Alt Coin

Ethereum Mucidi Uyardı: Açık Var! Bunlara Taarruz Olabilir

  • Bir Reddit gönderisinde Ethereum kurucu ortağı ve geliştiricisi Vitalik Buterin, çok zincirli bir geleceği savundu, lakin zincirler ortası köprülere olan kuşkusunu lisana getirdi.
  • Buterin, köprülü varlıkların güvenlik açıklarına daha hassas olduğunu öne sürdü.
  • Lokal bir Blockchain varlıklarının velayetini birebir mahallî Blockchain’de tutmanın, onları mahallî olmayan bir Blockchain’de depolamaktan daha inançlı olduğu sonucuna vardı.

Ethereum kurucu ortağı ve geliştiricisi Vitalik Buterin, bugün çok zincirli bir geleceğe olan inancını tartıştığı bir Reddit gönderisine bir bağlantı tweetledi. Lakin zincirler ortası ekosistemlerle ilgili kuşkularını lisana getirdi. Kriptokoin.com olarak, ayrıntıları sizler için derledik, birlikte mevzuyu inceleyelim…

Ethereum kurucu ortağı, kripto paralardaki güvenlik açıklarını ele aldı!

Buterin argümanında, zincirler ortası bir ortamı onaylamamasının temel nedeni olarak “köprülerin temel güvenlik sınırlarını” gösterdi. Buterin açıklamasında, bir Blockchain %51 saldırısına maruz kalması durumunda tüm güvenlik sistemlerinin başarısız olduğu zihniyetine katılmadığını belirtti. %51 saldırısının maksadı, ağın madencilik hash suratının yahut hesaplama gücünün %50’sinden fazlasını denetim ederek bir Blockchain’de kayıtlı süreçlerin bütünlüğünü manipüle etmektir.

Buterin, %51 saldırısı durumunda, saldırganın/saldırganların birinin ETH‘sini alan bir blok öneremeyeceğini zira bu türlü bir blokun konsensüs kurallarını ihlal edeceğini ve bu nedenle ağ tarafından reddedileceğini argüman etti. Başka bir deyişle, hash gücünün %99’u öteki bir cüzdanın ETH’sini yasadışı olarak almaya yönelik olsa bile, node’ler protokol kurallarını izleyen tek blok kümesi olduğu için kalan %1’lik zinciri takip edeceklerdir. Böylece Buterin, “dürüst” blokların projenin tutarlılığını koruyacağını tez etti.

Vitalik Buterin: Sorun bu durumda ortaya çıkıyor…

Buterin’in savına nazaran sorun, kullanıcı varlıkları mahallî Blockchain’lerden lokal olmayan bir Blockchain’e bağladığında ortaya çıkıyor. Mahallî Blockchain, köprü sürecini geri döndüren bir %51 saldırısına maruz kalırsa, tıpkı süreç mahallî olmayan (hedef) Blockchain’de onaylanır onaylanmaz, bu varlıklar “yetim” bırakılabilir. Ayrıyeten Buterin, tıpkı unsurun Ethereum ana zinciri üzerine inşa edilmiş rastgele bir Katman 2 için geçerli olduğunu açıklamaya devam etti. Bu bağlamda şunları yazdı:

Ethereum %51 akına uğrar ve geri dönerse, Arbitrum ve Optimism de geri döner ve bu nedenle Arbitrum ve Optimism’de durumu tutan “cross-rollup” uygulamalarının Ethereum %51 saldırısına uğrasa bile dengeli kalması garanti edilir. Ve şayet Ethereum %51 saldırısına uğramazsa, %51 Arbitrum ve Optimism’e farklı başka saldırmanın bir yolu yok.

Ethereum kurucu ortağı: Bu kripto varlıklara akın olabilir!

Uzman, farklı zincirler ortasında birbiriyle alakalı dApp’leri kullanmanın, %51 saldırısının tüm ekosistemi tehlikeye atabileceği bir “bulaşma etkisine” şahit olabileceğimiz yer olduğunu söylemeye devam ediyor. Bu fikri daha da haklı çıkarmak için Vitalik, birkaç lokal Katman 1 uygulamasının öbür Blockchain ortamlarıyla etkileşime girmek yerine birbiriyle yakından etkileşime girdiği egemenlik bölgelerinden yana olduğunu açıklıyor. Buterin, bu sıkıntıların çabucak ortaya çıkmasını beklemediğini, lakin köprülerde tutulan kripto para ünitesinin hacmi arttıkça, onlara saldırma teşvikinin de artacağını söyleyerek kelamlarını tamamladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.