Kripto Haber

Fidye Yazılımı Ödemeleri Bilgisayar Korsanları Odağı Daha Büyük Hedeflere Kaydırdıkça Büyüyor: Zincir Analizi

Blockchain araştırma firması Chainalysis tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, fidye yazılımı ödemelerinin ortalama boyutu 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Chainalysis’ verisi, bir rapora göre 2020’de 88.000 $ olan kriptoda geçen yılki ortalama fidye yazılımı ödeme boyutunun 118.000 $’a ulaştığını gösteriyor Perşembe yayınlandı. 2019’da ortalama fidye yazılımı ödemesi yalnızca 25.000 dolardı. Chainalysis’in araştırma başkanı Kim Grauer, bu sıçramayı fidye yazılımı gruplarının artan karmaşıklığına bağlıyor.

Son iki yılda fidye yazılımı saldırıları hızla arttı. Chainalysis, 2020’de fidye yazılım gruplarına bağlı cüzdan adreslerine 692 milyon dolarlık ve yayın sırasında 2021’de 602 milyon dolarlık ödeme belirledi. Ancak Grauer, gerçek sayının muhtemelen çok daha yüksek olacağını vurguladı ve yeni bir rekor kırdı. 2021’de fidye yazılımı ödemeleri – Chainalysis fidye yazılımıyla ilişkili cüzdanları belirlemeye devam ederken.

Fidye yazılımı çeteleri kâr etmeye ve deneyim kazanmaya devam ederken, tespit edilmekten kaçınmak ve daha büyük hedeflerin peşinden gitmek için nasıl uyum sağlayacaklarını öğreniyorlar. Grauer, CoinDesk’e, verinin birçok fidye yazılımı çetesinin çalınan fonların daha büyük bir yüzdesini operasyonlarına geri yatırdığını gösterdiğini söyledi. 2021’de, fidye yazılımı operatörleriyle ilişkili cüzdanlardan gönderilen tüm fonların %16’sı, saldırılarını daha etkili hale getirmek için sızma testi veya daha güvenli web barındırma gibi araçlara ve hizmetlere harcandı.

Grauer, “İşlerine yatırım yapıyorlar,” dedi. “Biliyorsun, para kazanmak için para harcamak zorundasın.”

2020’deki %4’lük artış, büyük ölçüde Hizmet Olarak Fidye Yazılımının (RaaS) yükselişinden kaynaklanıyor ), fidye yazılımı çetelerinin, genellikle gelirlerin bir kısmı karşılığında, fidye yazılımı yaratıcılarından Conti veya DarkSide gibi halihazırda geliştirilmiş fidye yazılımı türlerini satın almalarını sağlar.

Bununla birlikte Grauer, RaaS büyüyor olsa da blockchain verisinin en az 140 fidye yazılımı geliştiricisinden ödeme aldığını gösterdiğine dikkat çekti. geçen yılki kurbanlar – tüm zamanların en yüksek seviyesi. Fidye yazılım türlerinin daha hızlı hareketsiz hale geldiğine dair büyüme sinyalleri, Grauer bunun kolluk kuvvetlerinin tespitinden kaçınmak için kullanılan bir taktik olduğunu, ancak aynı zamanda ev yapımı fidye yazılımı araçlarının yükselişinin bir işareti olduğunu söyledi.

“Aslında bazı yerlerde RaaS’tan uzaklaşıp kendi ürettiğimiz fidye yazılımlarına dönüş olduğunu görmeye başlıyoruz,” dedi Grauer. “Bunu İranlı kötü aktörlerin sıfırdan kendi fidye yazılımlarını oluşturduğu İran’da görüyoruz.”

Grauer, CoinDesk’e, fidye yazılımı çetelerinin kendi fidye yazılımlarını oluşturarak belirli veya yüksek güvenlikli hedefler için daha özel veya yüksek güvenlikli hedefler oluşturabileceğini söyledi. .

Grauer, “İran’da gördüğümüz şeylerden biri İsrail’deki hedeflere yönelik bazı jeopolitik saldırılardı,” dedi.

Fidye yazılımlarının jeopolitik etkileri artıyor. Rusya merkezli bir fidye yazılımı grubunun geçen yaz Colonial Pipeline saldırısını gerçekleştirmesinden sonra, Biden yönetimi fidye yazılımlarını çökertmeyi bir öncelik haline getirdi.

Başkan Biden, Çinli devlet aktörlerini fidye yazılımı ve kripto hırsızlığı saldırıları için çağırdı ve Rusya’yı fidye yazılımının bilinen üyelerini tutuklamaya zorladı. Yönetim ayrıca geçen yıl yaptırım kara listesine kripto borsalarını eklemeye başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen siteye erişebilmek için reklam engelleyici kapatın.