Bitcoin

FED Faiz Kararını Açıkladı! İşte Altın, Bitcoin ve Dolara Tesiri

Amerikan Merkez Bankası (FED), merakla beklenen faiz kararını açıkladı. FED, faiz oranını 0 – 0,25 aralığında sabit tuttu. Bu haberle kripto piyasasındaki yeşil görünüm devam ederken altın fiyatı düşüşünü derinleştirdi. Bitcoin fiyatı, altcoin’ler yükselmeye başlarken altın fiyatı tam zıt istikamette yöneldi. Kriptokoin.com olarak, FED’in faiz kararının piyasalara tesirini okuyucularımız için takip ettik.  

FED, merakla beklenen faiz kararını açıkladı! İşte ayrıntılar

Amerikan Merkez Bankası FED, tüm piyasaların odaklandığı faiz kararını sonunda açıkladı.  FED, siyaset faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttu. Piyasa beklentileri de siyaset faizini bu aralıkta sabit tutulacağı tarafındaydı. Bununla birlikte karar metninde faiz artışlarının yakında başlamasının uygun olacağı belirtildi. Ayrıyeten, bilançonun küçültülmesine yönelik operasyonun da sıkılaşmanın akabinde geleceği tabir edildi. Bu durum da şahin Fed telaffuzlarına daha yakın olduğunu gösteriyor.

Metinde yüzde 2’yi aşan enflasyon ve güçlü istihdam piyasasıyla birlikte Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faizleri yakında artırmaya başlamasının uygun olacağını öngördüğü belirtildi. ABD’de son gelen bilgiler enflasyonun süreksiz olduğu tarafındaki telaffuzun değişmesine yol açmıştı. Fed Lideri Powell iki hafta evvelki konuşmasında enflasyonu dizginlemek için gerekeni yapacaklarını belirtmiş, fakat “Şu an bulunduğumuz yerden olağana giden uzun bir yol var” tabirlerini kullanmıştı.

FED faiz kararının akabinde piyasalarda hareketlenme gözlemlendi. Altın fiyatları, 1.831 dolardan 1.826 dolara kadar gerileyip, tekrar toparladı ve 1.830 dolara çıktı. Bitcoin fiyatı ise 37.000 dolar düzeyinden yaklaşık 38.000 doları aştı ve 39.000 dolara yaklaştı. Altcoin fiyatları da BTC’nin yükselişiyle yeşil tahtadaki görünümlerini kuvvetendirdi. Yazım sırasında top 10’un görünümü aşağıdaki biçimdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.