanın yüksek ücretleri – Ethereum’u daha düşük maliyetler, daha yüksek hızlar ve daha yüksek verim ile alt etmeyi amaçlayan bir dizi rakibe ilham verdi. Gelişen “ETH katilleri” veya Solana, Binance Smart Chain ve hatta Cardano gibi katman 1 blok zinciri alternatiflerinin bir gün pazar liderini geçebileceğine dair spekülasyonlar, rakiplerin token fiyatlarını yükseltti.

Ancak büyük yatırımcılara kripto para birimi araştırması sağlayan Coinbase Institutional’daki analistler, Ethereum’un yeni başlayanları savuşturmayı başarabileceğini söylüyor.

İşlemleri daha düşük maliyetle hızlandırmak için ana blok zinciri ile birlikte çalışan Ethereum’un 2. katmanı veya eşlik eden sistemi, diğer katman 1 veya temel katman protokollerinden rekabeti engellemeye yardımcı olabilir. Mevcut iş kanıtı sisteminden bir hisse kanıtı blok zincirine tam geçiş gibi Ethereum’un kendisinde planlanan yükseltmelerin yanı sıra parçalamanın tanıtılması da yardımcı olabilir.

Coinbase Institutional yakın tarihli bir raporda, ekosistemin ölçeklenebilirliği arttıkça, merkezi olmayan uygulamaların veya dapp’lerin kullanıcılarının Ethereum’a daha hızlı ve daha ucuz alternatifler aramaktan kaçınabileceğini söyledi.

Coinbase Institutional, “yakın vadede kripto alanında birden fazla zincirin bir arada var olmasını” beklediğini ancak Ethereum’un tahtını koruyabileceğini söyledi.

Coinbase Kurumsal raporuna göre “Beacon Chain birleştirme ve parçalama gibi yükseltmelerle birleştirilen [katman 2] ölçeklendirme çözümlerinin doruk noktasının, mevcut formlarında alternatif [katman 1’ler] için ilerlemeyi sınırlayabileceğini düşünüyoruz”.

Proof-of-stake geçişi

Ethereum Blockchain, Bitcoin blockchain’in kullandığı enerji yoğun çalışma kanıtı mekanizmasından bir hisse kanıtı konsensüs modeline geçmek üzere. Bu, Beacon Chain ile birleşerek gerçekleşecek – halihazırda çalışır durumda olan gelecekteki Proof-of-Stake blok zincirinin etkin bir beta versiyonu.

Değişiklikler, Ethereum’daki enerji tüketimini ve hesaplama gücünü azaltmaya yardımcı olmalıdır. Bu, daha hızlı işlemleri ve daha düşük gaz ücretlerini garanti etmese de, sıfır bilgi (zk) toplamaları gibi 2. katman sistemlerinin kullanılabilirliği, geliştiricileri çekebilir ve sermayeyi ekosistemde kalmaya teşvik edebilir.

Coinbase analistlerine göre, geliştirmenin 2022’nin ikinci yarısında 1. katman alternatiflerinin fırsatlarını daraltması muhtemel.

Zk-Rollups, işlemleri bir araya toplar ve güncellenmiş işlemi Ethereum’a geri göndermeden önce bunları zincir dışı bir ortamda yürütür. Coinbase Institutional’a göre, toplamalar daha yaygın kullanım kazandıkça elde edilebilecek ölçeklenebilirlik, Ethereum 2.0’ın başarısının anahtarı olabilir.

Rapora göre, “Bu, ağın uzun vadede potansiyel olarak milyarlarca kullanıcıya ölçeklenmesine ve saniyede on binlerce işlemi işlemesine izin vermek için çok önemli olacaktır”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.