Kripto Bilgi

Fed Önizlemesi: Faiz Artışları Stabilcoin Talebi Nasıl Teşvik Edebilir?

Bitcoin (BTC) fiyatının düşmesi ve ABD Federal Rezervinin artan enflasyonu bastırmak için harekete geçmesiyle, bazı analistler dolara sabitlenmiş stabilcoinlerin bu yılın kazanan kripto ticareti olabileceğini düşünüyor.

Fed’in para politikası belirleme komitesi olan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Ocak ayı toplantısını Salı gününden itibaren gerçekleştiriyor. Geleneksel ve kripto yatırımcıları, muhtemelen bu yıl içinde birkaç faiz artışı duyurulmadan önceki son toplantıda söylenenleri bekliyor olacak.

Diğer merkez bankaları para politikalarını gevşek tutabilirken, Fed’in artan enflasyonu yavaşlatmak için sıkılaştırması bekleniyor. ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Aralık ayında 12 ay öncesine göre %7 artarak 1982’den bu yana en yüksek yıllık enflasyon oranını kaydetti. Başkan Joe Biden, merkez bankasının para politikasını “yeniden ayarlamasının” “uygun” olduğunu söyledi.

Fed’in para politikasını belirleyen FOMC, her yıl iki günlük sekiz toplantı yapar. Bu haftanın ardından bir sonraki Mart ayında olacak.

Birçok analist ve yatırımcı, enflasyon ve faiz oranları gibi geleneksel ekonomik faktörlerin bitcoin fiyatı üzerinde etkili olduğunu düşünüyor.

CME’deki vadeli işlem sözleşme fiyatlarına dayanarak, tahvil piyasası ilk faiz artırımının Mart toplantısında gerçekleşeceğini tahmin ediyor. O zamana kadar, tüccarlar, Fed’in federal fon oranını – yani bankalardan borç almak için talep ettiği faizi – 0 ila 25 baz puan arasında tutacağını tahmin ediyor.

Dolar gücü

Bank of America tarafından Ocak ayında yayınlanan bir rapora göre, Fed Başkanı Jerome Powell’ın da Çarşamba günkü bir basın toplantısında yakın gelecekte yapılacak her toplantının “canlı” olduğunu, yani ABD merkez bankasının her zamanki dikkatli telgraf uygulaması olduğunu kabul etmesi bekleniyor. yaklaşan toplantıların sonucu geçerli olmayabilir – bu nedenle oran artışları daha az tahmin edilebilir olabilir. Fed’in en son faiz artırımı 2018’de olmuştu.

Dolar cinsinden varlıklardaki daha yüksek faiz oranları, muhtemelen dolara olan talebi artıracak ve 2022’de doların güçlenmesine neden olabilir. Bu, bu yıl, özellikle dolara sabitlenmiş sabit paralar için daha yüksek talebe dönüşebilir.

“Durağan madeni paralar, dolar ve kripto para birimleri gibi fiat para birimleri arasında bir ‘orta’dır,” diyen eski bir Goldman Sachs tüccarı ve şu anda Prosper Trading Academy’nin CEO’su olan Scott Bauer, “Fed’in faiz oranlarını muhtemelen bunun birkaç katı artıracağı düşünülürse” dedi. Esasen dolar için arka rüzgar sağlaması gereken bir yılda, dolara bağlı olan stablecoin’ler de bu yükselişi yakalayabilir. ”

ABD doları (USD) dünyanın hakim rezerv para birimi olmaya devam ederken, dolar cinsinden varlıklar yüksek talep görüyor. Dolayısıyla stabilcoinler, USD’ye maruz kalmanın nispeten kolay bir yolunu sağlayabilir.

Kripto yatırım yöneticisi Arca’nın baş yatırım yetkilisi Jeff Dorman, “Öngörülebilir gelecekte, istikrarlı paralar da dahil olmak üzere dolar varlıklarına her zaman talep olacak” dedi. “Dolar diğer para birimlerine karşı güçlenirse, dolar- tabanlı stablecoin’ler daha çekici. Stabilcoinlerdeki büyümenin doların değerinden bağımsız olarak devam edebileceğini de sözlerine ekledi.

Kripto para piyasası şu anda zorlu bir koşu yaşıyor, bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesinden %45’in üzerinde düşüşle 36.303$ civarında ve eter (ETH) 2.398$ seviyesinde işlem görüyor. Buna karşılık, stabilcoin fiyatları, ABD dolarına sabitlenenler de dahil olmak üzere 1: 1 bazında itibari para birimine sabitlenecek şekilde tasarlanmıştır.

“ Küresel enflasyonist endişeler devam ederse ve [stablecoin’ler] küresel olarak daha yaygın hale gelirse, para birimleriyle mücadele eden diğer ülkelerden gelen girişler nedeniyle USD stablecoin piyasa değeri için yukarı yönlü bir yürüyüş görmememiz için hiçbir neden yok,” diyen Sean Farrell, FundStrat’taki dijital varlık stratejisi, dedi. “İronik olarak, bu daha sağlam bir kripto ekosistemi ve artan USD hakimiyeti ile sonuçlanacak. ”

Bitcoin bugüne kadar yaklaşık %23 düştü ve oynaklığı hala yatırımcılar arasında büyük bir endişe kaynağı. Yine de Farrell bunu uzun vadeli bir durum olarak görmüyor.

Farrell, “USD diğer birçok varlık sınıfına karşı hala değer kaybediyor” dedi. “Bu nedenle, bazı tüccarlar ahırlarda kısa vadeli sığınak arayabilirken, neden makro belirsizlik olabilir, Bitcoin yerine doların tercihi değil. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.