Kripto Bilgi

Fed, Bitcoin İçin Fazladan Bir Rüzgar Olan Uyaran Geri Çekilme Hızını Hızlandırıyor

Federal Rezerv yetkilileri, artan enflasyon tehdidinin 39 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu kabul ederek, koronavirüs sonrasında piyasaları desteklemek için kullanılan benzeri görülmemiş parasal teşvikin geri çekilmesini hızlandırmak için adımlar attı.

Birçok bitcoin yatırımcısı kripto para birimini, Fed’in para basımının kolaylaştırdığı parasal teşvikten kaynaklanabilecek doların potansiyel değer kaybına karşı bir korunma olarak gördüğünden, Federal Rezerv toplantısı dijital varlık tüccarları tarafından yakından izlendi. Dolayısıyla, teşvikin daha hızlı geri çekilmesi, bitcoin fiyatları için ekstra bir rüzgar sağlayabilir.

Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, Fed aylık tahvil alımlarını iki katına çıkaracak ve gelecek yılın başlarında tamamen kapanana kadar her ay 30 milyar dolar azaltacak. Fed’in önceki planına göre, programı gelecek yılın ortasına kadar sona erdirmek için her ay 15 milyar dolarlık teşviki geri çekecekti. Son birkaç yılın çoğunda, Fed ayda yaklaşık 120 milyar dolarlık tahvil satın almak için para basıyor.

Varlık alımlarının daha hızlı durdurulması, Fed’in 2018’den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırmaya daha hızlı başlamasına olanak sağlayabilir. Koronavirüsün Mart 2020’de yayılmasının küresel pazarları ve ekonomileri etkilemeye başlamasının ardından, Fed faiz oranlarını sıfıra yaklaştırdı ve o zamandan beri orada tuttu.

Fed’in para politikası komitesinin bilindiği üzere Federal Açık Piyasa Komitesi, “Pandemi ve ekonominin yeniden açılmasıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerinin yüksek enflasyon seviyelerine katkıda bulunmaya devam ettiğini” söyledi.

Federal Rezerv faiz oranları

Fed Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gösterge ABD faiz oranını şimdilik %0 ile %0,25 arasında şu anki aralığında tutacağını söyledi.

Bazı tüccarlar ve ekonomistler, Fed’in son zamanlarda daha şahinleşmeye –enflasyonla mücadelede daha agresif– eğilimine “Powell pivotu” adını verdiler. ” Bu, Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu yılın başlarında yedi ay boyunca enflasyonun “geçici” olduğuna dair tekrarlanan güvencelerine atıfta bulunuyor. ”

Powell ve ABD merkez bankasındaki diğer yetkililer, ekonomi koronavirüsle ilgili karantinalardan hızlanırken, son tüketici fiyatlarındaki artışları yönlendiren güçlerin azalabileceğini önermek için bu terimi tekrar tekrar kullandılar.

Ancak, enflasyonun önemli bir göstergesi olan ABD Tüketici Fiyat Endeksi, Kasım ayında 12 ay öncesine göre %6,8’e çıkarak 39 yılın en hızlısına ulaştı.

Ve 30 Kasım’da Powell, ABD Kongre oturumu sırasında “geçici” terimini kullanımdan kaldırmanın zamanının geldiğini söyledi. ”

Bitcoin fiyatı Aralık ayında şu ana kadar %15 düştü ve yayın tarihi itibariyle 48.000 dolar civarında el değiştiriyordu.

En büyük kripto para, birçok yatırımcı tarafından, arzının altta yatan blok zincirinde yerleşik programlama tarafından sıkı bir şekilde kontrol edildiği fikrine dayanarak enflasyona karşı bir koruma olarak görülüyor. Bu kodlanmış süreç, bilançosunu yaklaşık 8 dolara şişiren Federal Rezerv’in insan tarafından kararlaştırılan para politikalarıyla çelişiyor. 7 trilyon, 2020’nin başındaki rakamın iki katından fazla.

Ancak bitcoin aynı zamanda riskli bir varlık olarak görülüyor, bu nedenle tüccarlar arasında gevşek para politikalarının yatırımcıları daha büyük spekülatif bahisler yapmaya teşvik ettiğine dair bir görüş de var. Bu “güvercin” politikalarının tersine çevrilmesi, bitcoin için bir kuyruk rüzgarı olduğunu kanıtlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.