Alt Coin

Ethereum Mucidi, Bu Altcoin’i Nasıl Piyasaya Boşalttığını Anlattı!

21 Ocak’ta UpOnly Podcast’i ziyareti sırasında Ethereum mucidi Vitalik Buterin, Shiba Inu’yu (SHIB) piyasa dökerken hissettiklerini paylaştı. Öncesinde yaşananları ve Buterin’in açıklarını Kriptokoin.com okuyucuları için derledik.

Shiba Inu grubu arzın yarısını armağan etti

Shiba Inu yahut SHIB, geçen yıl pahası artan, Dogecoin’den ilham alan, Ethereum tabanlı göğüs tokeni. CoinGecko’dan alınan datalara nazaran, geçen yıl bir noktada SHIB %40.000.000’den fazla yükseldi ve tokene erken yatırım yapanları çok kısa bir müddette güçlü yaptı. Geçen Mayıs ayında, anonim geliştiriciler, Buterin’e toplam SHIB token arzının %50’sini armağan ederek elindeki toplamı yaklaşık 8 milyar dolara çıkardı. Geliştiriciler bunu, Buterin’in arzı aktif bir halde yakacağını, azaltacağını ve talebi artıracağını düşündükleri için yaptı.

O ayın ilerleyen günlerinde Buterin, SHIB’yi ve o sırada yaklaşık 1,2 milyar dolar olan 50 trilyon SHIB de dahil olmak üzere çeşitli hayır kurumlarına aldığı başka kripto bağışlarını Hindistan Covid Kripto Yardım Fonu’na gönderdi. Buterin daha sonra kalan SHIB tokenlerin yaklaşık %90’ını yaktı. O zamanki süreçlerden birine eklenmiş bir notta, “Bu çeşit bir gücün odağı olmak istemiyorum” dedi. Lakin Buterin’in bu tokenlerden tam olarak nasıl kurtulduğu tartışmalı olarak kadar enteresan.

Ethereum mucidi süreçler için yeni bilgisayar satın aldı

Buterin, süreci tamamlamak için yeni bir dizüstü bilgisayar satın almak da dahil olmak üzere SHIB tokenlerine erişmek ve akabinde göndermek için geçmesi gereken karmaşık süreci açıkladı. Fikirlerini şunlarla paylaştı:

Birebir anda hem korkutucu hem de eğlenceliydi. Müthiş kısım, bu şimdiye kadar sahip olduğumdan daha fazla para.

Tokenlerin başlangıçta başka kağıt kesimlerine yazılmış iki sayı biçiminde soğuk bir cüzdanda olduğunu söyledi. Özel anahtarı almak için iki sayıyı birleştirmesi gerektiğini ekledi:

Bu numaralardan biri benimleydi, oburu ise Kanada’daki ailemin yanındaydı. Bu yüzden Kanada’daki ailemi arayıp numaralarını bana okumalarını söylemek zorunda kaldım.

Buterin, iki sayıyı bir ortaya getirdikten sonra Target’tan satın aldığı bilgisayara sayıları girdiğini söyledi:

ETH’imi bir süreç oluşturarak ve akabinde Tarjay’dan (Target) yalnızca bu hedef için yaklaşık 300 dolara satın aldığım bir bilgisayarda gönderdim.

Buterin, dizüstü bilgisayarın internet kontağını büsbütün kesmeden evvel QR kodları oluşturmak için bir program indirdiğini söyledi. Ethereum sürecini oluşturduktan sonra QR kodunu telefonuyla taradı, dizüstü bilgisayara kopyaladı ve akabinde etherscan.io/push Tx’e koydu. Sonunda Buterin, tokenları göndermeye başladığını söyledi:

Yani korkutucuydu ve sonunda bir James Bond sineması için muhtemelen düzgün bir komplo oluşturacak bir prosedür içeriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.