Kripto Bilgi

Fed Faiz Oranlarını Sıfırda Tutuyor, Uygun Artışın ‘Yakında’ Olacağını Söyledi

ABD Federal Rezervi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Mart 2020’de vuran koronavirüsten bu yana finansal piyasalara sağlanan bazı olağanüstü teşviklerin kaldırılmasına yaklaşırken bile faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını söyledi.

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi veya FOMC olarak bilinen para politikası panelinden Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, gösterge ABD kısa vadeli faiz oranı %0 ile %0,25 arasındaki mevcut aralıkta kalacak.

Kripto tüccarları raporu izliyor çünkü bazı analistler bitcoin fiyatının bazen Fed kararlarına tepki olarak hareket ettiğini söylüyor. Parasal düzenlemenin kaldırılması, kripto para birimleri ve hisse senetleri de dahil olmak üzere riskli kabul edilen varlıkların fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturma eğilimindedir.

“Enflasyonun %2’nin oldukça üzerinde ve güçlü bir işgücü piyasası ile Komite, federal fon oranı için hedef aralığını yükseltmenin yakında uygun olacağını umuyor” dedi Fed iki günlük kapanıştan sonra yaptığı açıklamada. kapı toplantısı.

En son Fed kararı, merkez bankasının varlık satın alma programını – Hazine bonoları ve ipotek menkul kıymetleri satın almak için ayda on milyarlarca dolar taze para yaratmayı içeren acil bir piyasa desteği kaynağı – halihazırda sona erdirdiği sırada geldi.

Bu programın Mart ayında tamamlanması hedefleniyor ve birçok tüccar ve ekonomist, Fed’in o ayki toplantısında faiz oranlarını artırmaya başlamasını bekliyor. Bu, 2018’den bu yana ilk artış olacak.

Bitcoin (BTC) karardan bu yana %2,5 arttı ve Çarşamba öğleden sonra 38.900$ civarında işlem gördü.

Hem kripto piyasaları hem de hisse senetleri son zamanlarda hareket beklentisiyle baygınken, ekonomistler, enflasyonla ilgili artan endişeleri gidermek için Fed’in para politikasını şimdi sıkılaştırması gerekebileceğini söylüyorlar, bu da kırk yılın en hızlısı.

ABD Tüketici Fiyat Endeksi Aralık ayında 12 ay öncesine göre %7 artarak 1982’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bazı analistler bitcoin’i bir enflasyon koruması olarak düşünürken, deneyimler Bitcoin’in bazen daha çok bir hisse senedi gibi işlem gördüğünü göstermiştir – Fed para politikasını gevşek tuttuğunda yükselir ve merkez bankası sıkılaştığında tersine döner.

Bazı analistler, Fed’den gelen baskının 2022’de bitcoin getirilerini, kripto tüccarlarının ABD dolarına sabitlenmiş dijital sabit paraları tutmasının daha iyi olabileceği ölçüde azaltabileceğini bile öne sürüyor.

“Yatırımcıların BTC veya diğerleri gibi kriptolar yerine sabit paraları seçmesinin ana nedenlerinden biri, düşük oynaklık seviyesidir” dedi ve şu anda Prosper Ticaret Akademisi CEO’su olan eski bir Goldman Sachs tüccarı Scott Bauer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.