Bitcoin

FED Fevkalâde Toplanıyor: Bitcoin ve Altcoin’ler Nasıl Etkilenir?

Geçtiğimiz gün son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarının görülmesiyle ABD’nin Merkez Bankası Fed, harikulâde toplanma kararı aldı. Pekala, bu durum Bitcoin ve altcoin’lerin yer aldığı kripto para ekosistemini nasıl etkileyebilir? Toplantı ne vakit olacak, neler konuşulacak? Kriptokoin.com olarak ayrıntıları aktarıyoruz…

Fed, harika bir toplantı kararı aldı

ABD’de iktisada yönelik olarak gerçekleşen toplantılar, birçok varlığı etkiliyor. Etkilenenler ortasında piyasa kıymeti ile en büyük kripto para ünitesi olan Bitcoin (BTC) ve altcoin’ler de yer alıyor. Hatta, geçtiğimiz gün ABD TÜFE bilgilerinin açıklanması sebebiyle BTC 45.000 dolar civarından 43.000 dolara kadar geriledi. ABD, 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya kalırken FED Lideri Jerome Powell önderliğinde, 14 Şubat’taolağanüstü toplanma kararı alındığı bildirildi. Toplantının içeriğinin, FED tarafından uygulanacak olan avans ve iskonto oranının göden geçirilmesi ve belirlenmesi olacağı belirtiliyor.

Ekonomistler, TÜFE artışlarının beklentileri aşmaya devam etmesi halinde, ABD Merkez Bankası (FED) tarafından daha yüksek faiz oranları getirebileceğini lakin enflasyon baskılarının hafifletilmesi için daha yavaş bir faiz artış suratı görülebileceğini düşünüyor.  Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranlarına nazaran, ülkedeki enflasyonda 1982’den bu yana görülen en yüksek artış yaşandı.

Bitcoin ve altcoin’ler nasıl etkilenebilir?

Toplantı olmadan kesin bir şey söylemek elbette imkansız, lakin ekseriyetle ABD Merkez Bankası’nın toplantıları yahut ABD iktisadına yönelik yeni bir gelişme, borsaları, altını olduğu kadar kripto paraları da etkiliyor. Örneğin Bitcoin, geçtiğimiz gün açıklanan enflasyon oranlarının akabinde hafif bir formda düştü. 26 Ocak’ta yapılan Fed toplantısının akabinde ise BTC, uzun bir müddettir görmediği 35.000 dolar civarına kadar gerileyerek sert bir düşüş yaşadı. BTC’nin düşüşü hasebiyle öbür kripto para ünitelerinde de çöküş gözlemlendi. En büyük ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum (ETH) 3.000 doların altına indi. Yazım sırasında, Bitcoin yüzde 3.8’lik bir düşüş ile 43.496 dolardan el değiştirirken başkan altcoin de toparlanmış durumda ve 3.105 dolardan el değiştiriyor.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.