Kripto Bilgi

Ethereum Para Piyasaları Rekor Tasfiyeleri Ether Tankları Olarak Görüyor; MakerDAO Gelir Artışları

Ether’in son satışları, ticaretin sıfır toplamlı doğasının altını çizerek bazılarına acı, bazılarına neşe getirdi.

Kripto para birimi Cuma günü %14’ün üzerinde düşerken, yedi aydaki en önemli tek günlük düşüşü olarak, merkezi olmayan para piyasaları olarak da adlandırılan önde gelen Ethereum tabanlı borç verme ve borçlanma protokollerinde kilitlenen teminatların tasfiyesini tetikledi. Aynı zamanda, bu merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarından bazıları likidasyon ücretleri yoluyla çok büyük miktarda para kazandı.

Ethereum para piyasaları AAVE, Compound ve MakerDAO Cuma günü, MakerDAO’nun yarısından fazlasını oluşturduğu, Delphi Digital show tarafından paylaşılan Dune Analytics’ten alınan verilerle, Cuma günü toplam 200 milyon dolarlık tasfiye işlemi gerçekleştirdi. Tipik olarak, bu DeFi protokolleri günlük 10 milyon dolardan az tasfiye görür.

Bir kripto çökmesi teminatın değerini güvenlik eşiğinin altına ittiğinde, borçlular tasfiye edilir. Süreç, marj sıkıntısı nedeniyle uzun veya kısa pozisyonların zorla kapatılmasını gerçekleştiren türev borsalarına benzer.

Pazartesi günkü haber bülteninde Delphi Digital analistleri Pazartesi günkü haber bülteninde “ETH’nin geçen hafta 3.200$’dan 2.500$’a düşmesine yol açan büyük bir düzeltme olarak, pozisyonlar tasfiye noktasına gelmeye başladığında zincir içi tasfiyeler arttı” dedi ve MakerDAO’nun bundan kâr ettiğini ekledi. tasfiye olayı.

MakerDAO’nun gelir kaynakları ve giderleri. (Dune Analitiği)

MakerDAO yaklaşık 15 $ topladı. Resmi foruma göre Cuma günü 5 milyon tasfiye cezası ücreti. DeFi protokolü 17 dolar kazandı. Bu ay tasfiye geliri 5 milyon. Delphi Digital, “Bu, son aylardan kat kat fazla ve Mayıs 2021’deki düşüş sırasında elde edilen gelirleri aştı.”

MakerDAO nasıl çalışır?

Bir kripto kredisi kredi tesisi olan MakerDAO, DeFi ekosisteminde en yaygın kullanılan madeni paralardan biri olan ve bir aracı olmadan teminat destekli kredileri kolaylaştıran ABD doları destekli bir stabilcoin olan DAI’yi çıkarır.

Kullanıcılar, teminat değerinin bir kısmına eşdeğer DAI ödünç almak için bir kasa pozisyonu açarak, Maker platformuna teminat olarak ether koydu. Borçlular, teminatlarını geri çekmek istediklerinde, kredi faiziyle birlikte DAI’yi geri hissetmelidir.

Buradaki kritik nokta, Yapıcıların aşırı teminatlı kredi kullanmasıdır, yani yatırılan eterin değeri kredi tutarından daha büyük olmalıdır. Bu nedenle, 500 DAI ödünç almak isteyen bir kişinin, bu miktarın 1.5 katını ETH veya Maker tarafından onaylanan herhangi bir madeni paraya yatırması gerekir.

Teminat oranı %150’nin altına düşerse kredi güvensiz hale gelir, bu durumda borçlu daha fazla teminat ekleyebilir, DAI’yi geri ödeyebilir veya tasfiye edilebilir. Tasfiye gerçekleştiğinde, borçlular toplam borçlarına eklenen bir cezayı paylaşırlar.

Tasfiye cezası borcun yüzdesi olarak hesaplanır. Maker ayrıca, farklı teminatlara karşı oluşturulabilecek maksimum DAI miktarını kontrol eden bir mekanizma olan bir borç tavanına sahiptir. Eğer tavana ulaşılırsa, kullanıcılar daha fazlasını almadan önce mevcut borçlarını hisse senedi haline getirmelidir.

Tasfiyeler ve DAI sabitleyici

Bir pozisyon tasfiye edildiğinde, teminat olarak yatırılan ETH, DAI için satılır ve daha sonra yakılır veya yok edilir. Bu, DAI fiyatı üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturarak 1:1 sabitinin ve eter üzerinde aşağı yönlü baskının korunmasına yardımcı olur.

Bu nedenle, çok sayıda tasfiye, fiyat oynaklığının artmasına neden olabilir – teminat değerinde abartılı bir düşüş.

Cuma günü, ikinci en büyük MakerDAO kasası sahibi (veya borçlusu) 7 kardeş olarak, kripto Twitter panikledi ve 600 milyon dolarlık borcunu elinde bulundurarak tasfiye riskiyle karşı karşıya kaldı.

Sonunda, borçlu daha fazla teminat ekledi, Delphi Digital’e göre kasasından sadece 60 milyon dolar tasfiye edildi.

Çinli gazeteci Colin Wu’nun bir tweetine göre, kripto varlık yönetimi platformu Cobo’nun kurucusu Shixing “Shenyu” Mao, eterde 1.900 dolar ve altına devam eden bir satışın MakerDAO’da 600 milyon dolarlık tasfiyeyi tetiklemesini bekliyor.

Ether, CoinDesk veri gösterisine göre Pazartesi günü 2.200 doların altında altı ayın en düşük seviyesini gördükten sonra 2.400 dolar civarında el değiştiriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.