Bitcoin

“Felaket Olabilir” Uzmandan Altın, BTC, ETH ve Kripto Yorumları!

R.G. Niederhoffer Capital Management’ın lideri, hedge fon yöneticisi Roy Niederhoffer, yatırımcıların endişelenmesi gereken tek şeyin borsa düzeltmeleri olmadığını söylüyor. Uzmanın, altın, Bitcoin, Ethereum ve kripto para piyasası hakkındaki yorumlarını ve tavsiyelerini Kriptokoin.com okuyucuları için hazırladık.

“Sıfır getirili altın epey farklı bir varlık”

Roy Niederhoffer, verdiği bir demeçte, öbür bir durumun, daha muhtemel olmasa da çok daha felaket olacağını söylüyor:

En uç durumun dezavantajının, enflasyonun çok güçlü olduğuna ve Fed’in bu mevzuda hiçbir şey yapamayacağına inanıyorum. Zira hükümet kendi kendine fon sağlayamadığı için faiz oranlarını %3, %4’ün üzerine çıkaramıyor ve bu düzeylerde tutuyor. Borsa çöküyor, her ne ise, bir şey oluyor ve para basmanın tek tahlil olmasına neden oluyor. Enflasyon hükümetin finansman problemini çözebilecek tek şeydir ve bu durumda, rastgele bir nakit varlığınız varsa, borsa çöküşü üzere %30 yahut %50 değil, %90 yahut daha fazla paha kaybeder.

Roy Niederhoffer’in fonu, son iki borsa çöküşünün her ikisini de yendi. 2001’in Dot Com fiyaskosu ve 2008’in Büyük Mali Krizi’nde fon, her iki senaryoda da piyasalar çökerken çift haneli sayılara ulaştı. Uzman, gerçekleşmesi pek mümkün olmasa da, bu uç duruma hala yatırımcıların hazırlıklı olması gerektiğini belirtiyor ve bu en makus durum senaryosuna karşı korunabilecek birkaç varlığa dikkat çekiyor:

Buna hazırlanmak çok kolay. Sabit arz varlıkları, gayrimenkul üzere enflasyondan korunma maksatlı şeyler. Altının epey değişik olduğunu düşünüyorum, zira negatif gerçek oranlı bir dünyada, getirisi %0 olan altın epey farklı bir varlık. Ve elbette, bahsettiğimiz üzere, kripto para ünitelerinin güçlü bir müspet getirisi var ve öz sermaye gibisi yatırımları temsil edebilir. Zira onları kullanan milyarlarca insanın ağ tesiri ile yaratılan paha, bedeli 10, 100 ve hatta 1.000 katı artırabilir.

Uzmana nazaran önder altcoin Ethereum, Bitcoin’i devirebilir

Roy Niederhoffer, kripto para üniteleri konusunda Lightning Network üzere Katman-2 protokollerinin Bitcoin’i bir ödeme hali olarak daha kullanılabilir hale getirdiğini kaydediyor:

Lightning Network, sözün tam manasıyla saniyenin milyonda birinde yapabileceğiniz bir (işlem müddetlerini yavaşlatmak için) bir tahlili temsil ediyor ve bu dönüştürücüdür. Ve artık olduğu üzere, bir Bitcoin sürecini birkaç dolara mal etmek yerine, birkaç yüzde bir sentten bahsediyorsunuz.

Uzmana nazaran, Lightning Network üzere Blockchain’deki yenilikler yalnızca Bitcoin ile süreç yapmayı daha kolay ve ucuz hale getirmekle kalmıyor, tıpkı vakitte Bitcoin’in global erişimini açıyor ve bir para ünitesi olarak potansiyelini en üst seviyeye çıkarıyor. Roy Niederhoffer, şu açıklamayı yapıyor:

Artık, bankacılığa erişimi olmayan, ülkeden ülkeye transfere erişimi olmayan, yatırıma erişimi olmayan ülkelerdeki insanlara mikro ödemeler açıyorsunuz. Ansızın, süreç yapmak ve yatırım yapmak için çeşitli küçük ölçüler kullanabiliyorsunuz ve bu, sözün tam manasıyla milyarlarca beşere bankacılığı açıyor. Her yerde ve tıpkı vakitte yüksek seviyede düzenlenmiş para ünitelerine sahip beşerler için nispeten istikrarlı bir yatırım ortamı yaratıyor.

Roy Niederhoffer, Bitcoin aracılığıyla bankacılığa erişimi olan milyarlarca insanın kamu faydasının, güç tüketiminden kaynaklanan maliyetlerden çok daha ağır bastığını da kelamlarına ekliyor. Uzmana nazaran, Bitcoin 100.000 dolara tırmanması durumunda Ethereum 10.000 dolara ulaşabilir ve Ethereum’un piyasa pahası Bitcoin’inkini aştığı senaryo olan “devirme” gerçekleşebilir.

Uzmanın yorumları, Ethereum’un bu yıl tarihinin en değerli yükseltmelerinden birine girmeye hazırlanmasına dayanıyor. “The Merge” olarak isimlendirilen geçişte Ethereum, Proof of Work (PoW) modelinden Proof of Stake (PoS) modeline geçiş yapacak ve böylelikle güç kullanımını %99,5 oranında azaltacak. Roy Niederhoffer, en büyük iki kripto para ünitesi olan Bitcoin ve Ethereum’un dışında, yatırımcıların ferdi kripto paralar seçmek yerine sonraki en büyük on kripto paranın bir endeksini satın almalarının uygun olacağını söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.